کیلان

کیلان نام شهر کوچکی است واقع در استان تهران و در شرق شهر تهران. این شهر در بخش مرکزی شهرستان دماوند قرار دارد.

جاده‌ای که به کیلان می‌رسد از جاده هراز منشعب می‌شود. آثاری از سکونت انسان‌ها در هجده هزار سال پیش در این منطقه یافت شده است.{مدرک} کوه نزدیک این شهر کوه درعلی نام دارد. بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵، جمعیت کیلان ۳٬۰۳۸ نفر (۹۱۳ خانوار) بوده است.

در پیرامون کیلان چندین غار و زاغه قدیمی از جمله در مناطق پشته‌بند، و برنهشت و اطراف قلعه‌های ” عسگر” و ” حصارک ” دیده می‌شود

چندین دژ کهن نیز با نام‌هایی مانند ” قلعه مزدک”، ” قلعه سپید” و ” قلعه دیو ” در پیرامون کیلان دیده می‌شود.

== پانویس ==

کیلان در دامنه کوه قره آقاج قرار دارد. رودخانه جمع آبرود از وسط کیلان می گذرد. قیسی، زردآلو، سیب، گلابی، گردو، انار، انجیر، آلبالو و گیلاس از محصولات کشاورزی کیلان هستند. متاسفانه امروزه به دلیل حفر چاههای عمیق کشاورزی در بالادست کیلان مخصوصا در منطقه باغداری هومند وآبسردآب این رودخانه کاملا خشک گردیده است .وبه همین دلیل به غیر از گردو وکمی قیسی که طبیعتا مقاوم تر هستند مابقی درختان یا خشک گردیده ویا بدون محصول می باشند. کیلان به دلیل قرار گرفتن در نزدیکی کویرایوانکی وازطرفی نزدیکی به رشته کوههای البرز اختلاف دما درنقاط مختلف این شهر بسته به ارتفاع زمین بین ۲ تا ۶ درجه می رسد. به طور مثال اگر در محله اتحاد (گاراژ)در شمال این شهر دمای هوا درساعات میانی روز به ۲۸درجه سانتی گراد باشد در شهرکیلان به دلیل قرارگرفتن در دره وارتفاع پایین تر از سطح دریا دمای هوا به ۳۰ الی ۳۲ درجه سانتی گراد می رسد.وشاهد بر این مدعا استفاده اکثر منازل ومغازه ها درشهر کیلان از وسایل خنک کننده در فصل تابستان می باشد.

== منابع ==

* ویکی‌پدیای انگلیسی.
* اطلس گیتاشناسی استان‌های ایران، تهران: ۱۳۸۳خ.
* مختصات و ارتفاع

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.