پیشوا (شهر)

پیشوا یکی از شهرستانهای استان تهران است که در ۴۵ کیلومتری جنوب شرقی تهران و ۱۰ کیلومتری ورامین و در دامنه تپه‌های طبیعی جای گرفته‌است. پیشوا حدود ۱۳۰۰۰۰ نفر جمعیت دارد و رو به گسترش است.

== تاریخچه ==

دیرینگی باستان‌شناسی منطقه پیشوا به پنجاه هزار سال پیش و دوره پارینه‌سنگی می‌رسد.

در دستنویسی درباره تاریخ خوار (گرمسار امروزی) و ورامین که رونویس آن هنوز باقی است حدود شهر امروزی پیشوا و سناردک را سامنات نامیده‌اند و آشکار نیست چرا؟ آنچه مسلم است نام کهن این محل سامنات بوده‌است. از زمان بنیاد پیشوا آگاهی دقیقی در دست نیست و به جز آرامگاه امامزاده جعفر سازه تاریخی دیگری دراین شهر وجود ندارد لیکن با توجه به وقف‌نامه امامزاده جعفر در سال ۸۷۳ ه . ق می‌توان تاریخ بنیاد را پیش از سال ۸۷۳ دانست.

تا پایان روزگار قاجار این شهر به نام امامزاده جعفر نامیده می‌شد ولی با ساخت راه‌آهن سراسری و گذر آن از این سامان نام آن از امامزاده جعفر به پیشوا دگرگون شد.

برپایه گفته‌های اهالی این شهر رویداد ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ از این شهر آغاز گردیده‌است. این شهر جزء معدود مناطقی است که تقریبآ همگی مردمان آن بومی استان تهران و این منطقه می‌باشد. مهمترین منطقه تفریحی این شهر یک پارک جنگلی در قسمت پرارتفاع شهر می‌باشد.

در لغت‌نامه دهخدا زیر واژه پیشوا چنین آمده‌است:

پیشوا امامزاده جعفر قصبه‌ای جزء دهستان بهنام سوخته بخش ورامین است، سکنه آن فارسی‌زبان هستند و آب آنجا از قنات ورامین و محصولات آن غلات و صیفی، باغات و چغندر قند می‌باشد.

منطقه پیشوا بخشی از دشت ورامین است و گفته شده سکنه آن از قدیم مانند ورامین تاجیکها بوده‌اند. بجز از تاجیکها، رازی‌ها و هم از باشندگان قدیم می‌باشند. تا سده‌های نهم و دهم خاندان جنیدی نام آورترین خاندان ساکن در منطقه پیشوا بوده‌اند.

بر پایه سرشماری سال ۱۳۷۵ جمعیت شهرستان پیشوا در آن سال ۲۹٫۸۸۴ تن بوده‌است. ۹۸/۹ درصد از اهالی این شهر از امکانات برق و ۶/۹۶ درصد از آب لوله کشی و ۷/۲۳ درصد نیز از تلفن در سکونتگاه‌های خود بهره‌مندند. سوخت کاربردی باشندگان شهر نیز گاز شهری است.

”’از جمله مناطق زیبا وزیارتی اطراف این شهر امامزاده عبدالله می‌باشد که در نزدیکی روستای قلعه بلند قرار دارد این امامزاده زیبا وتاریخی از جمله مناطق بکر ودست نخورده در این منطقه می‌باشد که سالانه پذیرای عده زیادی از زائرین می‌باشد

== مراکز آموزش عالی ==

دانشگاه آزاد اسلامی واحد ورامین در این شهر قرار دارد.

دانشگاه پیام نور واحد پیشوا

== پانویس‌ها ==

== پیوند به بیرون ==

* عکس هوایی از پیشوا در ۱۰ سال پیش
* شهر الکترونیکی پیشوا

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.