یوتا

یوتا ایالتی است در ایالت‌های جنوب غربی آمریکا. پایتخت و شهر مهم آن سالت‌لیک‌سیتی است. پراوو شهر دوم ایالت است. یوتا همچنین جزو ایالت‌های غرب آمریکا محسوب می‌گردد.

== اطلاعات عمومی ==

ایالت یوتا مرکز فرقه مورمون دین عیسی مسیح می‌باشد. اسم یوتا از اسم سرخ‌پوستی “یوته” برگرفته شده است که به معنای سرزمین مردم کوهستان می‌باشد. ایالت یوتا البته در میان رشته کوه‌های راکی قرار دارد و کوه‌های پوشیده از برف ایالت را می‌توان از شهر پایتخت ایالت سالت لیک سیتی مشاهده کرد. غرب ایالت را نمکزار و دریاچه‌های خشکیده نمک پوشانیده است. دریاچه بزرگ نمک در نزدیکی پایتخت قرار گرفته است.

== اقتصاد ==

در سال ۲۰۰۷، این ایالت تولید ناخالص داخلی برابر با ۱۰۵٫۶۵۸ میلیارد دلار داشت، که تقریباً برابر تولید ناخالص داخلی کشور پرو (۱۰۹٫۰۶۹ میلیارد دلار) بود.

== مشاهیر ==

این ایالت می‌توان لوید میلر و بریگهم یانگ را نام برد.

== پارک‌های ملی ==

یوتا از نظر منابع طبیعی و پارک‌های ملی سرزمین بسیار غنیی است.

پارک ملی کنیون لندز، پارک ملی کپیتول ریف، پارک ملی آرچز، دره یادبود، و پارک ملی برایس کنیون در جنوب این ایالت قرار دارند، و جنگل ملی کاریبو-تارگی در شمال آن.

از پارکهای ملی دیگر می‌توان جنگل ملی دیکسی، جنگل ملی یواینتا-واساچ-کش، جنگل ملی فیشلیک، پارک ملی صهیون، و جنگل ملی مانتی-لا سال را نام برد.

== مراکز علمی مشهور ==

مهمترین موسسات آموزش عالی این ایالت دانشگاه بریگهم یانگ، دانشگاه یوتا، و دانشگاه ایالتی یوتا هستند.

== روابط با ایران ==

دولتمردان زیادی از ایران دانش آموختهٔ موسسات آموزس عالی یوتا هستند.

در سال ۱۹۵۰، ایالات متحده آمریکا در راستای سیاست هری ترومن و قرارداد موسوم به قرارداد اصل چهارم برنامه‌ای تاسیس کرد که USAID نام گرفت. از اینجا بود که دانشگاه ایالتی یوتا موظف شد که بین سالهای ۱۹۵۱ تا ۱۹۵۴ فناوری کشاورزی خود را به کشورهای در حال توسعه همانند ایران ارزانی دارد که در دهه ۱۹۶۰ نیز ادامه پیدا کرد.

دانشگاه یوتا نیز روابط مبسوطی را به ویژه با دانشگاه تهران برای تبادل دانشجو و محقق پایه ریزی نمود که سالها ادامه داشت.

تعداد زیادی دانش آموخته از این روابط حاصل شد، از جمله اردشیر زاهدی و علی اصغر سلطانیه.

با اینحال، دانشگاه‌های یوتا از سالها پیش (به جهت مشابهت اقلیمی بین ایران و یوتا) با ایران روابط و تبادلات علمی-فرهنگی انجام داده بودند. نخستین دانشجوی ایرانی که جهت تحصیلات رهسپار یوتا گشت متعلق به سال ۱۹۱۲ دارد. و در سال ۱۹۳۹، رضاشاه پهلوی از آمریکا درخواست فرستادن متخصصین کشاورزی به ایران نمود. فرانکلین هریس، استاد و رئیس دانشگاه بریگهم یانگ، در پاسخ به درخواست وی به ایران آمد.

== پیوند به بیرون ==

* پارک ملی طاق ها
* وب‌گاه مرکزی کلیسای مورمون در یوتا
* لیست مراکز اسلامی ایالت یوتا
* کتابخانه فرهنگهای اسلامی و خاورمیانه عزیز عطیه در دانشگاه یوتا
* پارک ملی صهیون آمریکا
* پارک ملی برایس کنیون

== نگارخانه ==

File:May 28 2006 Snowbird UT USA.jpg|مرکز تفریحات اسکی اسنوبرد در ایالت یوتا File:HuntSceneNMC.JPG|از آثار سرخ‌پوستان کهن این سرزمین سنگ نگاره‌های فراوان آنان است. Image:|پارک ملی برایس کنیون

== منابع ==

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.