ویلیام موریس

ویلیام موریس (۱۸۹۶-۱۸۳۴) شاعر، هنرمند و انقلابی سوسیالیست که مشارکت بسیاری در تشکیل «اتحادیهٔ سوسیالیست» (با النور مارکس) داشت. موریس، هنرمندی بود که پس از فهم و مشاهدهٔ فقدان خلاقیت و آزادی هنری در پروسهٔ کار سرمایه‌داری، به کمونیستی انقلابی بدل گشت.{مدرک}

== زندگی ==

موریس (William Morris)در ۲۴ مارس، ۱۸۳۴ در شهر والثامستو، اسکس، انگلستان به دنیا آمد. او تحصیلات خود را در دانشگاه آکسفورد ادامه داد و برای مدت کوتاهی، درس معماری خواند. او یکی از موسسان «مجلهٔ آکسفورد و کمبریج» به سال ۱۸۵۷ بود.

== ادبیات خیال‌پردازی ==

وی به نظر مراد فرهادپور نخستین نویسندهٔ گونهٔ خیال‌پردازی است. وی نویسندهٔ کتاب چاه انتهای جهان (۱۸۹۶) است که نخستین داستان خیال‌پردازی (در مفهوم امروزی که جدا از داستان‌های خیالی گذشته و تنیده در زندگی روزمره بود.) شمرده می‌شود و بسیاری آن را آتش‌زنهٔ چراغ ادبیاتخیال‌پردازی امروزی که بزرگ‌ترین عرصهٔ آن در ادبیات زبان انگلیسی گشوده شده‌است، می‌شناسند. حال آن‌که هم‌دوره‌های او چون ادوارد پلانکت (لرد دانسنی) از داستان‌هایی در سرزمین‌های دور سخن می‌گفتند (که موریس با کتاب خبر از ناکجا نیز این‌گونه نوشت)، اما چاه انتهای جهاناش نخستین رمانی بود که در دنیایی کاملاً خیالی رخ می‌داد، نه اشاره‌ای به سرزمین‌های دوردست، یا آن‌جا که بشر در خیال خود می‌پروراند.

== پیوند به بیرون ==

* صفحهٔ ویلیام موریس در وب‌گاه دانشگاه تگزاس

== منابع ==

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.