گوگل

> برای روستایی به این نام در ایران به گوگل (مینودشت) رجوع نمائید.

گوگل شرکتی آمریکایی است که از طریق تبلیغاتی که به همراه خدمات متنوع خود ارائه می‌کند و یا فروش همان خدمات، بدون فرستادن تبلیغات، کسب درآمد می‌کند. این خدمات شامل مواردی چون جستجوی اینترنتی، ای‌میل، نقشه برخط، نرم‌افزارهای اداری، شبکه‌های اجتماعی و اشتراک فایل‌های ویدئویی می‌شود.

== تاریخچه ==

دو دانشجوی دکترای دانشگاه استنفورد، یعنی لری پیج و سرگئی برین، گوگل را در سال ۱۹۹۸ تأسیس کردند. این شرکت خصوصی در ماه ژوئن ۱۹۹۹ / تیر ۱۳۷۹ رسمأ با سرمایه تأسیس ۲۵ میلیون دلار معرفی شد. این شرکت همراهانی را چون کلاینر پرکینز کاوفیلد و سیکوال کپیتال را پیدا کرد. گوگل سرویس و خدمات عمومی اصلی خود را در وب سایت خود در www.google.com ارائه می‌دهد. این شرکت همچنین سرویس جستجوی پیشرفته را برای فراهم سازی اطلاعات محتوایی نیز ارائه می‌دهد.

== شعار و هدف گوگل ==

شعار رسمی گوگل «شرارت ممنوع» است که «هرگز بد نباشید» هم معنی می‌شود. هدف اعلام شده از طرف بنیان گزاران گوگل (لری و سرگئی)، عبارت است از : “سامان دادن تمامی اطلاعات دنیا”.

== فناوری گوگل ==

فناوری متحول کننده جستجوی گوگل و طراحی اینترفیس مطلوب برای کاربران، گوگل را به عنوان بخشی از ماشین‌های جستجوی نسل جدید تبدیل کرده‌است. فراتر از استفاده از فناوری کلمات کلیدی، گوگل براساس فناوری رتبه صفحه (PageRank) نیز پایه‌گذاری شده، که این فناوری باعث می‌شود تا نتایج مهم‌تر در یک جستجو بالاتر دیده شوند.

رتبهٔ صفحهٔ یک سنجش معقول را برای اعتبار صفحات وبی که بر اساس معادله برابر ۵۰۰ میلیون متغیر و بیش از ۲ بیلیون شرایط محاسبه شدند را ایفا می‌کند. رتبه صفحه از ساختار پیوند عظیم وب به عنوان ابزار سازماندهی استفاده می‌کند. وجود یک پیوند از صفحه A به صفحه B به عنوان یک امتیاز توسط گوگل تفسیر می‌شود. با مجموع این امتیازها، گوگل تشخیص می‌دهد که کدام صفحه مهم‌تر است. همچنین گوگل این صفحات را تجزیه و تحلیل می‌کند.

مجتمع گوگل با داشتن بیش از ۱۵۰ هزار سرور، روش‌های جستجوی خودکار انسداد اینترفیس دستی است. بر خلاف ماشین‌های جستجوی دیگر، گوگل ساختاربندی شده تا نتایج جستجوی را به بهترین شکل برای تجارت ارائه دهد.

== معنی گوگل ==

گوگل بر گرفته شده از کلمه Googol که به معنی «یک عدد یک و صد صفر جلوی آن» است که توسط میلتون سیروتا پسر خواهر ادوارد کاسنر ریاضیدان آمریکایی اختراع شده‌است. این موضوع «یک عدد یک و صد صفر جلوی آن»، نوعی شعار و در واقع مقصود موضوع است. بدین معنی که گوگل قصد دارد تا سرویس‌ها، اهداف و اطلاع‌رسانی و اطلاعات خود را تا آن مقدار در وب در جهان گسترش دهد.

== محصولات گوگل ==

* جستجوگر گوگل (Google search)
* گوگل پلاس (+Google)
* جی‌میل (Google Mail-Gmail)
* نوار ابزار گوگل (Google Toolbar)
* گوگل مپس (Google Maps)
* گوگل مون (Google Moon)
* گوگل مارس (Google Mars)
* گوگل ارت (Google Earth)
* گوگل کروم (Google Chrome)
* گوگل تاک (Google Talk)
* گوگل باز (Google buzz)
* گوگل داکز(Google Docs)
* گوگل بوکز
* گوگل ویدئو (Google Video)
* گوگل ریدر (Google Reader)
* نول (Knol)
* ابزار مدیر سایت (Webmaster Tools)
* تحلیل‌گر سایت (analytics)
* بلاگر (blogger)
* آلبوم وب پیکاسا (Picasa Web Albums)
* فیدبرنر (FeedBurner)
* گوگل نوتبوک (Notebook)
* گوگل سایت (Sites)
* گوگل ترندز (Trends)
* گوگل تلفن همراه (Mobile)
* گوگل ادسنس (Google AdSense)
* گوگل ترنسلیت (Google Translate)
* گوگل داشبورد (Google dash board)
* گوگل تی وی (Google TV)

== کاربردهای گوگل ==

=== جست و جو میان سایت ها ===

مسلماً این کاری است که گوگل به خاطر آن در سراسر جهان معروف شده. قدرت جست و جوی عجیب و غریب و استفاده از تکنولوژی‌های به روز برای یافتن آن چیزی که شما می‌خواهید به آن برسید گوگل را به محبوب‌ترین موتور جست و جو گر دنیای مجازی معرفی کرده‌است. ماموریت گوگل ارائه بهترین تجربه جستجو دراینترنت بوسیله در دسترس و مورد استفاده قراردادن عمومی اطلاعات جهان است. گوگل، ایجادکننده بزرگترین ماشین جستجوی جهان، سریعترین و آسانترین راه پیدا کردن اطلاعات روی اینترنت راارائه می‌کند. با دستیابی به بیش از ۱٫۳ میلیارد صفحه گوگل نتایج را در ظرف کمتر از یک دوم ثانیه به کاربران در سراسر جهان ارائه می‌کند. اکنون، گوگل روزانه به بیش از ۱۰۰ میلیون تقاضای جستجو پاسخ می‌دهد. برای استفاده از این امکان کافی است به این سایت بروید: گوگل

=== جست و جو در میان وبلاگ ها ===

بهتر است بدانید که اگر می‌خواهید دنبال موضوع خیلی خاصی باشید وبلاگ‌ها بهترین مکان برای جست و جوی شما هستند به همین منظور گوگل هم امکانی را برای شما فراهم آورده‌است که فقط در وبلاگ‌ها جست و جو کنید:جست و جو بلاگ

===جست و جو برای عکس ها ===

آرشیوی از ۳۵۰ میلیون عکس که از سرتا سر وب گلچین شده‌اند. در این بخش شما براحتی می‌توانید حتی بصورت فارسی دنبال عکس مورد نظرتان بگردید. در اختیار قرار دادن امکانات فراوان برای تعیین نوع عکس، دستیابی شما را برای یافتن عکس آسانتر می سازد.یافتن عکس‌های مستهجن از طریق این امکان گوگل ساده نیست و این فیلترینگ خودکار گوگل مورد توجه بسیاری از کشورها قرار گرفته‌است. شما می‌توانید از طریق این آدرس به جست و جوی عکس‌های گوگل راه پیدا کنید: جست و جو عکس‌های گوگلی

=== گوگل پلاس ===

شبکه اجتماعی گوگل تحت عنوان گوگل پلاس (Google+) در راستای رقابت با شبکه های اجتماعی مشهوری نظیر‎ ‎‏[‏Facebook] ایجاد شده است که تاکنون بیش ۱۸ میلیون عضویت دارد که این تعداد را فقط در یک ماه بدست آورده است. گفتنی است که فیس بوک مقدار مشابه را در سه سال بدست آورده است.گوگل می خواهد انتقام شبکه های اجتماعی نظیر مای اسپس [‏my spese‏] را بگیرد.

===جدیدترین نقشه ها ===

موقع مسافرت است و نیاز به یک نقشهٔ خوب از ایران (یا هر جای جهان دارید) بهترین جا برای مراجعه سایت نقشهٔ گوگلی است. البته نقشه‌های ایران گوگل هنوز خیلی دقیق نیست اما مطمئن باشید که با این حجم استفادهٔ کاربران ایرانی از گوگل به زودی خیلی از ایرانی‌ها از این نقشه‌ها استفاده خواهند کرد.

=== جی میل ===

با این ابزار که برای رقابت با یاهو ایجادشده می توانید رایانامه (Email) به دیگران ارسال کنید.(در قالبpop3)

=== گوگل داک ===

استفاده از این امکان برای کسایی مفید است که تمام روز به اینترنت متصل باشند و مشغلهٔ زیادی هم داشته باشند که احتمالاً شما جزو این دسته نیستید اما بالاخره ممکن است که کسی در خانواده داشته باشید که به این چنین امکانی نیاز داشته باشد پس دست به کار شوید و امکان جدید گوگل را به وی معرفی کنید: یک دفتر کار مجازی با همهٔ امکاناتی که می‌خواهیم در یک دفتر کار داشته باشیم. سری به سایت سند گوگلی بزنید.

=== گروه‌های گوگل ===

شاید بگویید که این امکان گوگل یک کپی برداری از سایت یاهو باشد اما مسئولان سایت گوگل در جواب گفته‌اند که این نیاز برای کاربران جی‌میل گوگل حس می‌شد پس گروه گوگل را هم راه انداختیم. گروه‌های گوگلی یک فضای مجازی برای شماست تا بتوانید با دوستانتان ارتباط تنگاتنگی داشته باشید. مثلاً می‌توانید با بچه‌های مدرسه یک گروه به نام مدرسه تان راه بیاندازید و هر روز در مورد اخبار مدرسه در آن گفت و گو کنید. البته برای استفاده از این امکان نیاز به جی‌میل دارید. گروه گوگلی

=== دنیای عکس در دنیای مجازی ===

اگر عکاسید، یا به عکاسی علاقه دارید، یا دنبال عکس‌های خیلی خاص هستید یکی از بهترین فضاهای دنیای مجازی را گوگل به شما تقدیم می‌کند. کافی است به این آدرس عکس گوگلی سری بزنید، نرم‌افزار این امکان را دریافت کنید و از آن به بعد هر چی که دلتان می‌خواهد عکس‌هایی که گرفته‌اید را در معرض تماشای کل دنیا بگذارید(نگران نباشید ! این امکان در دست شماست که بگویید برای چه کسانی نمایش داده شود). البته برای این کار هم نیاز به جمیل دارید که وقتی که نرم‌افزار را دریافت کردید می‌توانید به راحتی از طریق آن جمیل بسازید.

=== گوگل ارت و گوگل مارس ===

گوگل ارت برنامه‌ای است که توسط شرکت کی‌هول ساخته شده‌است و برای مشاهدهٔ تصاویر ماهواره‌ای گرفته شده توسط ماهواره ها از سراسر زمین استفاده می‌شود.

گوگل مارس] یک محصول وب از شرکت گوگل است که نقشهٔ کامل سیاره مریخ (بهرام) را همراه با تازه‌ترین رویدادها و اطلاعات آن نمایش می‌دهد.

=== آب و هوا ===

صفحهٔ کار گوگل را از این سایت آب و هوای گوگلی دانلود کنید تا بتوانید به سریع‌ترین وجه ممکن از قدرت جست و جوی گوگل و هم چنین آب و هوای شهر تان (در ایران امکان دانلود نمیباشد) با خبر شوید.

=== بلاگر ===

یکی از محبوب‌ترین سایت‌ها برای نوشتن وبلاگ سایتی است به نام بلاگر. جالب است که بدانید که این سایت متعلق به گوگل است. پس اگر می‌خواهید که وبلاگ شما در صدر موارد جست و جوی گوگل قرار گیرد این سایت بهترین گزینه‌است.

=== اندروید ===

اندروید نام سیستم‌عاملی است که گوگل با همکاری ده‌ها شرکت دیگر برای گوشی‌های تلفن همراه می‌سازد. اندروید بر پایهٔ لینوکس ساخته شده‌است.

== تحریم کشورها ==

گوگل کشور هایی از قبیل ایران را تحریم کرده بود و برخی از محصولات خود را غیر قابل دسترسی کرده بود.از خدماتی که در ایران تحریم شده بودند میتوان به گوگل دسکتاپ و گوگل ارث اشاره کرد. همچنین از دیگر تحریم‌های گوگل میتوان به مسئله‌های اخیر درگیری مؤسسه گوگل با کشور چین اشاره نمود که سرویس‌های گوگل برای این کشور قابل دسترسی نبود.که اخیرا مشکل با این کشور برطرف شده است. به گفته برخی کارشناسان اینگونه اقدامات گوگل که به نحوی تکنولوژی را با سیاست همراه می‌کند، میتواند از محبوبیت گوگل بکاهد و موجب نارضایتی کاربران شود.

== جستارهای وابسته ==

* جستجوگر گوگل
* بمباران گوگلی
* موتور جستجو

== پانویس و منبع ==

* ویکی‌پدیای انگلیسی

== پیوند به بیرون ==

* نمایه شرکت گوگل در سایت فارسی گوگل

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.