پرده مهبل

پردهٔ مهبل یا پردهٔ بکارت بافت نازکی است از جنس مخاطی که ورودی مهبل را به صورت ناقص می‌پوشاند. مهبل جنین در مراحل اولیه رشد کاملاً بسته‌است و به مرور لایه‌های پوستی به صورت ناقص از هم جدا می‌شوند و پردهٔ بکارت را تشکیل می‌دهند. این عضو شکل ثابتی ندارد و در بسیاری از زنان از ابتدا وجود ندارد.

با اولین نزدیکی این پرده پاره می‌شود و به دلیل پاره شدن مویرگ‌های روی آن خونریزی صورت می‌گیرد، که اغلب با درد همراه است. البته میزان این درد بسته به نوع پرده و سن زن متفاوت است. در سنین پایین که دستگاه تناسلی رشد کامل نیافته ممکن است منجر به پارگی بخش‌هایی از مهبل نیز بشود.

== روند تکامل ==

برخی پرده بکارت را موجب حفظ دستگاه تناسلی از بیماری‌های عفونی در دوره جنینی می‌دانند. عده‌ای نیز پردهٔ بکارت را عضوی در حال تحلیل رفتن می‌دانند (مانند آپاندیس و انگشت کوچک پا). در برخی جانواران مانند اسب، وجود پرده مانع از بیرون ریختن منی از مهبل در هنگام جفت‌گیری می‌شود که در بقای نسل موثر است به نظر می‌رسد که پردهٔ بکارت نمونهٔ تحلیل‌رفتهٔ این عضو در انسان باشد اما دلیل زیست‌شناختی آن در انسان مشخص نیست.

== انواع پرده‌های بکارت ==

پرده‌های بکارت شکلهای گوناگونی دارند که اصلی‌ترین آنها بدین قرارند:

* حلقوی (قابل اتساع و غیر قابل اتساع)- در این نوع، پرده بکارت به شکل حلقه‌ای پیرامون ورودی مهبل را پوشانده‌است. پرده حلقوی قابل اتساع با آمیزش جنسی پاره نمی‌شود.
* مثلثی – شایع‌ترین نوع
* مُشَبَک – در این حالت پرده بکارت سراسر مدخل مهبل را پوشانده ولی دارای چندین روزنه‌است.
* بدون منفذ
* عدم وجود پرده به طور طبیعی
* دندانه‌دار
* پرده بسیار محکم

== بکارت در فرهنگ عامه ==

نام پردهٔ بکارت از تصور نادرستی سرچشمه می‌گیرد که وجود آن را نشان نبود رابطهٔ جنسی می‌داند. این باوری نادرست است، زیرا برخی بدون آن متولد می‌شوند و به ویژه در مورد پرده حلقوی قابل اتساع، هم با وجود دخول جنسی پوسته کماکان حفظ می‌شود. با این وجود در برخی کشورها، از جمله در ایران و تعدادی از کشورهای اسلامی، به این پرده به قدری اهمیت داده می‌شود که عده‌ای با عمل جراحی پوستهٔ پرده را شبیه‌سازی می‌کنند. لازم به ذکر است که پرده بکارت ممکن است در موقعیت استاندارد از نظر عمق نباشد و حتی گاهی اوقات با دخول جنسی پس از مدتها نیز پاره نشود که خود نیاز به جراحی کوچک جهت برداشتن آن دارد.

== جستارهای وابسته ==

* ترمیم پرده بکارت
* فهرست حیواناتی که پرده بکارت دارند
* دستگاه تولید مثل در زنان
* شب زفاف
* باکرگی
* موضع جی

== پانویس ==

== منابع ==

* انجمن درمانگران ایران

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *