مظهر خالقی

مَظهَر خالِقی خواننده مشهور کردِ ایران متولد شهریور ۱۳۱۷سنندج است. وی در خانواده ای از مشایخ کرد بدنیا آمد . از همان نوجوانی به یادگیری موسیقی اصیل ایرانی پرداخت . اولین اجرای ضبط شده استاد متعلق به دههٔ سی است که در رادیو سنندج و به زبان فارسی اجرا کرده است . او دانش آموختهٔ فیزیک از دانشگاه تهران است و قبل از ورودش به سازمان رادیو و تلویزیون ملی ایران دبیر دبیرستانهای تهران بود .از او بیش از ۲۵۰ آواز فولکلوریک ضبط و ثبت شده است . مظهر خالقی تا قبل از مهاجرتش به انگلستان و سپس اقامتش در کردستان عراق در پست‌های مدیریتی فراوانی از جمله مدیر کل تلویزیون سنندج و کرمانشاه فعالیت کرد .

وی در کنار سید علی اصغر کردستانی و حسن زیرک از برجسته‌ترین و شناخته‌شده‌ترین خوانندگان موسیقی کردی به شمار می‌آید. آهنگ‌های بسیاری از وی با آهنگسازی و تنظیم مرحوم مجتبی میرزاده، از وی ضبط شده‌است. علاوه بر کتابهایی که توسط نویسندگان مختلف در مورد زندگی هنری استاد به بازار کتاب آمده اخیرا کتابی از اشعار آهنگهای مشهور وی نیز چاپ شده است. و مجموعه ای از آثار و آوازهایش با نظارت کامل خودش در انستیتوی فرهنگ و فولکلور کردستان بصورت صوتی منتشر شده است .

از ترانه‌های مشهور وی می‌توان “په پولهٔ ئازاد”، “ئه‌گه‌ڕێمه‌وه”، “ئاسۆی کورد” و “بیرت ده‌که‌م” را نام برد.

پخش تصویر و صدای خالقی پس از انقلاب ۱۳۵۷ بنا بر دلایل نامعلومی در رسانه‌های رسمی و محلی نظام جمهوری اسلامی ممنوع بوده‌است. او هم اکنون مدیر (ئینستوتی که له پوری کورد ) در کردستان عراق – سلبمانیه است . این مرکز در زمینهٔ هنر، ادبیات و فلکلور کرد فعالیت می‌کند . .

== منابع ==

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *