مغز

مغز یکی از اعضاء بدن انسان است که ۲ درصد از وزن بدن را تشکیل می‌دهد اما تا بیش از ۳۰ درصد کالری (انرژی) روزانه را مصرف می‌کند و بیشتر انرژی خود را از ئیدراتهای کربن (گلوکز خون) جذب می‌کند و این سوخت را سریع می‌سوزاند حتی زمانیکه در خواب هستیم. مغز بیشتر از هر عضوی از بدن اکسیژن مصرف می‌کند.

== ساختار ==

مغز مهمترین بخش دستگاه عصبی مرکزی است و در انسان از بخشهای مختلفی مانند مخ، تالاموس، هیپوتالاموس، پل مغزی، بطنهای مغز، ساقه مغز، بادامه مغز، عقده‌های قاعده‌ای، هیپوکمپوس، هیپوفیز و … تشکیل شده است.

== عملکرد ==

مغز مرکز تصمیم گیری، درک و صدور فرامین در پستانداران است. تحریکات حسی به مغز منتقل شده و پس از تحلیل و پردازش اطلاعات، متناسب با آنها فرامین حرکتی (ارادی یا غیرارادی) صادر میشود. تفکر، شناخت، هوش، حافظه، احساس و… در مغز شکل می گیرند.

== بیماریزایی ==

مغز نسبت به آسیبها بسیار حساس است ونورونها نمی توانند بیش از پنج دقیقه در برابر ایسکمی مقاومت کنند. افزایش فشار داخل مغز، خونریزی، ایسکمی، از بین رفتن بافت میلین، بیماریهای مادرزادی، تومورها، ضربه، دمانس و … از آسیبهای مختلف مغز هستند. متاسفانه نورونها در انسان بالغ قادر به تکثیر نیستند.جراحی مغز و اعصاب یک عمل فوق تخصصی جراحی است که با اعمال جراحی روی دستگاه عصبی بدن سر و کار دارد.

== منابع ==

* زیست شناسی چهارم دبیرستان
* ویکی پدیای انگلیسی

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *