ونایی

ونّایی vennaii نام روستایی بزرگ و آباد در شهرستان بروجرد در غرب ایران است. این روستا از توابع بخش اشترینان این شهرستان می‌باشد و در ۱۲ کیلومتری شمال غربی شهر بروجرد در منطقه‌ای کوهستانی قرار گرفته است.

== موقعیت جغرافیائی ==

ونایی در تنگه‌ای بین دو کوه بلند برآفتاب و کوه گرین قرار گرفته است و آب و هوایی کوهستانی دارد. زمستانهای آن سرد و پر برف است و تابستانهای آن خنک و معتدل است. جنوب ونایی را دشت کوچکی تشکیل می‌دهد که به دلیل وجود آب فراوان، کشاورزی در آن رونق دارد. چشمه سارهای متعددی مانند سراب سفید و سراب پنبه از دامن کوههای این منطقه می جوشد که منبع اصلی آب شرب شهر بروجرد است. این روستا با جاده آسفالته به بروجرد و اشترینان و با جاده شنی به الشتر وصل می‌شود.

== مردمشناسی ==

زبان مردمان ونایی آمیزه‌ای از لری و بروجردی است. گروه قابل توجهی از مردم ونایی وابسته به تیره‌هایی از ایلهای لر هستند و برخی خانواده‌های سادات نیز در آنها دیده می‌شود. اهالی آن بیشتر کشاورز، باغدار و دامپرور هستند.

== گردشگری ==

ونایی از مناطق گردشگری طبیعی بروجرد است و در فهرست روستاهای گردشگری استان لرستان قرار دارد. دارای یک قلعه تاریخی به شماره ثبت ملی ۱۱۲۲۴ و یک دهنه غار می‌باشد. ونایی به خاطر سرچشمه‌های گوناگون، بیشه زارها و کوههای مرتفع از توان بالایی برای گردشگری برخوردار است.

سوغات عمده ونایی خیارشور است. خیار ونایی و دیگر محصولات جالیزی آن مشهور است. کارگاههای تولید خیار شور در این روستا فراوان است که بصورت سنتی اقدام به تولید خیار شور و فروش آن می‌کنند.

== جمعیت ==

جمعیت ونایی در سال ۱۳۸۵، برابر با ۴٫۶۴۹ نفر بوده است که احتمالاً پر جمعیت‌ترین روستای استان لرستان به حساب می‌آید. پراکندگی جمعیت مردان و زنان در این روستا تقریباً مساوی است. این روستا ۱٫۲۰۵ خانوار دارد و ۵/۶۸% جمعیت آن باسواد هستند.

== منابع ==

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.