گوران (منطقه)

گوران نام منطقه‌ای در استان کرمانشاه است. مردم این منطقه به گویش کردی گورانی تکلم می‌کنند. گوران یکی از ایل‌های بزرگ ایران در گذشته باستان و حال بوده است که در شاهنامه فردوسی از آن یاد شده است و هم اکنون مرکزیت یارسان می‌باشد. در گذشته کل منطقه کرمانشاه، طایفه‌های سنجابی قلخانی حتی از شمال تا نزدیکی کنگاور دینور از غرب تا نزدیکی خانقین جنوب تا ایلام و شرق رودخانه سیمرهو مناطق وسیعی از کردستان، گوران نامیده می شده است.

گورانی‌ها یکی از طوایف کرد هستند.

در مورد معنی و ریشه‌یابی نام «گوران» اتفاق‌نظر وجود ندارد و نظریه‌های متفاوتی هست، مانند اینکه این اسم از “گبران” گرفته شده است و بعداً تغییر پیدا کرده است و یا اینکه از “گواران” به معنی خوش آب و هوا گرفته شده است. که دومی صحیحتر به نظر می‌رسد (هرچند که روشن نیست چگونه «گوران» معنی «خوش آب و هوا» پیدا می‌کند. معانی دیگر گوران: آتشین، وابسته به آتش و نام تیره‌ای آریایی. با توجه به این که آتش در نزد مردم گوران مقدس است، بنابراین به نظر می‌رسد که معنی سوم صحیحتر باشد. البته گوران در زبان کردی هم معانی دیگری دارد. > گوران > گوریان > که معنی لغوی فارسی آن به این ترتیب است.گفته میشود مردم گوران و گوره کان(جورقان همدان) و گونه کان(جونقان چهارمحال بختیاری) ار یک نژاد هستند که بدلیل تبعیدها و کوچهای ناخواسته از همدیگر جدا شده و در سه استان متفاوت در خطه زاگرس زندگی میکنند.فرزندانی غیور و بزرگ دارند.

تغیر دهنگان > تغییر داده شده . و در کل به معنی کسانی است یک سری تغییرات اساسی در آنها به بوجود آمده باشد.(که ممکن است این تغییرات از لحاظ فرهنگ، دین، زبان، جغرافیا، یا… باشد). البته در حال حاضر عمده‌ترین تغییری که در این ایل بزرگ روی داده است گرویده شدن مردم این دیار به دین یارسان می‌باشد. ولی چون این تحول بزرگ در ۸و۹ صده قبل روی داده است و ایل گوران یا منطقه گوران قدمتی خیلی بیشر از این دارد احتمال اینکه به خاطر این تحول این اسم را برای این منطقه یا ایل برگزیده باشند کم است.

== پیوند به بیرون ==

* گورانی

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *