کلن

لقب: «»

North rhine w K.svg|270px|none

{GER}

ایالت

نوردراین-وستفالن

منطقه

ناحیه

ناحیه شهری

شهردار یورگن روترز

ارتفاع متر جمعیت ۹۹۶,۶۹۰ نفر تراکم جمعیت ۴۰۵.۱۵ کیلومتر مربع بنیانگذاری (میلادی) |- — سایر اطلاعات — ناحیه زمانی ۱+از گرینویچ(CET)

> ۲+از گرینویچ(CEST)

کد پلاک کدپستی ۰۲۲۰۳ , ۰۲۲۱ پیش شماره ۵۰۴۴۱-۵۱۱۴۹

وبگاه رسمی

کلن {آلمانی|Köln} ”(در بسیاری از زبان‌ها، «کولون» یا «کولونیا» نامیده می‌شود.)

== جغرافیا ==

” شهری است با بیش از دو هزار سال قدمت در ایالت نوردراین-وستفالن کشور آلمان.

این شهر پرجمعیّت‌ترین شهر ایالت مذکور است.کارناوال این شهر و همچنین کلیسای بزرگ و قدیمی آن، کلیسای جامع کلن معروف است.

== تاریخ ==

نامگذاری کلن خود داستانی تاریخی دارد. امپراتریس روم، آگریپینا؛ در سال پنجاه پس از میلاد در زادگاه خود شهری بنا نهاد و آن را کولنیا کلائودیا آرا آگریپیننسیوم نامید. به سبب آنکه این شهر در مسیر راههای ساخته شده بدست رومیان تا جرمانیا (آلمان امروز) قرار داشت، بزودی بازرگانان بسیاری به خود جلب کرد و مرکز داد و ستد مهمی شد.

رومیان شرقی (بیزانس) پس از غلبه بر روم غربی، مسیحیت را که از خاور میانه به ارمغان آورده بودند به زور شمشیر بجای آیین میترایی در شهر کلن رواج دادند و آن را مبدل به قطب مسیحیت در شمال اروپا کردند. در تاریخ پانزده اکتبر ۱۸۸۰، فرانک‌ها در این شهر بنای کلیسای جامع بزرگی (کلیسای جامع کلن) را به پایان رساندند.

در ۳۰ مه ۱۹۴۲ در اواخر جنگ جهانی دوم متفقین کلن را بارها بمباران کردند و آن را به ویرانه ای بدل کردند. بخشی از آثار آن پابرجا مانده است.

== دانشگاه‌ها ==

کلن با بیش از شصت هزار دانشجو که در هفت دانشگاه و چندین انستیتو عالی تحصیل می کنند (از جمله دانشگاه معروف و بین‌المللی ورزش Deutsche Sporthochschule، دانشگاه موسیقی Musikhochschule، بزرگترین دانشگاه صنعتی آلمان Fachhochschule Köln و دانشگاه اصلی کلن Albertus Magnus Universität) اولین یا دومین شهر بزرگ دانشجویی آلمان است (این جایگاه در رقابت با شهر برلین قرار دارد و سال به سال تغییر می کند).

کلن عمدتا یک شهر فرهنگی است. ایرانیان بسیاری در آن سکونت دارند.

== شهرهای خواهر ==

== جستار وابسته ==

* کلیسای جامع کلن

== منبع ==

* ویکی‌پدیای انگلیسی

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.