هواپیمایی آریا

شرکت هواپیمایی آریا یکی از شرکت‌های متعلق به بخش خصوصی درایران است. مرکز فعالیت‌های این شرکت در تهران جای دارد. مجوز پروازی این شرکت پس از حادثه سقوط یک فروند هواپیمای ایلیوشین این شرکت در تاریخ دوم مرداد ۱۳۸۸ لغو شد.

== تاریخچه ==

آریا در سال ۱۳۷۹ شمسی توسط دو تن از خلبانان صنعت هواپیمایی ایران، خلبان اصغر عبدالله پور و خلبان مهدی دادپی (وی در جریان سانحه هواپیمای ایلیوشین آریا در فرودگاه مشهد کشته شد) افتتاح شد. مهدی دادپی از خلبانان شکاری نیروی هوایی در طول جنگ ایران و عراق و همچنین فرماندهٔ پایگاه هوایی مهرآباد بود. وی پس از بازنشستگی از ارتش اقدام به تاسیس این شرکت کرد.

آریا پروازهای خود را با بهره‌گیری از هواپیماهای استیجاری یاک ۴۰ و توپولف ۱۵۴ آغاز نمود.

در سال ۱۳۸۲ این شرکت موفق به خرید دو فروند فوکر ۵۰ شد و پروازهای خود را در مسیر کیش و بندرعباس به دوبی به صورت منظم برقرار نمود.

== مقصدهای مهم ==

== ناوگان ==

ناوگان آریا شامل هواپیماهای زیر می‌باشد:{مدرک}

* ۳ فوکر ۵۰
* ۴ایلیوشین ۶۲m (اجاره شده از شرکتهای Sayat Airوdeta air قزاقستان)

== سوانح ==

در تاریخ دوم مرداد ۱۳۸۸ حدود ساعت ۱۸ و ۱۰ دقیقه بعدازظهر هواپیمای مسافری ایلوشین شرکت هواپیمایی آریا با شماره پرواز ۱۵۲۵ که از تهران عازم مشهد بود هنگام فرود در باند فرودگاه مشهد دچار سانحه شد. هواپیما هنگام فرود در باند فرودگاه منحرف شده و به دیواره برخورد کرده‌است. از ۱۵۳ نفر مسافر هواپیمای سانحه دیده حدود ۳۰ نفر مجروح و ۱۶ نفر گشته شدند. ازمیان کشته شدگان خدمه و کادرپرواز ۹ نفر کادر کادر پروازی با تابیعت کشور قزاقستان بوده و ۴ نفر دیگر خدمه ایرانی هستند. رئیس هئیت مدیره شرکت هواپیمایی آریا (امیر سرتیپ خلبان مهدی دادپی) نیز جزو کشته شدگان سانحه هوایی مشهد است. همچنین در این پرواز ۲ نفر از خدمه پرواز ایرانی هواپیمایی آریا هم دار فانی را وداع گفتند: ۱-خلبان محمد جواد گرجی پور ۲-سرمهماندار مژگان پاتپور

== منبع ==

* وب گاه اطلاع رسانی سازمان هواپیمایی کشوری
* دفتر اطلاع رسانی هواپیمایی آریا
* http://www.irna.ir/View/FullStory/?NewsId=601500
* http://www.irna.ir/View/FullStory/?NewsId=601554

== پیوند به بیرون ==

* وب‌گاه سازمان هواپیمایی کشوری
* ناوگان هواپیمایی آریا
* تصاویر هواپیماهای آریا در گالری عکاسی هوانوردی ایران

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.