هادی ساعی

هادی ساعی بنه‌کهل (زادهٔ ۲۱ خرداد ۱۳۵۵ در چشمه علی، شهر ری)، قهرمان تکواندو جهان و المپیک است. او با به‌دست آوردن دو مدال طلا و یک مدال برنز، پرافتخارترین ورزشکار ایرانی در تاریخ بازیهای المپیک است.

خواهر هادی مهروز ساعی نیز عضو تیم ملی تکواندو بانوان ایران و یکی از معروف‌ترین ورزشکاران زن ایران است. هادی ساعی عضو شورای شهر تهران نیز هست.

== زندگی ورزشی ==

او تمرین تکواندو را از ۷ سالگی آغاز کرد و از رده سنی نوجوانان تاکنون به طور مستمر در تیم ملی تکواندو ایران حضور داشته‌است. ساعی برنده مدال برنز المپیک سیدنی و مدال طلای المپیک آتن در دسته ۶۸ کیلوگرم و مدال طلای المپیک پکن است که اولین مدال و مدال طلای ایران در ورزشی غیر از کشتی و وزنه برداری در المپیک بودند. قد او ۱۸۲ سانتیمتر و وزنش ۷۹ کیلوگرم است.

=== مقام‌ها ===

* ۱۶px ارتش‌های جهان ۱۹۹۵
* ۱۶px ارتش‌های جهان کرواسی ۱۹۹۶
* ۱۶px بازی‌های غرب آسیا ۱۹۹۷
* ۱۶px جام جهانی آلمان ۱۹۹۸
* ۱۶px مسابقات جهانی ادمونتون، کانادا ۱۹۹۹
* ۱۶px انتخابی المپیک سیدنی ۱۹۹۹
* ۱۶px جام جهانی فرانسه ۲۰۰۰
* ۱۶px المپیک سیدنی ۲۰۰۰
* ۱۶px جام جهانی ویتنام ۲۰۰۱
* ۱۶px قهرمانی آسیا و اقیانوسیه ۲۰۰۲
* ۱۶px جام جهانی ژاپن ۲۰۰۲
* ۱۶px بازیهای آسیایی بوسان ۲۰۰۲
* ۱۶px مسابقات جهانی گارمیش-پارتنکیرچن، آلمان ۲۰۰۳
* ۱۶px انتخابی المپیک آتن ۲۰۰۴
* ۱۶px المپیک آتن ۲۰۰۴
* ۱۶px مسابقات جهانی مادرید ۲۰۰۵
* ۱۶px قهرمانی آسیا تایلند ۲۰۰۶
* ۱۶px بازی‌های آسیایی دوحه ۲۰۰۶
* ۱۶px مسابقات جهانی پکن ۲۰۰۷
* ۱۶px المپیک پکن ۲۰۰۸

== فعالیت سیاسی ==

ساعی در سال ۱۳۸۵ در سومین دوره انتخابات شورای شهر تهران شرکت کرد. او در فهرست ائتلاف اصلاح طلبان قرار داشت، به مقام پنجم انتخابات رسید و به شورای شهر تهران راه یافت. این در حالی بود که در زمان انتخابات برای شرکت در بازیهای آسیایی در دوحه به‌سر می‌برد و مسابقات او در بازیهای آسیایی دوحه، به دلیل ممنوع‌التصویر شدن از صدا و سیما پخش نشد.{مدرک} چند روز بعد او در جشن شب یلدا در نشریه چلچراغ جایزه شجاعت را که از طرف خوانندگان این هفته‌نامه دریافت کرده بود به سید محمد خاتمی اهدا کرد.{مدرک}

== حواشی ==

* هادی ساعی در دی ۱۳۸۲، پس از وقوع زمین‌لرزه بم مدال‌های خود را (یک مدال برنز المپیک و دیگر مدالهای کسب شده‌اش تا آن زمان) را برای کمک به زلزله زدگان اهدا کرد. او پس از قهرمانی در المپیک ۲۰۰۸ پکن در مصاحبه با خبرنگاران گفت که مدال طلایی که در المپیک آتن گرفته بود، دزدیده شده است.{مدرک} او همچنین مدال‌اش را به مردم ایران و آذربایجان به خصوص زادگاهش بستان آباد تقدیم کرد.
* با این که او در ده سال اخیر مانند ورزشکارانی چون حسین رضازاده و آرش میراسماعیلی برای ایران مدال کسب‌کرده است، همواره در بین رسانه‌ها و مسئولین کشور از توجه کمتری نسبت به دیگران برخوردار بوده است.{مدرک} در المپیک ۲۰۰۸ پکن که او تنها مدال طلای ایران را کسب کرد، نگاه تمامی رسانه‌ها و مسئولین به یکباره به سوی او برگشت.

== خداحافظی از تکواندو ==

هادی ساعی در ۱۴ آبان ۱۳۸۷ خداحافظی خود را از دنیای قهرمانی اعلام کرد و در ۱۸ آبان ۱۳۸۷ پس از انجام یک مسابقهٔ نمادین با امید غلامزاده در خانه تکواندو چهار گوشهٔ تشک را بوسید و به‌طور رسمی از رقابت‌های تکواندو کنار رفت.

== جستارهای وابسته ==

* ایران در بازی‌های المپیک تابستانی ۲۰۰۸

== پیوند به بیرون ==

* وبگاه رسمی هادی ساعی {پیوند مرده}
* هادی ساعی در سایت هواداران تکواندو
* پارس اسپورت
*

== پانویس ==

== منابع ==

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.