ویلنیوس

شهرستان ویلنیوس

== جمعیت ==

این شهر ۵۶۰٬۱۹۰ نفر جمعیت دارد.

== تاریخچه ==

=== تاریخ ابتدایی ===

رومانس باتورا تاریخ‌شناس این شهر را با نام وروتا یکی از پادشاهان لیتوانی که در سال ۱۲۵۳ میلادی در قلعه مینداگاس تاجگذاری کرد نام می‌برد. در دوران سلطنت ویتنیس شهر از سکونتگاه تجاری به وجود آمد و اولین کلیسا کاتولیک فرانسیسی در آن ساخته شد.

نام شهر برای اولین بار در نامه دوک بزرگ گدیمیناس به یهودیان ساکن در شهرهای آلمان شد و همین طور بهپاپ جان بیست و دوم برای دعوت به اقامت در این شهر نام برده. این نامه ابهام‌ها را در مورد پایتخت بودن ویلینیوس در آن زمان را بر طرف می‌کند.

قلعه قدیمی تراکای اولین محل اقامت دوک بزرگ لیتوانی بود.

بر اساس افسانه‌ها گدیمیناس در خواب گرگ آهنینی دید که در بالای تپه‌ای زوزه می‌کشد و سردسته کفار (غیر مسیحی‌ها) برای وی چنین تعبیر خواب کردند که:

گرگ آهنین مجموعه قلعه ولنیوس و شهری را که به وسیله گدیمسناس در آن محل تاسیس خواهد شد را نشان می‌دهد و شهر پایتخت لیتوانی خواهد شد و انعکاس این عمل در دنیا دیده خواهد شد.

محل پیشنهادی دارای خصوصیات خاصی بود از جمله در مرکز لیتوانی و در محل تقاطع دو رودخانه قابل حمل‌نقل برای بود و همچنین به وسیله جنگل و آب احاطه شده بود که نفوذ دشمن را سخت می‌کرد. قلمرو دوک مورد هجوم پادشاه تئوتونیک بود.

== آب و هوا ==

آب و هوای ویلینیوس مرطوب قاره‌ای هست و دمای هوای این شهر از سال ۱۷۷۷ ثبت گردیده‌است. متوسط سالانه دما ۶٫۱ است و همچنین متوسط دما در ماه ژانویه -۴٫۹ و در ژولای ۱۷ درجه سانتیگراد گزارش شده‌است. میزان متوسط سالانه بارش ۶۶۱ میلیمتر است.

در تابستان دما به ۳۰ درجه سانتیگراد می‌رسد و زندگی شب شهر ویلنیوس و کافی‌تریاها و بارها و رستوران‌ها در این زمان از سال بسیار مورد استقبال مردم هستند.

زمستان بسیار سرد در ماههای فوریه و ژانویه به دمای -۲۵ درجه سانتیگراد می‌رسد.

رودخانه ویلینیوس و دریاچه‌های اطراف آن در زمستان یخ می‌زنند و همچنین در این زمان ماهیگیری در یخ بسیار مورد استقبال است. مردم با سوراخ کردن یخ‌ها و قرار دادن قلاب‌های ماهیگیری در آب به ماهیگیری می‌پردازند.

== آمار نفوس ==

بر اساس اولین سرشماری امپراتوری روسیه که در سال ۱۸۹۷ انجام شد شهر ویلینیوس ۱۵۴٫۵ هزار نفر جمعیت داشت. که ۶۱٫۸۴۷ درصد جمعیت آن را یهودیان و ۴۷٫۷۹۵ درصد آنها را لهستانی‌ها تشکیل می‌دادند.

گروههای دیگر شامل روس‌ها و بلاروس‌هاو اوکراینی‌ها که ۳۷٫۹۹۲ نفر از جمعیت را تشکیل می‌دادند و ۳٫۱۳۱ نفر لیتوانی‌ها و ۲٫۱۷۰ نفر آلمانی‌ها و ۷۷۲ نفر تاتارها تشکیل می‌دادند.

بر اساس سرشمارس سال ۲۰۰۱ جمعیت این شهر ۵۴۲٫۲۸۷ نفر بود که ۵۷٫۸ درصد آن را لیتوانی‌ها و ۱۸٫۷ درصد لهستانی‌ها و ۱۴ درصد روس‌ها و ۴ درصد بلاروس‌ها و ۱٫۳ درصد اوکراینی‌ها و ۰٫۵ درصد یهودیان تشکیل می‌دهند و باقی مانده ملیت‌های دیگر هستند

=== روند جمعیت ===

جمعیت ویلینیوس طی سالهای ۱۷۹۶ تا ۲۰۱۰

== دانشگاه‌ها ==

شهر دارای دانشگاه‌های بسیاری است که بزرگترین و قدیمی‌ترین آنها دانشگاه ویلینیوس با ۲۳۰۰۰ دانشجو است از دانشگاه‌های دیگر از جمله میکولوس رومریس با ۱۹۰۰۰ دانشجو و دانشگاه تکنیکی گدیمیناس با ۱۳۵۰۰ دانشجو و دانشگاه تربیت مدرس ویلینیوس با ۱۲۵۰۰ دانشجو نام برد.

== دیدنیها ==

== شهرهای خواهرخوانده ==

* آلماتی، قزاقستان
* آستانه، قزاقستان
* بروکسل، بلژیک
* بوداپست، مجارستان
* شیکاگو، ایالات متحده آمریکا
* کیف، اوکراین

== منابع ==

* ویکی‌پدیای انگلیسی

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.