هرکول پوآرو

> برای سری تلویزیونی، پوآروی آگاتاکریستی را ببینید.

هرکول پوآرو کارآگاه تخیلی بلژیکی است که توسط آگاتا کریستی نویسندهٔ شهیر انگلیسی خلق شده‌است. او را می‌توان از مشهورترین شخصیت‌های داستانی تاریخ ادبیات دانست. او در بیش از سی داستان بلند و بیش از پنجاه داستان کوتاه به عنوان شخصیت اصلی ظاهر شده‌است و از این لحاظ نیز از رکوردداران است.

پوآرو بلژیکی است و قبلاً عضو نیروی پلیس بلژیک بوده اما داستان‌های او وقتی آغاز می‌شود که به انگلستان آمده و کارآگاه خصوصی گشته. اولین داستانی که او در آن شرکت داشته «ماجرای اسرارآمیز در استایلز» است و آخرین آن‌ها «پرده» است که در آن پوآرو می‌میرد و به نوعی خود را می‌کشد. از خصوصیات اخلاقی پوآرو، می‌توان به مرتب و منظم بودن بیش از حد او، و نیز به علاقه مندی زیاد او به غذا و غذا خوردن اشاره کرد.

رمان‌های پوآرو تا بحال بارها دستمایه تئاتر و سینما بوده‌اند و بازیگرانی همچون آلبر فینی, پیتر یوستینف و دیوید سوشِی از جمله بازیگرانی بوده‌اند که به جای او ایفای نقش کرده‌اند.

== فیلمها ==

این فیلم‌ها یک سریال تلویزیونی ۶۰ قسمتی از شبکه انگلیسی LWT از سال ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۱ و مجموعه جدید چهار قسمتی آن هم در سال ۲۰۰۸در حال آماده شدن است. این سریالها تا به حال ۱۴ بار نامزد دریافت جایزه دربفتا شده‌اند که ۴ تا را هم برده‌اند.

== فهرست داستان‌های مربوط به شخصیت ==

* قتل در قطار سریع السیر شرق
* قتل در میان رود نیل
* ماجرا در استایلز
* مرگ راجر آکروید
* پرده
* قتل مرموز
* رویا
* قتل به ترتیب الفبا
* چهار قدرت بزرگ
* راز قطار آبی
* مرگ خانم مک‌گینتی
* قتل در زمین گلف
* دختر سوم

== منبع ==

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *