هرمود

هُرمود دهستانی از توابع بخش صحرای باغ در شهرستان لارستان در جنوب استان فارس در ایران است. هُرمود از اولین دهستاهای صحرای باغ است که در در ۴۰ کیلومتری شهر لار مرکز شهرستان واقع شده‌است.

== جمعیت ==

جمعیت فعلی هرمود ۹۰۰ نفر است، که تماماً از اهل سنت از شاخه شافعی هستند یعنی از پیروان امام محمد ادریس شافعی هستند. در زمانهای قدیم هرمود خیلی از بیش از حالا جمعیت داشته‌است، وامروز در حدود ۹۰۰۰ هرمودی در کشورهای عربی سکونت دارند.

== پیشنهٔ تاریخی ==

پیشنهٔ تاریخی این دهستان به دوران پیش از اسلام برمی گردد. دهستان هرمود در دویست سال اخیر دهی بوده که زبانزد مردم منطقه بوده‌است، به دلیل به عهده گرفتن مسئولیت صحرای باغ توسط رئیس علی نقی در سالهای ۱۲۹۰ یا ۱۲۹۵ هجری قمری، و با برپا کردن دژها و برج و بارو در صحرای باغ برای حفظ وامنیت و با تشکیل دادن چریک از سادات قلاتی و دهباشی‌های دهمیان و تعدادی از روستای زروان و دشتی و هرمود و دهاتهای دیگراز نقات صحرای باغ و گرفتن باج و خراج (دیوان) از مردم روستاهای صحرای باغ قدرتی بهم زده و امنیت در صحرای باغ بر قرار شد، و چند صباحی حکومتی لارستان هم در قبضه دست وی بوده‌است.

هرمود که دو محله دارد که در یکی از محلات آن طایفه‌ای زندگی می‌کنند که مشهورند به ایل دوقبایی. مردم این طایفه به زبان فارسی اصیل که در آن به وفور کلمات فارسی دری به چشم می‌خورد، که با توجه به لهجه‌های موجود در منطقه چیز غریبی است. عمده شغل مردم این دامداری و کشاورزی بوده است که امروزه از دامداری اثری باقی نمانده و کشاورزی هم رو به زوال است.

== مشایخ هرمود ==

مشایخ هرمود جملگی از نوادگان شیخ الاسلام محمد سعید قاضی در زروان میباشند که هم اکنون به فامیلی ملاهی مشهورند

== حمله خوانین گراش ==

در سال ۱۳۳۰ هجری قمری خوانین گراش به صحرای باغ یورش آورده‌اند، مردم به روستای هرمود پناه آورده‌اند و عده‌ای هم بسوی گوده و بستک و کوخرد کوچ کرده‌اند، و تمام دارایی مردم را به باد غارت بردند، و رئیس علی نقی با گرد آوری چریک از روستاهای تابعه خود متجاوزان گراش را از صحرای باغ بیرون کرده و آنها را دنبال کرده تا اینکه سرکرده آنها در روستای خلور دستگیر کرده و کشته، و گراشیها پا فرار نهاده‌اند و چریکهای رئیس علی نقی آنهارا تا بالای کوه گراش تعقیب کرده، در آنجا یکی از دهباشی‌های دهمیان در آن گیرودار کشته می‌شود، آن وقت چریکها دست از تعقیب گراشیها برمی‌دارند.

== برقراری امنیت ==

پس از برقراری امنیت در صحرای باغ تمام اهالی روستاهایی که ده‌های خود را ترک نموده بودند به تدریج به خانه‌های خودشان برمی گردند، و عده‌ای از ساکنین این مناطق در اثر این گیرودار به عربستان مهاجرت کردند و درآنجا ماندند که تا امروز در عربستان هستند. و پس از پیروزی بر خوانین گراش رئیس علی نقی، استاد محمد اکبر باغی را آورده و هفت شبانه روز در هرمود جشن برپا کرده و ساز و نقاره زده‌است. چون رئیس علی نقی خرج و مخارج زیادی داشته‌است می‌گویند در اواخر عمر مالیات زیادی از مردم می‌گرفته‌است که منجر به آن می‌شود که بعضی از مردم روستاهای خود را ترک نموده به کشورهای عربی رفته‌اند و بعضی هم از ایشان ناراضی شده‌اند و توطئه قتل ایشان را نموده‌اند و درسال ۱۳۴۱ هجری قمری بدست اسد دشتی خودش و پسرش کشته می‌شوند.

== کشاورزی در هرمود ==

درچندین سال پیش هرمود به تنهایی از محصولات یک هکتار زمین فاریاب خود که در مخدان هرمود واقع است پیاز تمام روستاهای صحرای باغ را می‌داده‌است. و امروزه حتی یک کیلو پیاز در آنجا کشت نمی‌شود.

== صحرای سردشت ==

از صحرای هرمود، صحرای سردشت خیلی معروف بوده‌است که نام سردشت در کتابهای تاریخی نیز آمده‌است، و کوه هرمود هم خیلی جای خوبی است در تابستان گرم هوای بسیار خنکی دارد، سردشت در ۳ کیلومتری شرقی روستای زروان قرار دارد، که جاها و خانه‌های قدیمی و نخلستان و آب‌انبار (برکه) در آن بسیار دیده می‌شود.

== منبع ==

* جعفر، روئین تن زروانی، محمد امین. (صحرای باغ در گذرگاه تاریخ) ج۱. چاپ اول، دبی: سال انتشار ۲۰۰۴ میلادی.

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.