معلول

معلول یا کم توان​ به کسی گفته می‌شود که بر اثر نقص جسمی یا ذهنی، اختلال قابل توجهی به طور مستمر بر سلامت و کارایی عمومی، و یا در شئون اجتماعی، اقتصادی و حرفه‌ای او به وجود آید، به طوری که این اختلال، از استقلال فردی، اجتماعی و اقتصادی وی بکاهد. این گروه، شامل حسی تظیر:ناشنوا، نابینا، و همچنین معلول جسمی و معلول ذهنی می‌باشد.

=== ورزش معلولین ===

نوشتارهای اصلی را ببینید: ورزش معلولین، پارا المپیک

== مشارکت اجتماعی ==

افراد معلول باید در تصمیم‌گیری‌ها، به ویژه درخصوص سازمان‌هایی که اعضای آن از معلولان تشکیل شده، یا معلولان در آن عضویت دارند و برای معلولان خدمت‌رسانی می‌کنند، مشارکت جدی و تاثیرگذار داشته باشند. کمک به تشکیل گروه‌های خودیار به منظور حمایت و توسعه جامعه خاص معلولان، از مهم‌ترین اقدامات برای مشارکت این گروه می‌باشد. تشکیل جوامع خاص معلولان نیز می‌تواند پاسخگوی نیازهای آنان باشد. از سوی دیگر، وجود چنین تشکیلاتی، موجب می‌شود تا افراد ضمن برخورداری از رابطه اجتماعی، استقلال اقتصادی، احترام اجتماعی، دسترسی به خدمات تخصصی، و نیز زندگی زناشویی و تشکیل خانواده، بتوانند دیدگاه‌ها و ایده‌هایشان را مطرح، و در مورد مسایل مربوط به زندگی خود، تصمیم‌گیری کنند.

== آموزش و فرهنگ وارتباطات ==

معلولان باید فرصت یابند تا استعدادهای خلاّق هنری و فکری خود را رشد داده و آن را نه تنها برای منافع خود، بلکه برای غنی‌سازی جامعه به کار گیرند. به این منظور، باید دسترسی آنان برای مشارکت در فعالیت‌های فرهنگی تضمین شود. از شمار این اقدامات، می‌توان تهیه وسایل کمک ارتباطی برای ناشنوایان، منابع و مطالب علمی به خط بریل یا نوارهای صوتی برای اشخاصی که دچار اختلالات بینایی در سطح مختلف هستند، و خواندنی‌هایی که از لحاظ کمی و کیفی باتوان و استعداد افراد کم توان ذهنی مناسب باشد را نام برد.

== معلولان وقوانین ==

در سال ۱۳۸۳ هجری شمسی درمجلس ششم شورای اسلامی، قوانینی تحت عنوان قوانین جامع حمایت از معلولان در ۱۶ماده قانونی به تصویب رسیدکه این قانون، هم اکنون یکی از مهم‌ترین قوانین حمایتی معلولان در ایران می باشدکه البته بسیاری از مواد این قانون به دلیل عدم تخصیص بودجه مناسب، به طورکامل اجرا نمی شود. با وجود عدم کامل این قانون در سال۱۳۸۷ به کوشش اعضای فعال سازمان های مردم نهاد مجلس شورای اسلامی رسما کنوانسیون حمایت از افراد کم توان را به تصویب رساند تا جمهوری اسلامی ایران به این کنوانسیون بین المللی بپونندد.

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.