کوکی اچ‌تی‌تی‌پی

کوکیِ اچ‌تی‌تی‌پی {به انگلیسی|HTTP Cookie} که به طور خلاصه به آن کوکی اطلاق می‌شود، بسته‌ای از اطلاعات است که توسط سرور به مرورگرهای اینترنتی فرستاده می‌شود و در صورت لزوم نیز از مرورگرهای کاربران به سرور باز می‌گردد. ایجاد کنندگان وب‌گاه‌ها کوکی‌ها را می سازند تا امکان دسترسی بهتر به سایتشان را فراهم کنند. لو مونتولی (Lou Montulli) یکی از کارمندان شرکت نت‌اسکیپ کامیونیکیشنز (Netscape Communications) اولین کسی بود که تکنیک کوکی را به اجرا در آورد.

== کاربرد ==

معمولاً کوکی‌ها کاربردهای زیر را دارند:

# کاربران ثبت شده یک وب‌گاه را معرفی و شناسایی می‌کند. از این طریق، کاربران وب‌گاه‌ها در صورتی که قبلا به وب‌گاه وارد شده باشند، لازم نیست دوباره به وب‌گاه وارد شوند.
# برخی از اطلاعات کاربران مثل سبد خرید که در صفحات مختلف قابل دسترسی است را نگهداری می‌کنند.
# رفت و آمدهای کاربران در داخل یک وب‌گاه را ذخیره می‌کنند.
# شخصی سازی سایت‌ها یکی از مفیدترین استفاده‌های کوکی است.
# کاربرد دیگر کوکی ها، امکان ردگیری فعالیت‌های کاربران است .

== انواع کوکی ==

کوکی‌ها دو نوع هستند : کوکی‌های موقت و ماندگار . کوکی‌های موقت با بسته شدن سایت از بین می‌روند و برای حرکت بین صفحات استفاده می‌شوند و کوکی‌های ماندگار تاریخ انقضا دارند و تا آن تاریخ بر روی کامپیوتر ما می مانند. محل ذخیره شدن کوکی‌ها به مرورگری که استفاده می کنید بستگی دارد.

اطلاعات ذخیره شده در کوکی‌ها ثابت نیست و برنامه نویسان صفحات وب برای کاربردهای مختلف از آن استفاده می‌کنند. کوکی‌ها ممکن است ناقض حقوق شخصی کاربران بوده و سبب کاهش امنیت سیستم‌های آنها شوند.

می توانید با تنظیماتی که در مرورگر خود انجام می دهید، از ورود کوکی‌ها مطلع شوید یا جلوی ورود آنها را بگیرید. در غیر این صورت آنها بدون هیچ نشانی وارد دیسک سیستم شما می‌شوند. سپس می‌توانند بدون اطلاع شما برای کارهای خاصی که ممکن است مطلوب شما نباشد استفاده شوند(مثل هدف قرار دادن برای اعمال تبلیغاتی).

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *