پیله‌رود

پیله‌رود(نام محلی آن پیله چای می‌باشد) زبان مردم پیله رود ترکی آذربایجانی است. این روستا در نزدیکی شهرستان نمین قرار دارد.

دراستان اردبیل شهرستان نمین بخش مرکزی دهستان گرده قرار دارد. مردم این روستا به زبان ترکی صحبت می‌کنند. این روستا در مرز جمهوری آذربایجان قرار گرفته‌است.پیله رود منطقه‌ای کوهستانی بوده و کلیه روستاهای آن در ارتفاع بالای ۱۷۰۰ متر از سطح دریا واقع شده‌اند همچنین در این منطقه ویرانه‌های مربوط به آبادیهای اعصار گذشته نیز مشهود است.

پیله رود خود شامل ۱۳ روستا به نامهای: ۱ – خوش آباد ۲ – هشنه ۳ – فتح مقصود ۴ – نظرعلی ۵-صدوسر ۶- آقایار ۷-مسجدمحله ۸-پیرزاده ۹- قلعه ۱۰-قاضی کندی ۱۱-گودلر ۱۲-صالح قشلاقی ۱۳- پیرجوار می‌باشد.در بین ۱۳ روستا، روستای خوش آباد به لحاظ قرار گرفتن در ارتفاع و محصور شدن در بین باغات از زیبایی خاصی برخوردار است.

مردم این منطقه مسلمان می‌باشند، منطقه پیله رود در جوار روستاهای عنبران بالا یا عنبران علیا، علی کمر، خواجه هونی و خله سنگ قرار دارد. مردم این منطقه باباغداری وکشاورزی و دامپروری امرار معاش می‌کنند، اهالی این روستاها بستگان بسیاری در جمهوری آذربایجان دارند و قبل از قوت گرفتن حکومت بلشویکی در شوروی سابق ضمن تردد در شهرهای جمهوری آذربایجان نسبت به خرید و فروش و کار اقدام می‌نمودند. نام محلی این روستا پیله چای می باشد، لیکن چند سالی است در مکاتبات به غلط نام محلی را ترجمه کرده و به فارسی پیله رود می نویسند . لازم بذکر است چای در ترکی معنی رود/رودخانه دارد . پیله چای نام اصلی منطقه‌است و در بین اهالی پیله چای خوانده می‌شود ولی در مکاتبات دولتی پیله رود متداول است، عجیب آنکه عده ای از روی برخی نیات ناصواب سعی در معرفی پیله رود به عنوان منطقه ای تالش زبان دارند ! ۱۳ روستای پیله رود تقریبا در اطراف رودخانه قرار گرفته‌اند و نام منطقه الهام گرفته از نام این رود می‌باشد.

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.