هرنگ

روستای هِرَنگ در دهستان هرنگ واقع در بخش کوخرد در شهرستان بستک در غرب استان هرمزگان در جنوب ایران قرار دارد. هِرَنگ در ۳۹ کیلومتری شهر بستک واقع شده‌است. واژه هرنگ در لری بختیاری به معنی نیرو و توانایی است. جاده اسفالته بستک به بندر لنگه از میان روستای هرنگ گذر می‌کند. این دهستان در ۳ کیلومتری سمت مغرب دهستان کوخرد قرار دارد.

== جمعیت ==

جمعیت دهستان هِرَنگ طبق سرشماری عمومی أخیر ۴۵۳۱ نفر (۸۹۶ خانوار ) بوده‌است . هرنگ دارای برق، لوله‌کشی آب، دبستان پسرانه، دبستان دخترانه، مدرسه راهنمایی و دبیرستان است. دهستان هرنگ همچنین ۱۲ باب مسجد و ۷۷ باب آب‌انبار برکه یک کتابخانه و یک درمانگاه دارد. شرکت گچ صدف هرنگ نیز در این دهستان است که از معدن سنگ گچ هرنگ واقع در شهر جناح استفاده می‌کند. ارده طلایی وبقیه محصولات سوغات سرای هرنگ نیز شهرت جهانی دارد.

== محدوده هرنگ ==

از شمال کوه ناخ، از جنوب رودخانه مهران، از مغرب صحرای خلوص، و از سمت مشرق به دهستان کوخرد محدود می‌گردد.

== شاعر محلی ==

شاعر احمد علاءالدین یکی از شعراء معروف منطقهٔ بستک از این دهستان است، وی در دهستان هرنگ زاده شد و بعدها به کشور بحرین مهاجرت کرد. او اشعاری به لهجه محلی سروده که قسمتی از آنها در سدهٔ گذشته بر صفحهٔ گرامافون در بحرین ضبط گردیده‌است.

== آب و کشاورزی در هرنگ ==

آب زیرزمینی هرنگ شیرین و آشامیدنی است. لوله کشی شهر جناح از چاه‌های هرنگ تأمین می‌شده ولی به علت شور شدن آب آن مناطق امروزه آب شهر جناح از «لاور میستان» تأمین می‌شود. آب سفره‌های زیر زمینی مناطقی که آب شیرین دارند در عمق محدود شیرین است. زمانی که ته‌زنی شد و پائین رفت، شور می‌شود. در هرنگ تعداد ۱۵ {مدرک} هزار نخل دیم وجود دارد. پیشتر به‌وسیله چاه و گاو و چاه چرخ گاوی کشاوزی زمستانه و تابستانه می‌شد و تره‌بار خربزه و هندوانه به مصرف منطقه می‌رسید. اکنون چون پمپ‌های موتور جای گاو و چرخ گاوی را گرفته، چند سال است که گاو و چاه متروک شده‌است. بعلت مشکلات تعمیر پمپ‌ها و کمبود قطعات به تازگی درختهای منطقه خشک شده و کشاورزی در حال متروک شدن است.

== کتابخانهٔ عمومی هرنگ ==

کتابخانهٔ عمومی هرنگ در مراسمی با حضور وزیر اقتصاد و دارایی و معاون امور استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ساختمان کتابخانه دهستان هرنگ افتتاح شد. این کتابخانه که به نام «کتابخانه ایثار» معروف است در دهستان هرنگ از توابع بخش کوخرد شهرستان بستک هرمزگان واقع است که قبلاً در ساختمانی استیجاری و کوچک بوده‌است. وبا پی‌گیری اداره کل امور کتابخانه‌های استان هرمزگان و همکاری فرمانداری، همزمان با دور دوم سفر ریاست جمهوری به هرمزگان، ساختمان جدید این کتابخانه در زمینی با وسعت دو هزار و ۱۰۰ و زیربنای ۲۱۵متر مربع به بهره‌برداری رسید.

== نگارخانه ==

تصویر: Herang.jpg | بهار هرنگ تصویر: HERANG 2.jpg‏ | شتر تصویر: HERANG 3.jpg | نخلستان تصویر: HERANG 4.jpg‏ | غروب

تصویر: HERANG 6.jpg‏ | بلوار تصویر: HERANG 5.jpg‏ | باغ تصویر: HERANG 7.jpg‏ | آبیاری به سبک قدیم تصویر: HERANG 8.jpg‏ | نخل

== منابع ==

* محمدیان، کوخردی، محمد، «شهرستان بستک و بخش کوخرد» ، ج۱. چاپ اول، دبی: سال انتشار ۲۰۰۵ میلادی.
* سلامی، بستکی، احمد. (بستک در گذرگاه تاریخ) ج۲ چاپ اول، ۱۳۷۲ خورشیدی.
* عباسی، قلی، مصطفی، «بستک وجهانگیریه»، چاپ اول، تهران : ناشر: شرکت انتشارات جهان معاصر، سال ۱۳۷۲ خورشیدی.
* بالود، محمد. (فرهنگ عامه در منطقه بستک) ناشر همسایه، چاپ زیتون، انتشار سال ۱۳۸۴ خورشیدی.
* الکوخردی، محمد، بن یوسف، (کُوخِرد حَاضِرَه اِسلامِیهَ عَلی ضِفافِ نَهر مِهران Kookherd, an Islamic District on the bank of Mehran River) الطبعه الثالثه، دبی: سنه ۱۹۹۷ للمیلاد.
* بختیاری، سعید، ، « اتواطلس ایران » ، “ مؤسسه جغرافیایی وکارتگرافی گیتاشناسی، بهار ۱۳۸۴ خورشیدی.

== پیوند به بیرون ==

* تقسیمات استانی استان هرمزگان

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.