کرامت‌الله دانشیان

کرامت‌الله دانشیان (۱۰ مهر ۱۳۲۵ شیراز – ۲۹ بهمن ۱۳۵۲ میدان چیتگر تهران) از فعالان سیاسی در دوره پهلوی در ایران بود. وی در یکی از دستگیری‌هایش در سلول شماره ۱۶ زندان اوین بسر برد و در سحرگاه روز ۲۹ بهمن ۱۳۵۲ به جرم اقدام علیه امنیت کشور به همراه خسرو گلسرخی تیرباران شد.

سرودی منسوب به او به نام «بهاران خجسته باد»، با مطلع «هوا دل‌پذیر شد، گل از خاک بردمید» از سرودهای معروف زمان انقلاب ۱۳۵۷ ایران شد.

دانشیان بعد از سپری کردن دوران کودکی خود از خانواده‌اش در شیراز جدا شد و پس از پیوستن به سپاه دانش در دوره سربازی، هم‌چون صمد بهرنگی به تدریس در روستاهای دورافتاده، مانند روستای سُلیران در بخش لالی خوزستان پرداخت.

== زندگی ==

کرامت‌الله فرزند پرویز و اعظم در ۱۰ مهر ۱۳۲۵ در شیراز به دنیا آمد. مادرش اهل کازرون و پدرش از ایل قشقایی بود. کرامت در دوران کودکی مادرش را به سبب بیماری از دست داد و هنگامی که ده ساله بود همراه خانواده‌اش به تبریز نقل مکان کردند. او در تبریز بزرگ شد و درس خواند و تا پایان دورهٔ دبیرستان در آن‌جا ماند. وی پس از اخذ دیپلم و خدمت سربازی که به عنوان سپاهی دانش در یکی از روستاهای آمل انجام داده بود، مدتی در مدرسهٔ هتل‌داری تهران، و پس از آن در مدرسهٔ تازه تاسیس عالی سینما و تلویزیون به تحصیل پرداخت.

او که جزو اولین گروه قبول‌شدگان در دوره هنری و سینمایی صدا و سیمای ایران بود پس از حدود یک سال به علت فعالیت‌های سیاسی و ساخت فیلم کوتاهی با مفهوم غارت نفت و مردم جنوب شهر تهران از دانشکده اخراج شد. او به همراه خسرو گلسرخی در فروردین ۱۳۵۲ دستگیر شده و چند ماه بعد متهم شدند رهبری گروهی دوازده نفره را به عهده داشته‌اند که قصدشان ربودن شاهزاده پهلوی در فستیوال فیلم کودک سال ۵۲ به قصد آزادسازی زندانیان سیاسی بوده است.

از این گروه به جز کرامت‌الله دانشیان و خسرو گلسرخی که اعدام شدند، سه تن به حبس ابد محکوم شدند (طیفور بطحایی، رضا علامه‌زاده، عباس سماکار) و مابقی افراد گروه هر کدام به نحوی با درخواست عفو از شاه و همسرش به یک تا چند سال زندان کوتاه مدت محکوم شدند. (افرادی نظیر: شکوه فرهنگ (میرزادگی)، ابراهیم فرهنگ رازی، رحمت‌الله جمشیدی، مریم اتحادیه و …)

در سال ۱۳۵۹، ویژه‌نامه‌ای برای کرامت‌الله دانشیان در مجموعه‌ای دو جلدی با عنوان «فرهنگ نوین»، منتشر شد.

== کرامت الله دانشیان و شکرالله پاک نژاد ==

مبارز دلیر کرامت الله دانشیان که مثل بسیاری از زندانیان در زندان شاه، تحت تاثیر مقاومت شکرالله پاک نژاد بود، یکبار درسلول شماره ۱۶ زندان اوین بکمک ُمرس با وی حرف می‌زند و از جمله می‌نویسد: هوا دلپذیر شد گل از خاک بر دمید، پرستو به بازگشت بزد نغمه امید…

شکرالله پاک نژاد در نوشته ای با عنوان «دفاع از مردم در برابر دیکتاتور»، که اوایل انقلاب چاپ شده به این موضوع اشاره کرده است.

== منابع ==

== پیوند به بیرون ==

* قسمتی از موزیک بهاران خجسته باد
* درباره دانشیان

* درختان دوباره باید آواز بخوانند. In memory of Keramat Daneshian and Khosrow Golesorkhi

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.