کانتیکت

کانتیکِت یا کانه‌تیکت یا در تلفظ محلی کِنه‌تیکِت {به انگلیسی|Connecticut} ایالتی است از ایالت‌های نیو انگلند آمریکا در شمال شرقی این کشور. پایتخت آن هارتفورد و شهر مهم آن بریجپورت است.

== نام ==

نام کانتیکت از واژهٔ سرخ‌پوستی quinnitukqut اقتباس شده است.

== پیشینه ==

نخستین اروپاییانی که در کنتیکت ساکن شدند مهاجرین هلندی بودند، اما مهاجرت و سکونت روزافزون بریتانیایی‌ها در این منطقه در دهه ۱۶۳۰ میلادی به تشکیل مستعمرات بریتانیایی کنتیکت، نیوهیون و سی‌بروک انجامید. مستعمره کنتیکت برای اولین بار در سال ۱۶۳۹ میلادی نوعی قانون اساسی را تهیه کرد که پس از تایید پادشاه انگلستان به عنوان منشور سلطنتی به رسمیت درآمد. این منشور سلطنتی (در انگلیسی: Fundamental Orders) به عنوان نخستین قانون اساسی در آمریکای شمالی شناخته می‌شود، و به همین دلیل به ایالت کنتیکت در کشور آمریکا لقب «ایالت قانون اساسی» داده‌اند.

بعدها کنتیکت یکی از سیزده مستعمره‌ای بود که در جریان انقلاب آمریکا علیه سلطه بریتانیا قیام کردند.

== اقتصاد ==

در سال ۲۰۰۷، این ایالت تولید ناخالص داخلی برابر با ۲۱۶٫۲۶۶ میلیارد دلار داشت، که تقریباً برابر تولید ناخالص داخلی کشور پرتغال (۲۲۳٫۳۰۳ میلیارد دلار) بود.

در سرشماری سال ۲۰۰۰ این ایالت ثروتمندترین ایالت آمریکا از لحاظ درآمد سرانه شد.

== دانشگاه‌های مشهور ==

دانشگاه ییل یکی از اعضای آیوی لیگ در این ایالت قرار دارد. دانشگاه کنتیکت نیز از اعضای لیگ آیوی عمومی می‌باشد، که در مسابقات ورزشی افتخارات فراوانی را (بخصوص در بسکتبال) کسب نموده است.

دانشگاه هارتفورد از دانشگاههای بزرگ دیگر این ایالت است.

== مشاهیر ==

از مشاهیر این مرز و بوم می‌توان جورج دبلیو بوش، ویلیام چیتیک، و رالف نادر را نام برد.

== پیوند به بیرون ==

* وب‌گاه رسمی سازمان گردشگری ایالت

== منابع ==

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.