پگاه آهنگرانی

پگاه آهنگرانی (زاده ۲ مرداد ۱۳۶۳ در اراک) هنرپیشه و مستندساز ایرانی است. وی فرزند منیژه حکمت از کارگردانان ایرانی و جمشید آهنگرانی، کارگردان فیلم‌های جوانمرد و شبیخون است.

== زندگینامه ==

در ۶ سالگی در فیلم گربه آوازخوان (به کارگردانی کامبوزیا پرتوی) در سال ۱۳۶۹ بازی کرد.

اما شاید در دومین بازی کارنامه هنری اش در سن پانزده سالگی بود که درخشید: بازی در نقش تداعی در فیلم دختری با کفش‌های کتانی نظرات مثبتی را برای او در پی داشت. تا جائی‌که جایزه بهترین بازیگر زن را از جشنواره فیلم قاهره، تقدیرنامه از جشنواره برلین، جایزه بهترین بازیگر از جشن دنیای تصویر، دیپلم افتخار از جشنواره بین المللی فیلم اجتماعی آبادان و جایزه بهترین نقش‌آفرینی از جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان اصفهان را در سال ۱۳۷۸ به دست آورد.

او در اولین تجربه کارگردانی منیژه حکمت (مادرش) فیلم زندان زنان در سه نقش متفاوت بازی کرد.زندان زنان جایزه بهترین فیلم و فیلمنامه را در دوره ششم جشن خانه سینما به دست آورد.پگاه آهنگرانی هم چنین برنده جایزه بهترین بازیگر برای بازی در فیلم زندان زنان از جشنواره فیلم لوکارنو در سال ۱۳۸۰ شد.

او در سال ۱۳۸۰ به همراه باران کوثری در مستند روزگار ما که درباره انتخابات ریاست جمهوری است ایفای نقش می کند.

پگاه آهنگرانی در سال ۱۳۸۶ در فیلم آتش سبز بدون حضور بازیگر بدل در حین فیلمبرداری به علت سقوط، دچار سانحه و شکستگی مهره های کمر شد و تا مدت­ها به علت این حادثه بستری بود.

او هم چنین سابقه بازی در فیلم پرهزینه و با مضمون تاریخی راه آبی ابریشم به کارگردانی محمد بزرگ نیا را نیز در کارنامه بازیگری خود دارد.

دو فیلم ورود آقایان ممنوع و مکس از جمله فیلم های با مضمون طنز و پرفروشی هستند که پگاه آهنگرانی در آنها به ایفای نقش پرداخته است.

پگاه آهنگرانی در سال ۱۳۸۷ در بیست و هفتمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم فجر کاندیدای نقش دوم زن برای فیلم زادبوم به کارگردانی ابوالحسن داوودی شد.

او در فیلم های دیگری نظیر آقا یوسف، صداها، خواب زمستانی، سه زن و طبقه سوم نیز به ایفای نقش پرداخته است.

پگاه آهنگرانی مستند هایی نظیر سیب، تماشاخانه، محاکمات غزاله علیزاده و ده نمکی ها را نیز کارگردانی کرده است.

مستند “تماشاخانه” درباره تئاتر شهر است.او جایزه ویژه هیأت داوران جشنواره فیلم کوتاه اصفهان را برای کارگردانی فیلم مستند “تماشاخانه” در سال ۱۳۸۴ به دست آورد.

پگاه آهنگرانی در ساخت مستند “محاکمات غزاله علیزاده ” ضمن مصاحبه با نزدیکان این نویسنده، از جمله دخترش سلمی، و دوستان مشهور او از جمله مسعود کیمیایی، محمد علی سپانلو و بهرام بیضایی تلاش کرده است از زوایای مختلف زندگی غزاله علیزاده نویسنده معروف را مورد بررسی قرار دهد.

مستند ده نمکی ها نیز درباره مسعود ده نمکی کارگردان فیلم اخراجی‌ها و از رهبران سابق انصار حزب الله می باشد و در برنامه آپارات شبکه فارسی بی‌بی‌سی پخش شد.

او هم چنین در نمایش های تئاتر مانند منهای دو به کارگردانی داوود رشیدی و متولد ۱۳۶۱ به کارگردانی پیام دهکردی در سال ۱۳۸۹ به ایفای نقش پرداخته است.

نمایش تئاتر متولد ۱۳۶۱ دارای مضمونی سیاسی بود و در در اسفند سال ۱۳۸۹ به علت مخالفت اداره کل هنرهای نمایشی توقیف شد.

پگاه آهنگرانی هم چنین به عنوان نوازنده ساز ویلونسل سابقه عضویت در گروه نوازندگان آثار حسین علیزاده و هوشنگ کامکار در ارکستر ملی را دارد.

== دستگیری پگاه آهنگرانی ==

به دنبال دعوت دویچه وله، پگاه آهنگرانی قرار بود از ۱۳ تا ۲۱ تیرماه ۱۳۹۰ برای پوشش وبلاگی جام جهانی فوتبال زنان ۲۰۱۱ به آلمان برود که مقامات ایرانی از خروج او از کشور امتناع ورزیدند و در ۱۹ تیر ماه ۱۳۹۰ توسط پنج نفر از اعضای حفاظت اطلاعات نیروی انتظامی در منزل شخصی‌اش دستگیر شده و تحت بازجویی قرار گرفت. پس از چندی خبرگزاری تابناک به نقل از العربیه دستگیری و بازداشت این بازیگر را تایید کرد.

این در حالی است که برخی خبرگزاری ها این خبر را تکذیب کردند و به نقل از مادر پگاه آهنگرانی گفته اند که (پگاه آهنگرانی) به تازگی و برای ارائه برخی توضیحات احضار شد اما مشکل خاصی برای وی پیش نیامد.

پگاه آهنگرانی پیش از بازداشت، درباره تبعات دعوتش به آلمان به دویچه‌وله گفته بود: «یک روز قبل از سفر به آلمان، از طرف وزارت اطلاعات با من تماس گرفته شد و گفته شد که به فرودگاه نروم وگرنه در همانجا دستگیر خواهم شد.» به همین دلیل وی از سفر به آلمان منصرف شد.

پگاه آهنگرانی پیش از این در سال ۲۰۰۹، جشنواره فیلم برلین را برای دویچه وله در آلمان پوشش وبلاگی داده بود.روزنامه کیهان نیز در آستانه برگزاری جشنواره فیلم برلین خطاب به پگاه آهنگرانی نوشت: «مواظب باشید وقتی به آلمان می‌روید وطن‌فروشی نکنید.»

پگاه آهنگرانی پیش از این نیز در مرداد ماه سال ۱۳۸۸ و پس از اعتراضات به نتایج انتخابات ریاست جمهوری دور دهم برای ارائه برخی توضیحات به دادسرای انقلاب فراخوانده شده بود.

پگاه آهنگرانی هم چنین عضو ستاد انتخاباتی میر حسین موسوی در انتخابات ریاست جمهوری دور دهم بود.

گفته می شود از دیگر دلایل بازداشت پگاه آهنگرانی، ساخت مستندی درباره مسعود ده نمکی کارگردان فیلم اخراجی‌ها و از رهبران سابق انصار حزب الله می باشد، این مستند در برنامه آپارات شبکه فارسی بی‌بی‌سی پخش شد.پگاه آهنگرانی پیش از بازداشت گفته بود که به دلیل ساخت مستند ده نمکی ها توسط وزارت اطلاعات مورد بازخواست قرار گرفته است.

=== واکنش ها ===

پس ازانتشار خبر دستگیری پگاه آهنگرانی موجی از اعتراض و انتقاد نسبت به بازداشت این بازیگر را در میان مردم در بر داشت. مردم با اعتراضات خود در سالن های برخی از سینماهای تهران نسبت به بازداشت این بازیگر اعتراض کردند.پس از اتمام فیلم ها در برخی از سالن های سینماهای تهران حاضرین در سالن با تشویق های مستمر خود و فریاد زدن نام پگاه آهنگرانی، اعتراض شان را نسبت به دستگیری پگاه آهنگرانی اعلام داشتند و بدین طریق خواهان آزادی او شدند.

خانه سینمای ایران، انجمن بازیگران سینمای ایران، منیژه حکمت و هم چنین حزب سوسیال دموکرات آلمان و حزب سبزهای آلمان و جمعی از فعالان سیاسی، هنرمندان و زندانیان سیاسی نظیر حسین زمان، مصطفی تاج زاده و فخرالسادات محتشمی‌پور نیز خواهان آزادی پگاه آهنگرانی شدند. هفته نامه آلمانی اشپیگل نیز درباره بازداشت پگاه آهنگرانی می نویسد :طبق اطلاعات به دست آمده، پگاه آهنگرانی در زندان اوین بسر می برد.

علیرضا سجادپور معاونت سینمایی دولت نیز پس از مراجعه به زندان اوین درباره بازداشت پگاه آهنگرانی گفت : «مشکل پگاه آهنگرانی غیرسینمایی است و به هیچ عنوان به عرصه سینما مربوط نمی‌شود. با این وجود تلاش اهالی سینما اعم از مجموعه معاونت سینمایی، اصناف سینمایی و به ویژه انجمن بازیگران، برای حل این مشکل در طول هفته گذشته ادامه داشت.»

=== آزادی از زندان ===

بعد از واکنش ها نسبت به بازداشت این بازیگر، محسنی اژه‌ای در نشست خبری هفتگی به عنوان سخنگوی قوه قضاییه در تاریخ ۳ مرداد ۱۳۹۰ پس از گذشت ۱۵ روز از بازداشت پگاه آهنگرانی، خبر از آزادی قریب الوقوع او را داد. وی همچنین مطرح نمود که پگاه آهنگرانی به درخواست یک نهاد امنیتی بازداشت شده است.

پس از اعلام خبر آزادی پگاه اهنگرانی جمعی از هنرمندان نظیر حبیب رضایی، رخشان بنی‌اعتماد، رسول صدر عاملی، جعفر پناهی، پرویز پرستویی، مهناز افشار، کامبوزیا پرتوی و منیژه حکمت در مقابل زندان اوین حاضر شده و تا نیمه شب ۳ مرداد ۱۳۹۰ در انتظار آزادی او بودند، اما پس از ساعت‌ها انتظار به آنها اعلام شد که آزادی پگاه آهنگرانی منتفی است.

پگاه آهنگرانی به همراه مهناز محمدی مستندساز، در تاربخ ۵ مرداد ۱۳۹۰ پس از ۱۷ روز حبس انفرادی در زندان اوین با سپردن وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی آزاد شد. هم چنین ماموران با ممنوع‌کردن حضور خانواده پگاه آهنگرانی در برابر زندان خودشان او را به خانه آوردند و به پگاه آهنگرانی و خانواده او اجازه مصاحبه با رسانه‌ها را ندادند.

== فیلم‌شناسی ==

=== بازیگر ===

* ورود آقایان ممنوع (رامبد جوان، ۱۳۸۹)
* آقا یوسف (علی رفیعی، ۱۳۸۹)
* طبقه سوم (بیژن میرباقری، ۱۳۸۸)
* راه آبی ابریشم (محمد بزرگ‌نیا، ۱۳۸۷)
* شیرین (عباس کیارستمی، ۱۳۸۷)
* زادبوم (ابوالحسن داوودی، ۱۳۸۷)
* صداها (فرزاد موتمن، ۱۳۸۷)
* هر کس سینمای خودش، (۱۳۸۶)
* آتش سبز (محمدرضا اصلانی، ۱۳۸۶)
* خواب زمستانی (سیامک شایقی، ۱۳۸۶)
* سه زن (منیژه حکمت، ۱۳۸۵)
* مربای شیرین (آرزو پتروسیان، ۱۳۸۵)
* خنگ آباد (مهدی اباسلط، ۱۳۸۴)
* مکس (سامان مقدم، ۱۳۸۲)
* روزگار ما (مستند، رخشان بنی اعتماد، ۱۳۸۰)
* زندان زنان (منیژه حکمت، ۸۰ – ۱۳۷۹)
* دختری با کفش‌های کتانی (رسول صدرعاملی، ۱۳۷۷)
* گربه آوازخوان (کامبوزیا پرتوی، ۱۳۶۹)

=== کارگردان ===

* ۱۳۸۰ – سیب. کارگردانی و تهیه کنندگی و باهمکاری سیامک نصیری زیبا.
* ۱۳۸۴ – تماشاخانه. کارگردانی و تهیه کنندگی.
* ۱۳۸۷ – محاکمات غزاله علیزاده. کارگردانی و تدوین. دربارهٔ غزاله علیزاده.
* ۱۳۸۹ – ده نمکی ها.کارگردانی و تهیه کنندگی. درباره مسعود ده نمکی.

== تئاتر ==

=== بازیگر ===

* ۱۳۸۹ – منهای دو به کارگردانی داوود رشیدی.
* ۱۳۸۹ – متولد ۱۳۶۱ به کارگردانی پیام دهکردی و نوشته نغمه ثمینی.

== جایزه‌ها و دستاوردها ==

* ۱۳۷۸: دیپلم افتخار از جشنواره بین المللی فیلم اجتماعی آبادان ـ دوره دوم برای بازی در فیلم دختری با کفشهای کتانی (رسول صدرعاملی)
* ۱۳۷۸: جایزه بهترین نقش‌آفرینی از جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان اصفهان برای بازی فیلم در فیلم دختری با کفشهای کتانی (رسول صدرعاملی)
* ۱۳۷۸: جایزه بهترین بازیگر زن از جشنواره فیلم قاهره برای بازی فیلم در فیلم دختری با کفشهای کتانی (رسول صدرعاملی)
* ۱۳۷۸: تقدیرنامه برای بازی در فیلم دختری با کفشهای کتانی در جشنواره برلین.
* ۱۳۷۸: جایزه بهترین بازیگر از جشن دنیای تصویر برای بازی در فیلم دختری با کفشهای کتانی.
* ١٣٨٠: جایزه بهترین بازیگر برای بازی در فیلم زندان زنان از جشنواره فیلم لوکارنو.
* ۱۳۸۴: جایزه ویژه هیأت داوران جشنواره فیلم کوتاه اصفهان برای کارگردانی فیلم مستند “تماشاخانه”
* ۱۳۸۷: کاندیدای نقش دوم زن در بیست و هفتمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم فجر برای فیلم زادبوم.

== پیوند به بیرون ==

* مستند ده نمکی ها
* مصاحبه پگاه آهنگرانی
* مصاحبه پگاه آهنگرانی در آلمان
* مصاحبه پگاه آهنگرانی درباره حضورش در جام جهانی فوتبال زنان پیش از بازداشت
* پگاه آهنگرانی در استادیوم آزادی در حمایت میرحسین موسوی
* فیس بوک حمایت از پگاه آهنگرانی

== پانویس ==

== منابع ==

گ

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.