ویکی‌پدیای آلمانی

ویکی‌پدیای آلمانی نسخه زبان آلمانی دانشنامه ویکی‌پدیا است. این نسخه که در ماه مه سال ۲۰۰۱ به کار افتاد در نوامبر ۲۰۰۵ به بیش از ۳۲۲٬۰۰۰ مقاله دست یافت. این نسخه با بیش از یک میلیون مقاله پس از انگلیسی بزرگ‌ترین زبان ویکی‌پدیا از نظر شمار نوشتارها است.

در سپتامبر ۲۰۰۴ مجله سِ تِ (C’t) که مجله رایانه‌ای مشهوری است، مقایسه‌ای بین ویکی‌پدیای آلمانی، براکهاوس مولتیمدیال و مایکروسافت انکارتا انجام داد که در این میان ویکی‌پدیا توانست با نمره ۴/۳ از ۵ پیروز شود.

چند هفته بعد هفته‌نامه دی تسَیت، ویکی‌پدیا را با چند اثر مرجع مورد مقایسه قرار داد و دریافت که ویکی‌پدیا باید “مقام پیشروی خود در رشته علوم طبیعی را به اشتراک بگذارد.”

در نوامبر ۲۰۰۴ انتشارات دیرکت‌مدیا (Directmedia Publishing GmbH) آغاز به انتشار یک لوح فشرده حاوی مقاله‌های ویکی‌پدیای آلمانی کرد. تعداد ۴۰,۰۰۰ لوح فشرده برای مشتری‌های ثبت‌نام‌شدهٔ دیرکت‌مدیا ارسال شد. پرونده iso. توسط ای‌میول (eMule) و بیت‌تورنت (BitTorrent) توزیع شدند. در ماه دسامبر مجله رایانه‌ای چیپ (CHIP) این برنامه را روی دی‌وی‌دی عرضه کرد. یک دی‌وی‌دی هم توسط دیرکت‌مدیا در تاریخ ۶ آوریل ۲۰۰۵ منتشر شد.

در ژانویه سال ۲۰۰۵ Google Zeitgeist اعلام کرد که “wikipedia” هشتمین عبارت جستجو در گوگل آلمانی است و تنها بعد از کلیدواژه‌های سونامی، جورج بوش، فایرفاکس، رودولف موسهامر (Rudolph Moshammer) (یک طراح مد لباس)، اشناپی (Schnappi) (یک شخصیت کارتونی)، فروشگاه ساتورن (Saturn) و آنجلینا جولی قرار دارد. در ماه فوریه همان سال ویکی‌پدیا به مقام سوم پس از کلیدواژه‌های فایرفاکس و روز والنتاین دست یافت.

در ۲۳ مه ۲۰۱۱، این دانش‌نامه با بیش از ۱ میلیون و ۲۳۳ هزار مقاله در رده دومین زبان ویکی‌پدیاها بوده است.

== پیوند به بیرون ==

==منابع==

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.