کتابدار

کتابدار کسی است که علم و هنر کتابداری را کسب کرده است و آن شامل مدیریت، سازماندهی، فهرست نویسی، رده‌بندی، دانش‌شناسی و اشاعه اطلاعات می‌باشد. کتابدار باید با دانش‌های روز در حوزه علوم کتابداری و اطلاع‌رسانی آشنا باشد.

== تخصصهای کتابداری ==

تخصصهای کتابداران در قسمتهای مختلف به شکلهای مختلف می باشد ولی در کل کتابداران باید از قوانین کتابداری در کار و حرفه خود استفاده نمایند تا اختلاف در بین کارشان دیده نشود به همین دلیل است که کار کتابدار و حرفه آنها به شکلی است که یکنواختی در آن دیده می شود (البته در بعضی مواقع اختلافاتی جزئی وجود دارد) و این یکنواختی در کمک به مراجه کننده گانی که به کتابخانه می روند تا موضوع خود را پیدا کنند نقش چشمگیری داشته چنانکه در وقت و هزینه و نوع موضوعات یافت شده مشهود است . کتابداران بر اساس وظایفی که به آنها محول می شود و قسمتهای که مربوط به آنها می باشد تقسیم می شوند مثلا کتابداری که در بخش کودک مشغول می باشد به کتابدار بخش کودک و کتابداری که در بخش مرجع است را کتابدار بخش مرجع وکتابدار بخش فهرست نویسی و یا کتابدار بخش رایانه و… می گویند. در کل تخصص یک کتابدار به زبان ساده شناخت کامل رشته کتابداری و آشنا بودن به تمام علوم برای پیدا کردن هرچه سریعتر موضوع برای مراجعه کننده است. تا بتوان از مطالب یافت شده، هر چه بیشتر رضایت مراجعه کننده گان را بدست آورند.

== برجسته‌ترین کتابداران ایران ==

* عباس حری
* هوشنگ ابرامی
* پوری سلطانی
* نوش‌آفرین انصاری

== منابع ==

Wikipedia contributors, “Librarian,” Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Librarian&oldid=207047696

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *