نرم‌افزار

نرم‌افزار نام دیگری برای برنامه است. ظاهراً، اولین بار جان تاکی در سال ۱۹۵۸ این واژه را به‌این معنا به‌کار برده‌است. احتمالاً در انگلیسی این واژه را به قیاس سخت‌افزار ساخته‌اند که بسیار پیش از پیدایش رایانه (به معنای اسباب و اشیاء) به‌کار می‌رفته‌است.

اگرچه «نرم‌افزار رایانه‌ای» و «برنامه رایانه‌ای» یک معنی دارند ولی به‌نظر می‌رسد اصطلاح «نرم‌افزار» بیشتر در مورد مجموعه نسبتاً بزرگی از برنامه‌ها به‌کار می‌رود و «برنامه» به جزئی از سیستم نرم‌افزاری اشاره دارد.

نرم‌افزارهای رایانه را به دو دسته بزرگ می‌توان بخش کرد:

* نرم‌افزار سیستم
* نرم‌افزار کاربردی

از لحاظ معماری نرم افزار ها به دسته های زیر تقسیم می شوند

* Client Base
* Server Base
* Client-Server Base

امروزه واژه نرم‌افزار را در معناهائی جز معنی برنامه رایانه‌ای نیز به‌کار می‌برند. مثلاً در فن مدیریت برای اشاره به روش‌ها و دانش فنی (در مقابل وسائل و تجهیزات و نیروی انسانی).

== رقابت نرم‌افزاری ==

در حال حاضر نرم‌افزارهای کامپیوتری فراوان را می‌توان در بازار یافت که به طور جدی به رقابت خود برای بقا ادامه می‌دهند. از مسائل قابل ذکر در این مورد می‌توان به خرید سهام شرکت‌های نرم‌افزاری کوچک و بزرگ توسط شرکت‌های دیگر اشاره نمود. همچنان که شرکت بزرگ گوگل به خرید سهام شرکت‌های بزرگ همچنان ادامه می‌دهند و در مدت کمی توانسته بسیاری از شرکت‌ها را تحت سلطه خود درآورد.

== جستارهای وابسته ==

* مهندسی نرم‌افزار
* نرم‌افزار آزاد
* بدافزار
* جاسوس‌افزار
* سخت‌افزار
* {رایانه-خرد}

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.