کرواسی

کرواسی {کروات|Hrvatska} با نام رسمی جمهوری کرواسی (Republika Hrvatska) یا هرواتستان{مدرک} کشوری است واقع در منطقه بالکان (جنوب مرکزی اروپا) که از شمال با اسلوونی و مجارستان، از شمال شرقی با صربستان، از شرق با بوسنی و هرزگووین و از جنوب با مونته نگرو و دریای آدریاتیک هم مرز می‌باشد. پایتخت کرواسی شهر زاگرب است. این کشور نامزد عضویت در اتحادیه اروپا بوده و از سال ۱۳۸۶ به عنوان عضو ناظر در شورای امنیت سازمان ملل حاضر می‌باشد.

هِرواتستان بیشتر در گذشتهٔ فارسی و ترکی رایج بوده‌است، زیرا به اهل این کشور «هروات» می‌گویند.{مدرک}

== سیاست ==

بر اساس قانون اساس مصوب سال ۱۹۹۰، نظام سیاسی کشور کرواسی جمهوری دموکراتیک تعیین شده‌است که از سال ۲۰۰۰ با سیستم پارلمانی اداره می‌شود. رئیس جمهور (Predsjednik) به عنوان رئیس کشور، با رای مستقیم مردم و برای یک دورهٔ پنج ساله انتخاب می‌شود که تنها برای دو دوره متوالی امکان پذیر می‌باشد. رئیس جمهور کرواسی، فرماندهی نیروهای مسلح این کشور را در کنار تعیین سیاست‌های خارجی این کشور برعهده دارد. همچنین معرفی و تعیین نخست وزیر با تایید پارلمان بر عهده رئیس جمهور می‌باشد.

== تاریخچه ==

کرواسی در ۲۵ ژوئن ۱۹۹۱ از یوگسلاوی جدا شد و اعلام استقلال کرد.

== اقتصاد ==

واحد پول کرواسی «کونا» است.هر کونا به ۱۰۰ لیپاتقسیم می‌شود.هر دلار آمریکا تقریبا برابر ۵/۵ کونا است.وجود حدود ۳۰۰ بندر کوچک و بزرگ در ساحل دریای آدریاتیک باعث رونق اقتصادی کرواسی و همچنین گسترش زیاد صنعت توریسم گردیده‌است.

== مردم ==

جمعیت کرواسی چهار و نیم میلیون نفر است که بخاطر رشد منفی یکدهم درصدی سال به سال کاهش می‌یابد. ۶۰ درصد کروات‌ها شهر نشین هستند. امید به زندگی مردان ۷۲ سال و زنان ۷۷ سال می‌باشد. ۹۰درصد مردم دارای نژاد کروات، حدود ۵ درصد صرب و بقیه بیشتر مجار، اسلوونی و ایتالیایی هستند.

== رسانه‌ها ==

خبرگزاری ها

آژانس رسمی خبرگزاری کرواسی « هینا » نام دارد.این خبرگزاری با تصمیم دولت کرواسی در جولای ۱۹۹۰ تشکیل شد. در اوایل سال ۱۹۹۳ « فاه » به عنوان آژانس عکاسی هینا شروع به کار نمود. همچنین آژانس خبری دیگری به نام آژانس اطلاعاتی کاتولیک (IKA) که وابسته به کلیسای کاتولیک است در کرواسی فعالیت دارد. خبرگزاری‌های خارجی نیز در کرواسی حضوری فعال دارند و بیشتر خبرگزاری‌های عمده جهان همچون خبرگزاری فرانسه، آسوشیتدپرس، رویتر، خبرگزاری ایتالیا(آسنا)، خبرگزاری صربستان(تانیوگ)، ایرنا(جمهوری اسلامی ایران)، خبرگزاری آلمان(DPA)، روما(ایتالیا)، خبرگزاری اسپانیا(EFE)، خبرگزاری کویت(کونا)، خبرگزاریUPAآمریکا، خبرگزاری تورا(بوسنی وهرزگوین) و خبرگزاری فلسطین(وفا) در زاگرب دفاتری دارند.

روزنامه ها در کشور کرواسی ۸ روزنامه به زبان کرواتی منتشر می‌شوند. همچنین یک روزنامه به نام لا وس دِ پیپل به زبان ایتالیایی در بندر رییکا انتشار می‌یابد.علاوه بر اینها، تنها یک روزنامه ورزشی نیز در کرواسی چاپ می‌شود که اسپرسکو نوویستی نام دارد. بنابراین در مجموع ۱۰ روزنامه سراسری به طور روزانه در کرواسی به چاپ می‌رسند که مجموع تیراژ آنها به حدود یک میلیون نسخه در روز می‌رسد. لازم به ذکر است که پرتیراژترین و اصلی‌ترین روزنامه کرواسی « وچرنی لیست » نام دارد که در زاگرب منتشر می‌شود و تیراژ آن بیش از ۲۰۰ هزار نسخه در روز است و تنها روزنامه عصر در کشور کرواسی می‌باشد.

== ادیان ==

دین ۹۳ درصد مردم کرواسی مسیحیت می‌باشد.همچنین حدود ۲ درصد از کل جمعیت کرواسی مسلمان هستند که شامل مهاجران بوسنیایی و آلبانیایی‌ها می‌شود و جمعیت آنها بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار نفر برآورد می‌شود.

== زبان و خط ==

زبان رسمی کرواسی، کرواتی نام دارد که با الفبای لاتین (همانند انگلیسی) نوشته می‌شود.همچنین الفبای سیریلیک(همانند روسی) نیز در برخی نقاط استفاده می‌گردد.

== فرهنگ و آموزش ==

دارای مردمی با فرهنگ است. تقریبا ۹۸ درصد مردم کرواسی باسواد هستند. تحصیل در دوره ابتدایی برای همه کودکان(۶ تا ۱۵ ساله) اجباری و رایگان است. در کشور کرواسی ۶۷ دانشگاه عالی وجود دارد. دانشگاه زاگرب که قدیمیترین دانشگاه ملی کرواسی به شمار می‌رود در سال ۱۶۶۹ تاسیس شده‌است. یعنی قدمتی ۳۴۰ ساله دارد.

== جغرافیا ==

پایتخت این کشور زاگرب بوده و دیگر شهرهای بزرگ و مهم کرواسی دوبرونیک، پولا، اسپلیت، واراژدین، رییکا، اوسییک، کارلوواتس، زادار و سیساک هستند.

== تقسیمات کشوری ==

کرواسی به ۲۰ ایالت تقسیم شده‌است.

= جستارهای وابسته =

* حزب خلق صرب، حزب آبی و حزب قرمز

== پیوند به بیرون ==

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.