پینت‌بال

پـِینت‌بال {به انگلیسی|Paintball} یک نوع ورزش گروهی است که به طور کلی دو گروه از بازیکنان سعی در حذف یک دیگر با گلوله‌های رنگی می‌کنند.

پینت بال را می‌شود در فارسی در قیاس با تیراندازی، «رنگ‌اندازی» نامید.

پینت بال یک توپ(گلوله) ژلاتینی (از جنس ژلاتین کپسول دارویی) است. که داخل آن با رنگ خوراکی پر شده‌است و پس از شلیک توسط تفنگ (مارکر مخصوص این ورزش) و برخورد به هدف ترکیده و رنگ آن پخش می‌شود که این نشانه مورد هدف قرار گرفتن است. به سادگی می‌توانید تصور کنید در نگاه اول این ورزش به مانند یک میدان جنگ واقعی است که هر کس که مورد اصابت قرار گرفته و رنگی شود از بازی حذف می‌شود تا یک تیم کاملاً تیم دیگر را حذف کند. این تنها یکی از ۱۰۰‌ها سناریوی (داستان) تعریف شده این ورزش است و یا حتی خود شما با توجه به سلیقه شخصی خود یک سناریو تعریف کنید. از این ورزش به دلیل هیجان زیاد آن به عنوان دومین ورزش مهیج جهان یا شطرنج زنده به دلیل فکری بون آن یاد می‌شود. {مدرک}

ورزش پینت بال از سال ۱۳۸۲ به ایران وارد شد و تعدادی لیگ غیر رسمی نیز در این مدت برگزار شد و اولین لیگ رسمی ایران در سال ۱۳۸۷ برگزار شد.

ورزش پینت بال در ایران با رشد خوب و سریعی روبه رو شده‌است و تقریبا در تمام نقاط ایران باشگاه‌های پینت بال وجود دارند و بسیاری از استان‌ها و شهرها مانند اصفهان، کرمان، ساری، قزوین، کرمانشاه و غیره دارای تیم حرفه‌ای می‌باشند.

مسابقات بین‌المللی palm با حضور کشورهایی از سر تا سر جهان در سال ۱۳۸۷ در ایران (جزیرهٔ کیش) برگزار شد که با قهرمانی تیم IronMen از آمریکا و نایب قهرمانی تیم ملی ایران پایان یافت.

لیگ ایران هر ساله در ۴ دوره برگزار می‌شود و شامل دسته برتر و دسته ۲ می‌باشد.

سایت رسمی انجمن پینت بال: http://paintball.ir

جدیدا بحث‌هایی جهت تبدیل انجمن پینت بال به فدراسیون در جریان هستند. همچنین محل بزرگی در شرق تهران ساخته شده که دارای ۲ فیلد حرفه‌ای چمن مصنوعی و چند فیلد آماتور است.

== تاریخچه پینت بال ==

پینت بال یک بازی است، (در حال حاضر مشهوراست به اینکه شرکت کنندگانش در امریکا بیشتر از بیس بال اند) برای اولین بار این بازی در سال ۱۹۸۱ در دولت ایالات متحده از نیوهمشایر، که در آن بازیکن به رقابت بپردازند انجام شد در تیم یا به صورت جداگانه، برای از بین بردن مخالفان توسط هدف قرار دادن آنها را با کپسول‌های حاوی رنگ (به عنوان مراجعه کننده به paintballs) رو از دستگاهی به نام نشانگر پینت بال استفاده می‌شود. در حالی که نفت در ابتدا مورد استفاده قرار گرفت. در واقع گلوله‌های پینت بال از محلول خاص غیر سمی، زیست تخریب پذیر، در روغن ساخته شده‌است. در این بازی، بازیکنان به طور مرتب بازی‌های ورزشی در سطح بالا در سطح جهان در لیگ‌ها، مسابقات حرفه‌ای، تیم‌ها، وهمین طور تکنولوژی پینت بال توسط ارتش برای تکمیل آموزش‌های نظامی، پاسخ ضد شورش، سرکوب و غیر کشنده مظنونان در موقعیت‌های خطرناک مورد استفاده قرار می‌گیرد. بازی‌ها را در زمین‌های فضای بسته و فضای بازدر اندازه‌های مختلف انجام می‌شود. در میدان بازی موانع پراکنده مصنوعی یا طبیعی زمین وجود دارد، که در آن بازیکن بازی استراتژیک برای استفاده از انها را انجام می‌دهد. قوانین برای بازی پینت بال متفاوت است، و شامل تسخیر پرچم، حذف کامل بازیکنان تیم حریف، دفاع یا حمله به یک نقطه خاص و یا منطقه، یا گرفتن اشیاء مهم پنهان در منطقه بازی است. بسته به نوع بازی، بازی می‌تواند از چند ثانیه تا ساعت‌ها، یا حتی روز و روزها در بازی سناریو ادامه پیدا کند. قانون پینت بال در میان کشورها و مناطق مختلف متفاوت است. در بسیاری از مناطق که در آن بازی بطور منظم انجام می‌شود، بازیکنان به پوشیدن محافظ ماسک‌ها، و قوانین بازی ملزم هستند.

د ر سال ۱۹۷۶، در جشن میلاد مسیح، یک معامله گر سهام، Bob Gurnsey، و نویسنده کتاب Charles Gaines بحث در مورد سفر اخیرش به آفریقا و تجربیات خود را در شکار بوفالو بیان کرد. یکی ازداستان‌های کوتاه Richard Connell به نام خطرناک ترین بازی الهام بخش بود که موضوعش عده‌ای بودند که بازی ای را می‌کردند که در آن آنها برای همدیگر کمین کرده و باقی راشکار می‌کردند؛ این بازآفرینی شکار همان تولید بالای آدرنالین بخاطر شکار حیوانات را ایجاد می‌کند. در سال ۱۹۸۱ در نیوهمپشایر، گروهی از تپانچه «Nel – ۰۰۷» (که به طور معمول توسط کشاورزان و دامداران برای نشانه گذاری درختان و دام‌ها استفاده می‌شود) برای پرتاب توپ رنگ استفاده می‌کردند. برای اولین بار دوازده نفر در قالب دو تیم در این بازی که سناریواش «تسخیر پرچم»بود شرکت کردند. برنده تمام پرچم‌های زمین را بدون شلیک یک گلوله برداشت. . همانطور که یک علاقهٔ جهانی خواستار یک بازی ساخته شده به طور مداوم است، باب Gurnsey تشکیل شرکت ملی بازی، و وارد قرارداد با شرکت رنگ نلسون توزیع کننده انحصاری تجهیزات پینت بال شد. پس از آن، آنها مجوز franchises که بر مبنای ان حق فروش اسلحه به خود، رنگ، و عینک ایمنی را در کشورهای دیگر گرفتند. در نتیجه انحصار در تجهیزات، آنها سود بسیاری تنها در شش ماه دریافتند. اولین بازی پینت بال از تپانچه نلسپوت که آن زمان تنها اسلحه موجود بودند استفاده شد. آنها از۱۲ گلولهٔ گرمی، که تنها ده عدد خشاب می‌خورد و باید پس از هر شلیک گلنگدش زده شود استفاده می‌کنند. ماسک پینت بال اختصاصی در ان موقع ایجاد نشده بود، بنابراین بازیکن‌ها از عینک مغازه استفاده می‌کردند و باقی صورتشان را می‌پوشاندند. اولین گلوله‌ها مشتقات نفتی بودند و در اب حل نمی‌شدند. پس از یک روز بازی مهمانی تارپنتین انجام می‌شد که در ان بازیکنان کمین می‌کردند و باقی را شکار می‌کردند البته تنها با یک خشاب محدود.

بین ۱۹۸۱ و ۱۹۸۳، تولید کنندگان رقیب مانند (پی ام ای) شروع به تولید محصولات رقابتی کردند، و در طول آن سال‌ها بود که بازی توسعه پیدا کرد. فن آوری پینت بال به تدریج زمانی توسعه یافت که تولید کنندگان یک پمپ جلو به منظور پر کردن اسان تر آسان تر اضافه کردند، سپس به جای کارتریج۱۲ گرمی مخازن هوا بزرگتری به نام هوای ثابت گذاشتند. این نوآوری‌ها تغذیه می‌شد بوسیلهٔ تغذیه کنندهٔ جاذبهٔ زمین و مخزنی و یک زانویی ۴۵ درجه که بصورت فنی از مخزن تغذیه می‌شد. در سال ۱۹۸۴، پینت بال درخارج از ایالات متحده در کشورهای دیگر به عنوان جنگ کوچک پینت بال در استرالیا و انگلستان پخش شد.

== تجهیزات ==

تجهیزات پینت بال به نوع بازی بستگی دارند به عنوان مثال وودبال اسپیدبال یا سناریو بال و همین طور به میزان پولی که قرار است برای تجهیزات خرج شود. به هر حال هر بازیکن سه وسیلهٔ اصلی را باید داشته باشد. رنگ پاش پینت بال که تفنگ پینت بال نیز نامیده می‌شود اولیه ترین قطعهٔ بازی است که برای هدف قرار دادن بازکن تیم حریف توسط توپ‌های رنگی قرار می‌گیرد. یک تفنگ باید دارای یک مخزن باشد که توسط ان از توپ‌ها تغذیه شود که یا از جاذبهٔ زمین یا توسط نیروی الکتریکی و یا توسط یک کپسول نیتروژن یا دی اکسد کربن برای پیشران استفاده می‌کند. توپ‌های رنگی:که برای جای هدف نشان دادن استفاده می‌شود. توپ‌ها کپسول‌های گرد ژلاتینی حاوی پلیتیلن کلیکون هستند که مادهای رنگی غیر سمی است که قابل حل شدن در اب است. کیفیت توپ‌ها به تردی انها ضخامت پوستشان و گردی انها بستگی دارد. توپ‌ها ی با کیفیت دارای پوستی نازک و کاملا گرد با رنگی درخشان هستند که قابل مخفی شدن نباشند. ماسک یا عینک ایمنی:که تمام بازیکنان موظفند در تمام مدتی که در میدان بازی هستند برای حفاظت خود در برابر توپ‌ها استفاده کنند. ماسک‌ها به طور کامل از چشمها دهان گوشها و سوراخ بینی حفاظت می‌کنند. ماسک‌های امروزی در مقایسه با ماسک‌ها ی قدیمی از لحاظ اندازه کوچک ترند.

== واژه‌های پرکاربرد این ورزش ==

* مارکر: اسلحهٔ پینت بال را مارکر(نشانه گزار) می‌نامند.
* هاپر یا لودر: مخزن گلولهٔ اسلحه‌است.
* بانکر: مانع‌های بادی این ورزش را که در مسابقات و به تور کلی استفاده می‌شود.
* گوگلز (Goggles): ماسک محافظ که شامل محافظ چشم (شیشهٔ استاندارد) محافظ گوش و صورت می‌باشد.

انواع بانکرها:

هر تورنومتر بین‌المللی شامل نوع بانکرهای خاص همان مسابقات می‌باشد که عموما بانکرهایی مشابه در تمام تورنومترها وجود دارد.

تا قبل از سال ۱۳۸۹ بانکرهای بین‌المللی Millenium در لیگ‌های پینت بال ایران استفاده می‌شد، در سال ۱۳۸۹ بانکرهای palm مخصوص لیگ ایران و لیگ بین‌المللی palm طراحی و مورد استفاده قرار گرفت.

دوریتو: بانکری مثلثی شکل (به شکل هرم قاعدهٔ مثلثی)

تمپل: بانکری با اندازه‌ای ۱٫۵ متر به شکل معبد (هرمی قاعدهٔ مربعی)

بریک: بانکری آجر شکل

مایا تمپل: بانکر مانند تمپل با ارتفاع ۲٫۵ متر

سیلندر: بانکری به شکل استوانه

کیک: مانع کوچکی مانند کیک ارتفاع آن کمی از بیم بزرگتر است (۱ متر)

زیپر: به طور کلی زیپر مانع نیست بلکه از چسبیدن هر مانعی به مانع بیم (مانعی خوابیده به ارتفاع ۷۵ سانتی متر) ایجاد می‌شود و یکی از مانع‌های اساسی در حمله‌ها و استراتژی‌ها است. معمولاً زیپر از کنار هم قرار گرفتن بیم و کیک تشکیل می‌شود ولی در مواردی بیم کنار دوریتو و تامبستون هم قرار می‌گیرد.

بانکرهایی که در بالا نام برده شد دارای سایزهای مختلف هستند ولی بعضی سایزها مورد استفاده مسابقاتی ندارد.

بانکرهای خاص تورنومترها:

M: مخصوص تورنومتر millenium

نخل: مخصوص لیگ ایران

psp: مخصوص تورنومتر psp

X: مخصوص xball

نویسنده این بخش: خشایار فریدنی

== روش بازی ==

پینت بال با پتانسیل بی نهایت بودن قوانین و تنوع بازی می‌شود همبشه قبل از بازی قوانین تعریف می‌شوند. مهمترین قانون بازی این است که لازیکنان اهداف خاصی را انجام دهند بدون اینکه بوسیلهٔ توپ‌ها مورد هدف قرار گیرند. هنگامی که بازیکنی مورد هدف قرار می‌گیرد بوسیلهٔ توپ باید تفنگش را بالا گرفته که به معنی بازی است و باید میدان بازی را ترک گوید یا به منطقهٔ شروع عملیات باز گردد. بر اسا توافقات بازی یک بازیکن ممکن است بتواند از دوباره باز گردد یا به کلی از بازی خارج شود.

هدف بازی قبل از شروع بازی تصویب می‌شود برای مثال تسخیر پرچم یا نابودی تیم مقابل. پینت بال گروه‌های مورد پسند دیگری را نیز برنامه ریزی کرده‌است مثلا وود بال که در محیط طبیعی بازی می‌شود و در یک زمین بزرگ. و بالعکس اسپید بال که در زمینی کوچک انجام می‌شود و سرعت بلزی بسیار بالایی دارد (حد اکثر ۵ دقیقه). نوع دیگر بازی سناریو بال است که هر یک از تیم‌ها سعی در از نو انجام دادن یک عملیات که در گذشته انجام شده یا خلق یک عملیات خیالی هستند که معروف ترین نقشه بازی عملیات دی دی در نورماندی بود (در ان میان نیروهای امریکایی و المانی در گیری ای در حدود ۱۵۰۰۰ کشته روی داد.)

انجام قوانین بازی

بازی‌های منظم توسط داوران بررسی می‌شوند. انها کنترل می‌کنند که ایمنی بازیکنان حفظ شوند و قوانین بازی انجام شوند. هنگامی که بازیکنی توسط رنگ علامت زده شود انها او را از بازی به بیرون فرا می‌خوانند البته رقابت دهندگان انتظار خروجی رسمی و با افتخار را دارند. یک توپ شکسته معنی خروج از بازی را به فرد مورد هدف قرار گرفته می‌دهد البته بازکنان می‌توانند قوانینی را برای علامات در نظر گیرند از این نوع می‌توان نام برد که مورد هدف قرار دادن تنها سر یا بالا تنه فرد تنها مورد قبول است. قوانین بسیاری وجود دارد که در اغاز بازی گذاشته می‌شود به منظور ایجاد ایمنی بازیکنان حفظ زیبایی بازی و جلوگیری از تقلب. زدن ماسک حتی هنگامی که بازی در جریان نباشد واقعا از اغاز قبل از شروع باید تمامی افراد تا زمانی که در زمین بازی هستند نقاب به صورت خود بزنند به طور عمومی تردر تمامی فضاهای بازی یا تمام بازیکنان و تماشاچی‌ها و تمام افراد عالی رتبه که بازی را تماشا می‌کنندباید نقاب بزنند یا تمام اسلحه‌های بازیکنان یک سد در لوله داشته یا مخزن گاز تفنگ قطع شود برای اینکه اطمینان پیدا شود که هیچ توپی شلیک نمی‌شود تا ایجاد اسیب چشمی کند. در بعضی از زمین‌ها خواسته می‌شود حد المقدور از شلیک به سر بازیکنان خودداری شود چرا که ترشحاتی که از برخورد گلوله به ماسک ایجاد می‌شود می‌تواند به سوراخ‌های تهویهٔ عینک نفوذ کرده و سبب ایجاد سوزش چشمی شود. بر خورد از نزدیک می‌تواند باعث برخورد نا درستی به عدسی گردیده و به قسمت‌هایی از صورت گردن و سر که بی حفاظ می‌شوند اسیب برساند که عموما بسیر درد ناک باشند و می‌توانند اسیب‌های بسیار جدی برسانند.

Overshooting

به تیراندازی بیش از حد به حریف از روی دشمنی یا تصادفی Overshoot گفته می‌شود. در مسابقات حرفه‌ای برای شلیک بیش از حد معمولا با توجه به قوانین ترنومتر جریمه‌هایی در نظر گرفته می‌شود که پنالتی نامیده می‌شوند

سرازیری نواخت تیر

رمپینگ از خصوصیات بسیاری از تفنگ‌های الکترونیکی است جایی که پس از شلیک‌های بسیار زیاد و سریع و یا بالا ی حد استانهٔ نواخت تیر توسط بازیکن انجام شود. اسلحه شروع به شلیک بسیار سریع تر از ماشه می‌کند. رمپینگ عموما در بسیاری لز میادین ممنوع است مگر در برخی از مسابقات خاص انهم در شرایط خاص.

پاک کردن رنگ

بازیکنان ممکن است سعی کنند تا رنگ را از خود پاک کنند تا وانمود کنند تا مورد هدف قرار نگرفته‌اند تا در بازی باقی بمانند.

== محل اغاز حملهٔ بازیکنان ==

پینت بال عموما به دو صورت بازی می‌شود یکی در زمین‌های تجاری که برای بازی نیاز به پرداخت ورودی است و زمین‌های شخصی که هرکدام می‌توانند شامل زمین‌های بسیار متنوعی با اندازه‌ها و طرحواره‌های متنوعی باشند. یک زمین می‌تواند شامل بسیاری از موانع طبیعی یا مصنوعی باشد که می‌توان انها را به صورت یک محیط خاص جنگلی یا شهری کرد و یا حتی می‌تواند شامل محتوایی تاریخی باشد. میدان‌های کوچکتر همانند زمین‌های اسپید بال یا زمین‌های مسابقات می‌تواند شامل موانع وسنگرهایی به صورت باد کردنی باشد. میادین تجاری می‌توانند شامل امکاناتی چون حمام مناطق تفریحی قفسه مسئول نگهداری وسایل پر کننده‌های مخازن‌های هوا و رستوران باشند. برخی کشورها ممکن است راهنماهای ورزشی داشته باشند با قوانینی مشخص و استانداردهای اندازه گیری شده و پرسنل استخدام شده همچون داورها برای اینکه مطمئن شوند بازیکنان بخوبی بازی را فرا گرفته‌اند و ایمنی سایر بازیکنان را رعایت می‌کنند. برخی از میادین (بی-وای-او-پی) هستند که اجازه می‌دهند بازیکنان رنگهایی را از فروشگاه‌های خرده فروش یا از طریق انلاین خریداری کنند و در میدان استفاده کنند. اگرچه بیشتر میادین (اف_پی_او) هستند به این منظور که بازیکنان باید رنگ‌ها را از میدان یا از طریق فروشگاه‌های حرفه‌ای مرتبط با میدان خرید کنند. میادین پولی معمولا مخارج حوادث بازی را قبول نمی‌کنند. اگر چه دلایلی مرتبط با ایمنی بازیکنان گفته می‌شود و معمولا کیفیت پایین رنگ‌ها و توپ‌ها باعث می‌شود که تفنگ‌ها گیر کنند یا به افراد مورد هدف قرار گرفته اسیب جسمی وارد شود.

بازی‌ها ی غیر قانونی (غیر حرفه‌ای) بازی در برخی میادین غیر ثابت گفته می‌شود بازی‌های از دین برگشته یا توپ‌های غیر قانونی و به این دسته بازیکنانی که در این میادین بازی می‌کنند بازیکنان خائن یا قانون شکن نیز می‌گویند. اگرچه بازی ارزانترو کمتر ساختار یافته تر است ولی به دلیل نداشتن قوانین ایمنی و دستور العمل‌ها و اشتبا هات سهوی می‌تواند خطرات بالایی را ایجاد کند.

== اسلحه‌های پینت بال: ==

اسلحه‌های پینت بال به طور کلی با گاز فشرده کار می‌کنند.

گاز فشرده مورد استفاده قبلا کربن دی اکسید بود ولی به دلیل نا پاک بودن این گاز و همچنین خطراتی که کپسول‌ها ایجاد می‌کردند تقریبا منسوخ شد.

در نهایت از هوای فشرده برای تغزیهٔ کپسول اسلحه‌ها استفاده شد.

اسلحه‌های پینت بال به دو دستهٔ الکترونیکی و مکانیکی تقسیم می‌شوند. مکانیکی بودن اسلحهٔ پینت بال دلیلی بر غیراتوماتیک بودن آن اسلحه نیست بلکه منظور از اسلحهٔ مکانیکی، اسلحه‌ای است که دارای ماشهٔ مکانیکی بوده.

اسلحهٔ الکترونیکی دارای ماشهٔ الکترونیکی می‌باشد که به دلیل ماشهٔ الکترونیکی و همچنین قابلیت تنظیم بر روی حالت رمپ و ایجاد تنظیماتی مانند rate of fire (سرعت نواخت گلوله) و دقت بالا در نشانه گیری مورد استفادهٔ حرفه‌ای و مسابقاتی دارند.

رمپ چیست؟

رمپ یک برنامهٔ خود کار برای تنظیم اسلحه برای نواخت‌های گلولهٔ بالاست. رمپ طبق قوانین مسابقاتی تنظیم می‌شود و بازیکنان ملزم به رعایت قوانین هستند و در صورت تخلف جریمه‌های پنالتی در نظر گرفته می‌شود.

rate of fire چیست؟

سرعت نواخت گلوله را گویند که در اسلحه‌های حرفه‌ای تا ۹۰ گلوله در ثانیه ثبت شده. ولی در مسابقات حرفه‌ای معمولاً سرعت نواخت گلوله بالا تر از ۱۲٫۵ نمی‌رود. در لیگ ایران سرعت نوخت گلوله ۱۰٫۵ گلوله در ثانیه‌است.

== منابع ==

== پیوند به بیرون ==

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.