ناصر زرافشان

ناصر زرافشان (زادهٔ ۱۳۲۵) نویسنده، مترجم، حقوقدان، وکیل دادگستری و مبارز سیاسی ایرانی است. او دبیر کانون نویسندگان ایران است.

وی پس از قبول وکالت خانواده‌های قربانیان قتل‌های مخالفان سیاسی معروف به قتل‌های زنجیره‌ای به زندان افتاد.

ناصر زرافشان که پس از پیگیریهای مربوط به پرونده قتل‌های زنجیره‌ای از سوی‌ سازمان قضایی نیروهای مسلح به ۵ سال زندان و ۵۰ ضربه شلاق محکوم شد، در لایحه دفاعیه خویش که به دادگاه تجدید نظر تقدیم کرد نوشته است: اگر قاتلین یک گروه فاسد و خودسر هستند، چرا برای پنهان داشتن عملکرد و اقریر و اظهاراتشان از مزایای دستگاه حاکمهٔ مملکتی برخوردار میشوند و آیا هر کس راجع به پرونده این محفل بسته و خودسر حرفی‌ بزند، باید و را با عنوان “افشای اسرار دولتی” ساکت کرد؟ به من گفت شده بود که اگر خودم با استعفا از این پرونده کنار نکشم به طرق دیگر مانع مداخله‌ام در پرونده خواهند شد.

وی همچنین در پایان دفاعیات خود نوشته است: پروندهٔ حاضر توان وکالت اینجانب در پروندهٔ قتل‌های زنجیره‌ای و تلاش برای کشف و احراز حقایق مربوط به این پرونده است و در آن مقطع زمانی‌ خاص، یعنی‌ زمستان ۷۹، برای جلوگیری از دخالت و حضور اینجانب داد دادگاه قتل‌های زنجیره‌ای به جریان افتاده است. اینجانب نیز از همان روزی که وکالت اولیای دم این پرونده را به عهده گرفته‌ام از تبعات احتمالی‌ دفاع از حقوق قربانیان مظلوم این پرونده آگاه بوده‌ام و آگاهانه به وظیفه‌ای که در قبال مردم و تاریخ وطنم به عهده داشته‌ام عمل کرده ام. اگر امروز این چند برگ را تقدیم دادگاه حاضر می‌کنم به خاطر آن است که چنانچه در مرحله تجدید نظر و در دادگاه حاضر تمایل و توانایی احقاق حق وجود داشته باشد، من بر وظیفه خود عمل و حجّت را تمام کرده باشم والا جامعه و مردم که اولیای دم واقعی‌ قربانیان قتل‌های زنجیره‌ای و داور نهایی این پرونده هستند چه راجع به پرونده اصلی‌ قتل‌های زنجیره‌ای و چه راجع به این پرونده رای خود را صادر کرده اند، اما به قول خواجه:

بازی‌ چرخ بشکندش بیضه در کلاه آن را که عرض شعبده با اهل راز کرد

فردا چوپیشگاه حقیقت شود پدید شرمنده رهروی که عمل بر مجاز کرد.

زرافشان در زمره فعالین سرشناس چپ و سوسیالیست در ایران است و سال‌های بسیاری را در زندان به سر برده است.

ناصر زرافشان از جمله تحریم کنندگان دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ایران بود.

== جوایز و افتخارات ==

* جایزه انجمن قلم سوئد
* جایزه حقوق بشر انجمن قضات و حقوقدانان آلمان، ۲۰۰۷

== پیوند به بیرون ==

* زرافشان در وب‌گاه پن (به انگلیسی)
* تقدیر از زرافشان در روز جهانی نویسندگان زندانی
* جایزه انجمن قلم سوئد

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.