گل گاوزبان

گیاه گل گاوزبان به عنوان یکی از غنی‌ترین منابع اسیدهای چرب اصلی بشمار می‌رود بطوریکه از آن به عنوان غنی‌ترین منبع شناخته‌شده برای (Gamma Linoenic Acid (GLA در نزد بشر معرفی شده‌است. گل گاوزبان یک گیاه علفی یک ساله‌است که از اردیبهشت تا شهریور گل می‌دهد.

== نحوه استفاده ==

به صورت دم کرده مصرف می‌شود و برخی مقداری فندق هم با آن مصرف می‌کنند.

== گیاه‌شناسی ==

گاوزبان گیاهی است علفی و یکساله که ارتفاع ساقه آن تا ۶۰ سانتیمتر می‌رسد ساقه آن شیاردار و خاردار می‌باشد. برگ‌های این گیاه ساده و پوشیده از تارهای خشن است. گلهای آن به رنگ آبی، سفید و بنفش می‌باشد. گاوزبان احتمالا از شمال آفریقا به نواحی دیگر راه یافته و امروزه در منطقه مدیترانه، نواحی شمال آفریقا و قسمت‌هایی از خاورمیانه می‌روید. گل، برگ و سرشاخه‌های گلدار آن به مصرف دارویی می‌رسد.

گاوزبان گیاهی مقاوم به شوری است که قادر به جذب یون‌های سدیم، کلر، پتاسیم، کلسیم و منیزیم از خاک می‌باشد و می‌توان از این گیاه برای خارج ساختن این یون‌ها از خاک و اصلاح خاک‌های شور و قلیا استفاده کرد.

== خواص داروئی ==

گاوزبان از نظر طب قدیم ایران سرد است. ۱)گل گاو زبان و برگ‌های تصفیه کننده خون است. ۲)آرام کننده اعصاب است. ۳)عرق آور است. ۴)ادرار آور است. ۵)کلیه‌ها را تقویت می‌کند. ۶)سرماخوردگی را برطرف می‌کند. ۷)برای از بین بردن سرفه از دم کرده گل گاو زبان استفاده کنید. ۸)در درمان برونشیت موثر است. ۹)بی اختیاری دفع ادرار را درمان می‌کند. ۱۰)التهاب و ورم کلیه را درمان می‌کند. ۱۱) در درمان بیماری سرخک و مخملک مفید است. ۱۲)ضماد برگ‌های گاو زبان برای رفع ورم موثر است. ۱۳)برگهای گاوز بان را بپزید و مانند اسفناج از آن استفاده کنید. ۱۴)برگهای تازه گل گاو زبان دارای مقدر زیادی ویتامین C می‌باشد و در بعضی از کشورها آنرا داخل سالاد می‌ریزند.

== منبع ==

پیشنهاد میشود که در مصرف گٔل گاوزبان زیاده‌روی نشود زیرا استفاده زیاد آن شنوایی گوشها را کم می‌کند، بهتر است که پس از سه روز پشت سر هم برای مدتی مصرف نشود.…

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *