هرمزان

هُرمُزان (Hurmuzan یا Hormuzan در متون انگلیسی) نام یکی از سرداران ایرانی بود که در جریان جنگ‌های اسلامی، فرمانده لشکر ایران در خوزستان بود.

هرمزان (قتل در سال ۲۳ هجری) حاکم خوزستان بود. در حمله اعراب به ایران زمان یزدگرد سوم عتبه سردار عرب بر وی غالب شد. او به ناچار به شوشتر رفت و به مقاومت پرداخت اما شوشتر نیز پس از ۱۸ ماه محاصره به دست مسلمانان افتاد (رجوع کنید به جنگ شوشتر) و هرمزان را به مدینه نزد عمر فرستادند. گویند هرمزان پس از ورود به خلیفه آب خواست و در آشامیدن آبی که به‌دستش دادند درنگ کرد. عمر گفت تا این آب را ننوشیده‌ای در امانی. هرمزان فورا آب را به زمین ریخت و عمر به‌ناچار قولش را حفظ کرد.

هرمزان به اسلام گروید و در امور ایران مشاور عمر بود. چون پیروز نهاوندی عمر را زخم زد، عبیدالله عمر، بر سر هرمزان رفت و او را به‌کین پدر کشت. قتل هرمزان تنها بدین سبب بود که عبدالرحمن بن عوف یا عبدالرحمن بن ابی بکر ادعا کرده بودند او را همراه با جفینه ترسا دیده‌اند در حالی که سلاح قاتل را در دست داشته‌اند. با این حال عموما رفتار او را قتل شمرده‌اند و نه قصاص. زمانی که عبیدالله را بازداشت کردند، تهدید کرد که تمام اسیران خارجی مدینه و برخی از مهاجران و انصار را خواهد کشت.

پس از به خلافت رسیدن عثمان، وی پسر عمر را قصاص نکرد. علی ابن ابیطالب و دیگران به شدت به او اعتراض کردند و علی تهدید کرد اگر در موقعیت مناسبی قرار گیرد، حکم قصاص را درباره او اجرا خواهد کرد.

وقتی علی به خلافت رسید، عبیدالله گریخت و به نزد معاویه رفت، زیرا علی از عفو او توسط عثمان حمایت نکرده بود. او در نبرد صفین در کنار معاویه جنگید و کشته شد.

== پانویس ==

== منابع ==

* فرهنگ فارسی دکتر معین {حقوق معنوی|محمد معین|۲۱ تیر ۱۳۵۰}
* مادلونگ، ویلفرد (۱۳۸۵)، جانشینی حضرت محمد، پژوهشی پیرامون خلافت نخستین، ترجمه احمد نمایی و دیگران، ویراست دوم، مشهد:بنیاد پژوهش‌های اسلامی

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.