وانواتو

وانواتو ({صدا|en-us-Vanuatu.ogg|آوا}) به طور رسمی جمهوری وانواتو کشوری جزیره‌ای و کوچک می‌باشد که در جنوب اقیانوس آرام واقع شده است.

== تاریخ ==

وانوواتو در ابتدا سکونت گاه مردم ملانزی بود و اروپایی‌ها در قرن ۱۸ میلادی به آنجا رفتند. در سال ۱۸۸۰ دو کشور انگلیس و فرانسه بر سر این جزایر جنگ‌هایی را داشتند که در ۱۹۰۶ آن‌ها به توافق با یکدیگر مبنی بر مالکیت مشترک انگلیسی-فرانسوی را در چارچوب مدیریت مشترک تخت عنوان هیبرید جدید پذیرفتند. در ۱۹۷۰ جنبش آزادی خواهی وانوواتو برپا شد که نتیجه آن ایجاد جمهوری وانوواتو در سال ۱۹۸۰ بود.

وانوآتو از سال ۱۸۸۷ به وسیله بریتانیا و فرانسه به طور مشترک اداره می‌شد . وانوآتو در ۳۰ جولای ۱۹۸۰ از بریتانیا و فرانسه اعلام استقلال کرد .

== سیاست ==

ژان ماری لیه از اتحادیهٔ احزاب میانه رو در سال ۱۹۸۴ به ریاست جمهوری رسید . ماکسیم کارلوت نیز در سال ۱۹۹۱ نخست وزیر شد . در سال ۲۰۰۴ نیز کالکوت ماتاسکلکله به عنوان رئیس جمهور و هام لینی به سمت نخست وزیر وانوآتو برگزیده شدند .

== جغرافیا ==

این کشور یک مجمع‌الجزایر آتشفشانی است که در فاصله ۱٬۷۵۰ کیلومتری از شرق استرالیا شمالی، ۵۰۰ کیلومتری شمال شرقی کالدونیای جدید و در غرب فیجی و جنوب جزایر سلیمان قرار دارد.

پایتخت این کشور پورت ویلا ( Port-Vila ) با ۳۴ هزار نفر جمعیت می‌باشد . مساحت وانوآتو ۱۲٬۱۸۹ کیلومتر مربع و جمعیت ۲۱۵٬۰۰۰ نفر است .

مهمترین شهر وانوآتو, لوگان ویل با ۱۲ هزار نفر جمعیت است .

وانوآتو از بیش از ۸۰ جزیره تشکیل شده است که مهمترین آنها عبارتند از : افاته، اسپیریتو سانتو، مالکولا و تانا، که نیو هیبرید نیز خوانده می‌شدند .

== تقسیمات کشوری ==

وانوآتو دارای ۶ ایالت می‌باشد :

۱ – مالامپا ( Malampa )

۲ – پناما ( Panama )

۳ – سانما ( Sanma )

۴ – شفا ( Shefa )

۵ – تافیا ( Tafea )

۶ – توربا ( Torba )

== جزایر ==

== اقتصاد ==

واحد پول وانوآتو، واتو نام دارد . صادرات وانوآتو را نارگیل، ماهی و کاکائو تشکیل می‌دهند . وانوآتو از جمله اعضای کشورهای مشترک المنافع به شمار می‌رود .

== مردم ==

۹۰ ٪ نژاد وانوآتو را وانوآتویی تشکیل می‌دهند، همچنین دین ۵۳ ٪ وانوآتویی‌ها پروتستان ، ۱۸ ٪ انگلیکان و ۱۵ ٪ کاتولیک هستند . بیسلاما، انگلیسی و فرانسوی از زبانهای رسمی وانوآتو به حساب می‌آیند .

== فرهنگ ==

== پیوند به بیرون ==

* درگیرهای قبیله‌ای در وانواتو بی‌بی‌سی

== منبع ==

* http://en.wikipedia.org/wiki/Vanuatu

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.