گیومری

گیومری مرکز استان شیراک ارمنستان و دومین شهر بزرگ ارمنستان پس از ایروان است. گیومری پیش از این لِنیناکان و پیش از آن الکساندروپول نام داشت. ولی نام گیومری یک نام باستانی است که گزنفون یونانی هم در نوشته‌های خود از آن نام برده است. گیومری از سامانهایی بود که بزرگ‌ترین آسیبها را در زمین‌لرزه آذر ماه سال ۱۳۶۷ دید. آن زمین لرزه بزرگ گزند جانی و مالی بسیاری به مردم ارمنستان رساند.

اقتصاد شهر گیومری هنوز از آن فاجعه کمر راست نکرده و گروهی از ساکنان آن هنوز در بارگُنج‌ها (کانتینرها) زندگی می‌کنند. در این شهر همچنین ۱۱ هزار کودک یتیم زندگی می‌کنند. این شهر یک بار پیش هم در زمین لرزه‌ای که ۷۷ سال پیش رخ داد ویران شده بود. روسها پس از تسخیر این شهر در سال ۱۱۸۳ خورشیدی (۱۸۰۴ میلادی) آن منطقه را تبدیل به یک پادگان بزرگ ارتشی کردند و هنوز هم شهر چهره ارتشی بخود دارد.

در خیابانهای گیومری پیرزنان شیرینیهایی گردویی به نام باسدِغ میفروشند که روی آنها با انگبین و شیره قند پوشیده شده است. در تابستان که هوا گرم است تفریح مردم بیشتر بستنی خوردن و گپ زدن در قهوه خانه‌های محل است. مردم گیومری در همه ارمنستان به تعریف کردن داستان‌های خنده دار و قصه معروفند. از قدیم گفته‌اند که گیومری مثل یک دهات بزرگ میماند. به تازگی به تعداد مهمانخانه‌ها و گردشگران این شهر افزوده شده است.

== منابع ==

* بخشی از داده‌ها از: آرمنیاپدیا و

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.