گرمی

گِرمی (مغان) از شهرهای قدیمی استان اردبیل ایران و مرکز شهرستان گرمی یامغان است. شهرستان مغان تا چند سال پیش شامل شهرستان‌های کنونی گرمی، پارس آباد و بیله سوار بود که با تغییرات تقسیمات سیاسی به صورت سه شهرستان جداگانه درآمده اند.

== جغرافیا ==

گرمی در ۱۰۰ کیلومتری شمال شهر اردبیل قرار دارد. کالبد شهر گرمی (گئرمی Germi) را می توان به دو قسمت هموار و کوهستانی تقسیم کرد. محلات قدیمی شهر همچون قلعه باشی و سرچشمه، ابیش آباد و همچنین کاربری های عمده همچون مسجد جامع و شهردای و بازار در قسمت کوهستانی شهر واقع شده اند. قسمت هموار شهر شامل محله های جدیدتر چون هلال احمر و ابیش آباد (روستایی که با گسترش کالبدی شهر به صورت محله ای از آن درآمده است)و… است. همچنین بعد از حادثه رانش محله کوتول قسمتی از اهالی شهر مجبور به کوچ و اسکان در شهرک ولیعصر شدند. رودخانه‌های گرمی چایی (رودخانه تولون)، الّه دره ( در مکاتبات دولتی “الّه درق” ) و کوئل چایی از داخل شهر گرمی عبور می‌کنند همه این کوهها از جنوب به شمال جریان دارند و به رودخانه بولقارچای ( بالهاری = بالهارود ) و نهایتا به دریای خزر می‌ریزند.

ارتفاع نقاط مختلف شهر گرمی از سطح دریا بسیار متفاوت و از ۶۰۰ متر در محله هلال احمر تا ۱۲۰۰ متر در محله اله دره متغیر است. کوه‌های مهم اطراف شهر عبارتند از: آزنا، قاراخان داغی ایرناواش و یالقوز بولاغی

نزدیکی به دریای خزر، کوههای آذربایجان و دشت سرسبز وحاصلخیز مغان موقعیت ویژه‌ای به این منطقه داده‌است.

== مردم‌شناسی ==

جمعیت این شهر در حدود ۳۰ هزار نفر برآورد شده‌است. مذهب اهالی شیعه و زبانشان ترکی آذربایجانی است ولی در مدارس و دانشگاهها به زبان رسمی کشور ایران ( فارسی ) تحصیل می کنند .

== تاریخ ==

تاریخچه پیدایش این شهر در عصر جدید حیات آن به حدود سال ۹۰۰ هجری قمری باز می‌گردد که ۵ طایفه شیعه که ساکن شهرهای امپراطوری عثمانی و برخی نقاط سنی نشین دیگر بودند به دستور و اجازه شاهان صفویه به آن مهاجرت و درآنجا ساکن شدند. شاید بهمین دلیل است که ساکنین اصلی گرمی خود را اردوخانلی (منصوب به شهر اردهان در شمال شرق ترکیه) می‌نامند.{مدرک}

== اقتصاد ==

بیشتر اهالی این شهر به کارهای بازرگانی، کشاورزی و دامداری فرش وگلیم بافی مشغول هستند.در گذشته گرمی یک شهر بن بست بود اما با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و رونق تجارت و رفت و آمد مرزی این شهر از حالت بن بست خارج شد. با اجرای بزرگراه تبریز-باکو که از شهر گرمی می گذرد، این شهر رونق بیشتری خواهد گرفت.

== جاذبه‌های توریستی ==

مسجد جامع گرمی از بناهای تاریخی مذهبی این شهر به‌شمار می‌رود. از جاذبه‌های طبیعی این شهر دریاچه گیلارلو و قالقانلو در کنار شهرک ولیعصر و روستای خان کندی می‌باشد.

از دیگر جاهای دیدنی گرمی می توان به روستاهای بخش موران شامل داشدیبی، افچه، اوماسلان، سلاله، تازه کندو…و بخش مرکزی شامل روستاهای تنگ، تولون، شوکورلو، گیلارلو و روستاهای بخش انگوت و اینی و آبشارهای اینی و… اشاره نمود.

== جغرافیای زیستی ==

انواع گونه های حیات جانوری در شهرستان گرمی وجود دارد. از آن جمله کبک که در ارتفاعات گرمی و روستاهای حومه به وفور یافت می شود.

== دانشگاهها ==

در شهر گرمی دانشگاههای

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.