پرونده:Alisadrccavekk.jpg|thumb|left|330px| غار علیصدر با روزانه پنج هزار گردشگر در ۷۰ کیلومتری شهر همدان، نقش به سزایی در جذب توریست به این شهر دارد.

تله کابین گنجنامه، دریاچه و مجتمع عباس آباد، آبشار گنجنامه، پیست اسکی تاریک دره، باغهای مصفای دامنه الوند به ویژه دره‌های عباس آباد، حیدره و امامزاده کوه، دریاچه سد اکباتان، پارک مردم و بوستان و شهر بازی ارم از نقاط گردشگری و طبیعی همدان هستند.

==== مجموعه تله کابین گنجنامه ====

مجموعه تفریحی، توریستی و ورزشی تله کابین گنجنامه همدان در میدان گنجنامه و در ۵ کیلومتری شهر همدان و در مجاورت کتیبه‌های کهن و آبشار گنجنامه واقع شده‌است. آب و هوای مطبوع کوهستان، دره فرح بخش الوند و چشم انداز زیبای دشت میشان جذابیتی را پدید آورده که گردشگران داخلی و خارجی را به خود جذب می‌نماید. این پروژه عظیم تحولی عظیم در در گردشگری ایران است که تمامی امکانات یک گردشگر، اعم از تفریحی، ورزشی، اقامتی و حتی آموزشی را فراهم می‌کند. امکانات خاص هیجان انگیز ورزشی نظیر سکوی پرش بانجی جامپینگ، کابل پرواز تیرول، دیواره سنگ نوردی، پیست تریال، تعادل هوایی(رنجر)، سالن بولینگ، پیست اسکی، پیست سورتمه سواری و… به همراه امکانات و خدمات ویژه تفریحی شامل خط تله کابین، کافی شاپ و رستوران‌های متنوع، شهربازی سرپوشیده، باغ گیاهان… و پارکینگ‌های روباز و سر پوشیده قابلیت حضور گردشگران را در بهترین شکل فراهم نموده‌است..

=== مکان و آثار باستانی مذهبی ===

امامزاده عبدالله، امامزاده یحیی، امامزاده حسین، امامزاده اسماعیل(امامزاده کوه)، امامزاده هادی ابن علی، امامزاده اسماعیل، امامزاده اهل بن علی. مقبره باستانی امامزاده اظهر، مقبرهٔ باستانی امامزاده هود.

=== موزه‌ها ===

* موزه باستانی تپه هگمتانه
* موزه تاریخ طبیعی همدان :مجموعه‌ای کم نظیر از نمونه انواع گونه‌های حیوانی، گیاهی و طبیعی اقلیم ایران و اقصی نقاط کره خاکی است.
* موزه بوعلی سینا همدان
* موزه مردم شناسی حمام قلعه همدان
* باغ موزه دفاع مقدس

== راه‌های همدان ==

# راه اصلی تهران – همدان به درازای ۳۴۱ کیلومتر که از قزوین می‌گذرد و ۲۰۰ کیلومتر آن آزادراه و بزرگراه است.
# بزرگراه تهران- همدان که از ساوه می‌گذرد.
# بزرگراه تهران -کرمانشاه که همدان در کیلومتر ۳۷۵ این مسیر از سوی تهران قرار دارد.
# راه اصلی تهران – سنندج که همدان در ۳۴۳ کیلومتری این مسیر قرار دارد.
# بزرگراه همدان -ملایر به طول ۷۵ کیلومتر

== سوغاتی‌ها ==

=== خوراکی‌ها ===

انگشت پیچ، سیر تند، شیره انگور، قیسی، مویز، شیر شیره، کماج، حلوا زرده، گردو، مربای پوست پسته. دارتول، باسلق، شیرمال

=== صنایع دستی ===

صنایع دستی به ویژه از نظر صنایع چرمسازی, قالیبافی و گلیم بافی و به ویژه با توجه به وجود شهر لالجین به عنوان قطب سفال سازی و سرامیک کشور محسوب می‌شود.شهر همدان از جمله شهرهای مهم تولید و صادرکننده چرم در ایران است سابقه این صنعت در همدان چندان طولانی است که این شهر را «شهر دباغخانه‌ها» نیز نامیده‌اند. نوعی چرم که به ساغری معروف است نیز از محصولات این شهر است.این نوع چرم ازپوست الاغ تهیه می‌شود.

از دیگر صنایع دستی که در همدان فعال است می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

* منبت کاری روی چوب
* معرق کاری روی چوب
* مسگری و قلم زنی روی مس
* طلا سازی، ملیله نقره، طلا کوبی و نقره کوبی

== دانشگاه‌ها ==

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *