کارنامه (ماهنامه)

کارنامه ماهنامه‌ای ادبی بود که موسسه فرهنگی کارنامه آن را در ایران منتشر می‌کرد. این مجله پس از ۴۹ شماره با حکم شورای نظارت بر مطبوعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ۲۴ اسفند ۱۳۸۳ توقیف شد.

== تاریخچه ==

نگار اسکندرفر (سلطانی) مجوز انتشار کارنامه را در سال ۱۳۷۶ از وزارت ارشاد دریافت کرد. نخستین شماره آن در پاییز ۱۳۷۷ آماده انتشار بود، اما وقوع قتل‌های زنجیره‌ای باعث شد تا انتشار آن به سال بعد موکول شود. بدین ترتیب شماره نخست کارنامه در تاریخ خرداد ۱۳۷۷ با سردبیری هوشنگ گلشیری منتشر شد. گلشیری تا زمان مرگ در سال ۱۳۷۹ عهده‌دار این سمت بود. پس از مرگ گلشیری یک شماره کارنامه با سردبیری نگار اسکندرفر (مدیر موسسه کارنامه) منتشر شد. آن گاه محمود دولت‌آبادی شماره دوازدهم را که ویژه گلشیری بود سردبیری کرد. از آن پس تا شماره آخر این مجله زیر نظر شورای سردبیری منتشر می‌شد.

منوچهر آتشی، عمران صلاحی، محمد محمدعلی، شهریار وقفی‌پور و حافظ موسوی از جمله اعضای تحریریه کارنامه بودند.

کارنامه در کنار چاپ اشعار، داستان‌ها و مقالات نویسندگان داخل ایران بخش ویژه‌ای به نام ادبیات مهاجرت داشت که در آن آثار نویسندگان خارج از کشور را چاپ می‌کرد.

جایزه شعر کارنامه همه ساله با دبیری حافظ موسوی و حضور منوچهر آتشی و جمعی از شاعران برگزار می‌شد که پس از تعطیلی مجله کارنامه، این مراسم متوقف شد.

موسسه فرهنگی کارنامه مدرسه سینمایی کارنامه و انتشارات فرخ نگار را نیز اداره می‌کند که با توجه به داشتن مجوزهای جداگانه از معاونتهای مختلف وزارت ارشاد به کار خود ادامه دادند.

== جایزه‌های کارنامه ==

موسسه فرهنگی کارنامه دو جایزه ادبی داشت:

* جایزه شعر امروز ایران
* جایزه داستان کارنامه

== پانویس ==

== منابع ==

== پیوند به بیرون ==

* آخرین شماره کارنامه در وب‌گاه نشریات ایران
* گزارشی از سومین جایزه شعر کارنامه در وب‌گاه شورای گسترش زبان فارسی

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *