کمپرسور

کُمپرِسورها یا فشارنده‌ها می‌توانند برای فشرده کردن گاز یا مایعات به کار رود. البته در حالت دوم به آن پمپ می‌گویند. در برخی دستگاه‌ها و ماشین‌آلات کمپرسورها وسایلی هستند که توسط آنها هوا فشرده شده و سپس به سمت قسمت احتراق فرستاده می‌شود.

کمپرسورها یکی دیگر از انواع تجهیزات متحرک دوار مورد استفاده در صنایع فرآیندی هستند.ازکمپرسورها برای فشرده کردن گازها استفاده می‌شود. در حقیقت کمپرسورها وسایلی هستند که با صرف انرﮊی مکانیکی فراوانی، گاز را با سرعت به درون خود مکیده و سپس آنرا فشرده می سازند. در اثر این عملیات، دمای گازی که فشرده می‌شود (فشار آن افزایش می‌یابد) نیز افزایش می‌یابد. معمولاً گاز پر فشار خروجی از کمپرسورها را از یک سیسنم خنک کننده عبور می‌دهند تا دمای گاز دوباره به حد معمولی باز گردد. انواع گوناگونی از کمپرسور وجود دارد که برای مصارف صنعتی و خانگی طراحی شده اند.بد نیست بدانید که حتی پمپ آکواریوم که برای وارد کردن هوا به آکواریوم ماهی‌ها استفاده می‌شود نیز یک نوع فشرده‌ساز (کمپرسور) است.

کمپرسورها به طور عمومی دارای دو نوع دینامیکی (Dynamic) و جابجایی مثبت (Positive Displacement) هستند:

کمپرسورهای دینامیکی خود به دو نوع جریان محوری و جریان شعاعی تقسیم می‏شوند:

* کمپرسور جریان محوری گاز را از میان پره‌های خود عبور داده و در راستانی محور شفت کمپرسور به سمت عقب می‌راند. این نوع کمپرسور دارای دبی زیاد و قدرت تراکم کم است.
* کمپرسور جریان شعاعی (گریز از مرکز)دارای پره های خمیده تری بوده و گاز ورودی را در جهت شعاع پره ها (با زاویه نسبت به محور شفت) خارج می کند. این نوع کمپرسور دارای قدرت تراکم بیشتری نسبت به نوع جریان محوری می باشد.

از کمپرسورهای دینامیک در فشارهای با نرخ پایین و دبی های بالاتر استفاده می‏شود.

کمپرسورهای جابجایی مثبت خود دارای دو نوع دوار (Rotary) و رفت و برگشتی (Reciprocating) هستند و قدرت تراکم آنها نسبت به نوع دینامیک بیشتر است. البته دبی این کمپرسورها به مراتب کمتر از نوع دینامیک می باشد.

نیروی محرکه کمپرسورها بسته به قدرت آنها می‏تواند الکتروموتور(برقی) یا توربین(Turbo Compressor) باشد.

== راندمان سیستم های کمپرسور==

کمپرسورها بعد از پمپ ها، دومین تجهیزات مصرف کننده انرژی در صنایع مختلف می باشند (با مصرف ۱۶ درصد برق موتورهای صنعتی توسط کمپرسورهای هوا و ۷ درصد آن توسط کمپرسورهای سیستم های تبرید) و نیز دومین جایگاه در پتانسیل کاهش مصرف انرژی را نیز به خود اختصاص می دهند (به طور متوسط ۱۷٫۱ درصد) .

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.