گوگوش

فائقه آتشین معروف به گوگوش (زاده ۱۵ اردیبهشت ۱۳۲۹ در تهران) خواننده و هنرپیشه مشهور ایرانی است. او از محبوب‌ترین خوانندگان تاریخ موسیقی ایران به شمار رفته و در سایر کشورهای آسیای میانه و خاورمیانه نیز هواخواهان بسیاری دارد.

در سالهای دهه هفتاد میلادی و پیش از انقلاب ایران وی را «شاه‌ماهی موسیقی ایران» می‌نامیدند. این لقب بعد از بازگشت وی به آمریکا دوباره بر سر زبان‌ها افتاد و در تبلیغات رادیو تلویزیونی تور بازگشت از این نام بسیار استفاده شد.

== زندگی ==

فائقه آتشین در سال ۱۳۲۹ در تهران زاده شد. پدر و مادر او از ایرانیانی بودند که تبارشان به قفقاز می‌رسید. او هنگامی که ۲ سال داشت، پدر و مادرش از یکدیگر جدا شدند.

گوگوش نامی ارمنی برای پسران است، در کودکی دایه ارمنی‌اش او را با این نام صدا می‌کرد و بعدها این نام را به عنوان نام هنری‌اش برگزید.

او از همان کودکی به همراه پدرش که یک شومن بود، خوانندگی و بازی در فیلم را آغاز نمود و نخستین تجربه هنرپیشگی او در سن هفت سالگی بود. گوگوش بعدها در فیلمهایی چون «پرتگاه مخوف» (۱۹۶۳ میلادی)، «شیطون بلا» (۱۹۶۵) و «پنجره» (۱۹۷۰) ظاهر شد. ترانه‌های او که توسط آهنگ‌سازانی چون واروژان و حسن شماعی‌زاده نوشته‌شده و شعرهای شهیار قنبری در آن به کار رفته بود، برای او موفقیت بزرگی پدید آورد. تا حدی که سایر خوانندگان پاپ زن ایرانی به تقلید از سبک او پرداختند. سبک او در دهه هفتاد میلادی، در اوج شهرتش به عنوان خواننده و هنرپیشه، الگوی زنان ایرانی واقع شد که به‌جز گوش سپردن به ترانه‌های او، از سبک پوشیدن جامه، مینی‌ژوپ و مدل موی کوتاه او معروف به مدل گوگوشی تقلید می‌نمودند.

زندگی خصوصی گوگوش مانند بیشتر هنرمندان با فراز و نشیب و تراژدی‌های فراوانی همراه بود و ازدواج‌ها و روابط ناموفقی برای او به همراه داشت. وی فرزندی به نام کامبیز از شوهر اولش محمود قربانی دارد که هم‌اکنون در لوس‌آنجلس به صنعت موسیقی می‌پردازد.

با وقوع انقلاب ایران در سال ۱۳۵۷ و برپایی نظام جمهوری اسلامی، موسیقی پاپ و آوازخوانی زنان در محافل عمومی ممنوع اعلام شد. با وجود آن‌که اکثر هنرمندان ایرانی، مهاجرت از ایران را انتخاب کردند؛ گوگوش که به هنگام وقوع انقلاب در ایالات متحده به سر می‌برد، به ایران بازگشت. او مدت کوتاهی زندانی شد و سپس زندگی منزویانه‌ای را پیش گرفت.

با وجود حاکمیت نظام اسلامی بر ایران، ترانه‌ها و موزیک‌ویدیوهای گوگوش به وفور و سهولت در ایران یافت می‌شد و گوگوش هم‌چنان طرفداران بیشتری را جذب می‌کرد. با انتخاب محمد خاتمی به عنوان رئیس‌جمهور ایران در سال ۱۳۷۶ بسیاری از محدودیت‌های پیشین برداشته‌شد. به برخی از زنان (گوگوش میان آنان نبود) اجازه داده شد تا در محافلی که همهٔ حضار، زن باشند به اجرای برنامه بپردازند. اگرچه پخش و توزیع موسیقی پاپ هم‌چنان ممنوع بود، ولی مالکیت آن مشکلی نمی‌داشت.

گوگوش بعد از بیست و یک سال سکوت و زندگی منزویانه در ایران، در سال ۱۳۷۹ موفق به کسب گذرنامه شد و با خروج از ایران فعالیت هنری خود را با ارائه آلبوم زرتشت که بخشی از آن در ایران به صورت مخفیانه ضبط و در کانادا تکمیل و پخش شده بود، از سر گرفت و به انجام سری کنسرتهای بازگشت پرداخت که با استقبال بی نظیر ایرانیان و فارسی زبانان خارج از ایران مواجه شد. وی هم اکنون در شهر لندن در انگلستان زندگی می‌کند و هنوز به ادامه این فعالیت‌های هنری می‌پردازد.

وی در سال ۱۳۸۳ آلبوم «آخرین خبر» و در سال ۱۳۸۵ آلبوم «مانفیست» را منتشر کرد که مورد استقبال شدید دوستداران وی قرار گرفت. او بعد از ۲ سال سکوت مجدد، تور سال ۲۰۰۵ آمریکا را آغاز کرد که اولین کنسرت آن در تاریخ ۱۷ سپتامبر در فروم لس‌آنجلس اجرا شد.

==اجراهای زنده==

=== کنسرت‌های دوبی ===

گوگوش تقریبأ هر سال در شهر دبی، امارات کنسرت برگزار می‌کند. قیمت بلیط کنسرت‌های او از ۳۵۰ تا ۲،۰۰۰ درهم (از ۹۵ تا ۵۴۰ هزار تومان) است که باعث شده که کنسرت‌هایش از گران‌ترین کنسرت‌های اجرا شده در دبی به حساب آید. هواداران بسیاری از ایران و کشورهای فارسی‌زبان دیگر، تنها به خاطر دیدن اجرای زندهٔ گوگوش به دبی سفر می‌کنند. تعداد تماشاچیان برخی از کنسرت‌های او در دبی، بیش ۱۲ هزار نفر بوده‌است.

== گوگوش و حکومت پهلوی ==

* گوگوش از جمله هنرمندانی بود که به جشن تولد ولیعهد، رضا پهلوی دعوت شد و در آن جشن، اجرای برنامه کرد.

* گوگوش در سال ۱۹۷۶ در جریان جنگ ظفار به عمان رفت و برای سربازان ایرانی، برنامه اجرا کرد.

== اطلاعات کلی ==

* دختر صابر آتشین (بازیگر)
* ۱۳۵۱ تا ۱۳۵۴ – همسر سابق محمود قربانی (صاحب هتل کاباره میامی و پدر کامبیز)
* ۱۳۵۴ تا ۱۳۵۵ – همسر سابق بهروز وثوقی (بازیگر)
* ۱۳۶۴ تا ۱۳۸۲ – همسر مسعود کیمیایی (کارگردان)
* مادر کامبیز (خواننده)
* دارای مدرک تحصیلی سیکل
* ۱۳۳۴ – آغاز فعالیت هنری با عملیات آکروباسی
* ۱۳۳۸ – ادامه فعالیت هنری با خوانندگی
* ۱۳۳۹ – شروع فعالیت در سینما با بازی در فیلم بیم و امید
* ۱۳۷۹ – شروع مجدد خوانندگی پس از وقفه‌ای طولانی در (کانادا)

== آلبوم‌ها ==

* مسبب (همراه با داریوش)
* نیمهٔ گمشدهٔ من
* فصل تازه
* همسفر
* جاده
* مرداب
* کویر
* کوه
* اگه بمونی
* یادم باشه
* پل
* ستاره
* من و گنجیشکای خونه
* لحظهٔ بیداری
* در امتداد شب

آلبوم‌های منتشر شده پس از بازگشت دوباره او به صحنه

* ۱۳۷۹ – زرتشت -شامل آهنگ های:زرتشت-بوی سفر-گوشه نشین-خاک اسیر و…
* ۱۳۸۳ – آخرین خبر -شامل ترانه های:آهوی عشق-دلکوک-اتاق من و …
* ۱۳۸۵ – مانیفست -شامل ترانه های:آی مردم مردم-نجاتم بده و…
* ۱۳۸۷ – شب سپید-شامل ترانه های:اینترنشنال مدلی-شب سپید-مدلی همصدا-شک می کنم-طلاق و…
* ۱۳۸۹ – حجم سبز -شامل ترانه های:آبی-باران-باغ بی برگی-دلم خواست-سزاوار-شب بی من-صدای سبز عشق-گریه کنم یا نکنم-من و گنجیشکا-من همون ایرانم
* آلبوم کیو کیو بنگ بنگ (شامل یک ترانه)

== فیلم‌ها ==

* ۱۳۵۷ – امشب اشکی می‌ریزد
* ۱۳۵۶ – در امتداد شب -کارگردان:پرویز صیاد.دیگر بازیگران:سعید کنگرانی-محبوبه بیات-ناصر ممدوح
* ۱۳۵۵ – نازنین
* ۱۳۵۵ – ماه عسل -دیگر بازیگران:جمشید مشایخی-بهروز وثوقی-حمیده خیرابادی-رضا کرم رضایی

* ۱۳۵۴ – همسفر -دیگر بازیگران:بهروز وثوقی-حمیده خیرابادی-رضا کرم رضایی

* ۱۳۵۴ – شب غریبان
* ۱۳۵۳ – ممل آمریکایی -دیگر بازیگران:بهروز وثوقی-حمیده خیر آبادی
* ۱۳۵۱ – بی‌تا -کارگردان:هژبر داریوش -دیگر بازیگران:عزت الله انتظامی-پروانه معصومی
* ۱۳۵۰ – احساس داغ
* ۱۳۴۹ – پنجره -دیگر بازیگران:بهروز وثوقی-
* ۱۳۴۷ – سه دیوانه
* ۱۳۴۷ – ستاره هفت آسمون
* ۱۳۴۵ – گدایان تهران
* ۱۳۳۹ – بیم و امید
* ۱۳۳۹ – فرشته فراری

پرونده:|گوگوش و اصغر سمسارزاده با هم پرونده:Ramesh+Googoosh.JPG|چهرهٔ رامش و گوگوش بر جلد مجله اطلاعات هفتگی درحال درآوردن شکلک پرونده:H.Sarshar & other celebs.jpg|وفا، پوران، گوگوش و حسین سرشار پرونده:Googoosh+Changiz Vosughi.JPG|عکس گوگوش و چنگیز وثوقی، در کنار هم، بر جلد مجلهٔ اطلاعات هفتگی پرونده:Googoosh+Behruz Vosughi on magazine.JPG|«گوگوش و بهروز{سخ}آخرین حرف‌ها و تازه‌ترین عکس‌ها…» پرونده:Googoosh_on_Javanan_e_Emrooz.JPG|نگارهٔ گوگوش بر جلد مجلهٔ جوانان امروز، دی ۱۳۵۳ پرونده:Googoosh in Cupertino CA.jpg|گوگوش در اجرایی در شهر کوپرتینو، کالیفرنیا، اسفند ۱۳۸۹

== پانویس‌ها و منابع ==

== پیوند به بیرون ==

* سایت رسمی گوگوش
* صفحه گوگوش در سایت ایران ترانه
* بانک اطلاعات اینترنتی فیلم‌ها
* اولین مصاحبه پس از خروج از ایران با سایت بی بی سی
* ترانه هایی با صدای گوگوش

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *