پیرس برازنان

پیرس برازنان {انگلیسی|Pierce Brosnan} (زاده ۱۶ مه ۱۹۵۳) بازیگر ایرلندی‌تبار آمریکایی و بازیگر نقش جیمز باند است.

او در هنگام تولد مادرش ۱۹ سال داشت. در کودکی زمانی که هنوز یک سال هم نداشت پدر و مادرش از هم جدا شدند. در ۱۲ اگوست ۱۹۶۴ پیرس یازده ساله برای اولین بار از ایرلند به انگلستان سفر کرد درست همان روزی که یان فلمینگ خالق داستانهای جیمز باند درگذشت. در ۲۷ مه ۱۹۸۰ با کاساندرا هریس ازدواج کرد، که به کیسی معروف بود. اما در ۲۸ دسامبر ۱۹۹۱ پس از یازدهمین سالگرد ازدواجش با کیسی، همسرش به علت ابتلا به بیماری سرطان در میان اغوش او درگذشت . سر انجام در ۴ اگوست ۲۰۰۱ با روزنامه نگاری به نام کلی شی اسمیت ازدواج کرد. از ماهیگیری در رودخانه تووی در کارمارتن شایر، جنوب ولز، لذت می‌برد، درست همانجایی که رئیس جمهوری پیشین آمریکا جیمی کارتر از ماهیگیری در انجا لذت می‌برد. از سوی مجله پیپل چاپ آمریکا در ۱۹۹۶ به عنوان یکی از ۵۰ مرد زیبای جهان شناخته شد. از سوی مجله پیپل در سال ۲۰۰۱ به عنوان جذاب‌ترین مرده زنده دنیا لقب گرفت. پیرس برازنان در بررسی‌های انجام شده درباره بزرگترین هنرپیشه‌های مرد انگلستان در سال ۲۰۰۱ رتبه ششم را کسب نمود. به گفته خودش اولین فیلمی که تماشا کرده از سری مجموعه جیمزباند با عنوان (گلدفینگر – ۱۹۶۴) بوده. او همچنین یک کمپانی فیلم سازی به نام اریش دریم تایم دارد.

* اولین فیلمی که در آن تولید شد برادر زاده‌ها ۱۹۹۸ بود.
* در سریال (رمینگتون استیل) کاراکترش شخصیت عجیبی داشت، یک کاراگاه خصوصی جنایی که بسیار عاشق فیلمهای کلاسیک بود.
* در یکی از قسمت‌ها او عنوان کرد، دوست داشته در فیلم (حماسه توماس کراین) با بازی استیو مک کوئین و فی داناوی بازی کند، اما ۱۶ سال بعد در بازسازی این فیلم، با رنه روسو بازی می‌کند.
* در ساخت فیلم (قلعه دانته) به خاطر نوع بیماریش با مشکللات فراوانی روبرو گردید.
* دستگاه ماشین تحریر خالق داستانهای جیمزباند، یان فلمینگ را به مبلغ ۵۲ هزار ۸۰۰ دلار خریداری نمود.
* در سال ۱۹۸۶ برای بازی در نقش ۰۰۷ انتخاب شد، اما قراردادش با سریال سازان مجموعه تلویزیونی (رمینگتون استیل) مانع از انجام این ایفای نقش در آن سال گردید که سر انجام ایفای این نقش به تیموتی دالتون رسید.

سرانجام در سال ۱۹۹۵ موفق به بازی در مجموعه داستانهای جیمز باند با نام چشم طلایی گردید. چهارمین هنرپیشه بعد از شون کانری می‌باشد که در چهار فیلم از مجموعه فیلم‌های جیمز باند ایفای نقش کرده‌است. در دو سال اخیر بازی نقش جیمز باند را کنار گذاشته و در واقع خود را از بازی در این نقش بازنشست کرده‌است. او علاوه بر دستمز در فیلمهای جیمزباند، اتوموبیل هم دریافت می‌کرد.

* او برای بازی در فیلم چشم طلایی یک اتوموبیل ب ام و زد۳ دریافت نمود
* برای بازی در فردا هرگز نمی‌میرد یک اتوموبیل ب ام و سری ۸

و برای بازی در دنیا کافی نیست یک اتوموبیل ب ام و زد۸ دریافت نمود. پس از اکران (روز دیگر بمیر) در رستورانی واقع در دوبلین بخاطر همبازی شدنش با هالی بری سیاه پوست مورد تمسخر چند نفر قرار گرفت. اولین فیلم : نقش بدون نام در (۱۹۷۹)resting rough آخرین فیلم: پس از غروب (۲۰۰۴) به یادماندنی‌ترین نقش:نقش جیمز باند در مجموعه فیلمهای جیمز باند ، ۰۰۷ می‌باشد.

== فیلم‌ها ==

* جمعه خوب طولانی
* پروتکل چهارم
* خانم دابت فایر
* اینه دورو دارد
* مریخ حمله می‌کند
* خیاط پانام
* اولین٬ماتادور
* حماسه توماس کراین

* ۱.چشم طلایی (۱۹۹۵)
* ۲.فردا هرگز نمی‌میرد (۱۹۹۷)
* ۳.دنیا کافی نیست (۱۹۹۹)
* ۴.روزی دیگر بمیر (۲۰۰۲)

== دستمزدها ==

* چشم طلایی، مبلغ ۴ میلیون دلار در سال ۱۹۹۵
* فردا هرگز نمی‌میرد، مبلغ ۸ میلیون ۲۰۰ هزار دلار در سال ۱۹۹۷
* دنیا کافی نیست، مبلغ ۱۲ میلیون ۴۰۰ هزار دلار در سال ۱۹۹۹
* روزی دیگر بمیر، مبلغ ۱۶ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار در سال ۲۰۰۲
* پس از غروب، مبلغ ۲۵ میلیون دلار در سال ۲۰۰۴

هالی بری در مورد او گفته‌است : پیرس چیزی شبیه به مجسمه‌های میادین شهر می‌باشد، پیر نمی‌شود و هر روز خاطره انگیزتر می‌شود. جمله معروف وی : ازدواج به من این قدرت را داد تا بتوانم دنیا را فتح کنم.

== پیوند به بیرون ==

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *