مصطفی پورمحمدی

مصطفی پور محمدی (زادهٔ ۱۳۳۸ در قم)، سیاست‌مدار ایرانی و رئیس فعلی سازمان بازرسی کشور است. او معاون برون مرزی وزیر اطلاعات در دوران علی فلاحیان و وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران در دورهٔ ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد بود.

== زندگی و تحصیلات ==

او در سال ۱۳۳۸ در قم زاده شد. وی مقدمات و سطح عالی (فقه، اصول فقه و فلسفه) را در قم، خارج فقه و اصول را در مشهد، قم و تهران به پایان رساند. پورمحمدی در سطح چهار فقه و حقوق اسلامی (معادل دکترا) در حوزهٔ علمیه تحصیل کرده‌است. او مؤلف دو جلد کتاب در رابطه با حقوق سیاسی، مبانی نظری اندیشهٔ سیاسی در اسلام و مباحث سیاسی و اجتماعی است. وی همچنین مقالاتی علمی پیرامون حق، مبانی نظری حکومت دینی، نظارت، ارتداد و سیاست خارجی نگاشته‌است.

== وزارت کشور ایران ==

وی در تاریخ ۲۳ مرداد ۱۳۸۴ از سوی محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهور وقت ایران برای تصدی وزارت کشور به مجلس معرفی و در اردیبهشت ۱۳۸۷ از این مقام برکنار شد.

برخی خبرگزاری‌ها مطرح کردند که مصطفی پور محمدی با شعار بهبود مدیریت و ایجاد محصولات فرهنگی جذاب برای جوانان قصد دارد تا برای انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ کاندیدا شود، اما این اتفاق رخ نداد.

== حقوق بشر ==

سابقه مصطفی پورمحمدی در نقض حقوق بشر، شامل نقش وی در اعدام زندانیان سیاسی در تابستان ۱۳۶۷ و قتل‌های زنجیره‌ای نویسندگان و ناراضیان ایرانی در سال ۱۹۹۸ میلادی در سراسر ایران می‌شود.

پورمحمدی به عنوان نماینده وزارت اطلاعات عضو هیئت ۳ نفره‌ای بود که مسئولیت بازجویی‌ها و صدور احکام اعدام زندانیان سیاسی در تابستان ۱۳۶۷ را بر عهده داشتند. دیده‌بان حقوق بشر با توجه به همین مسئله پس از انتخاب او به وزارت کشور از محمود احمدی نژاد خواست که او و محسنی اژه‌ای وزیر اطلاعات خود را کنار بگذارد، دفتر حسینعلی منتظری نیز گزارش دیده‌بان حقوق بشر را که در آن به نوشته‌های منتظری اشاره شده بود، را تأیید کرد. منتظری قائم مقام رهبر ایران در آن هنگام در نامه‌ای به تاریخ ۲۴ مرداد به پورمحمدی و ۳ عضو دیگر هیئت هشدار داده بود که «اینگونه قتل عام بدون محاکمه آن هم نسبت به زندانی و اسیر قطعا در درازمدت‏ ‏به نفع آنها است و دنیا ما را محکوم مى‎کند و آنان را بیشتر به مبارزه مسلحانه‏ ‏تشویق مى‎کند».

وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا نام وی را در «فهرست ناقضان اصلی حقوق بشر» قرار داده‌است. در سفر سال ۱۳۸۵ محمود احمدی نژاد به نیویورک جهت شرکت در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد، دولت آمریکا از دادن ویزا جهت ورود پورمحمدی وزیر کشور روقت ایران به خاک آمریکا به دلیل «سابقه کشتار و سرکوب ملت ایران» امتناع کرد در نتیجه وی از ورود به ایالات متحده آمریکا به همراه هیئت نمایندگی جمهوری اسلامی ایران بازماند.{پیوند مرده} [ref][/ref

== مسؤلیت‌ها ==

# دادستان انقلاب اسلامی خوزستان، بندرعباس، کرمانشاه و مشهد از سال ۱۳۵۸ ‪تا ۱۳۶۵
# ‬دادستان انقلاب نظامی در مناطق غرب کشور در سال ۱۳۶۵
# رئیس اطلاعات خارجی وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی از سال ۱۳۶۹ تا ۱۳۷۸
# مشاور ریاست دفتر و مدیرگروه «سیاسی – اجتماعی» دفتر رهبری از سال ۱۳۸۱ تا کنون
# معاون و جانشین وزیر اطلاعات از سال ۱۳۶۶ تا ۱۳۷۸
# عضو هیأت مدیره جامعه الزهرا قم از سال ۱۳۶۶ تا کنون
# عضو و رئیس هیأت امناء مرکز اسناد انقلاب اسلامی از سال ۱۳۷۵ تا کنون
# عضو هیأت مؤسس حوزه علمیه مسجد سلیمان
# استاد دانشگاه امام صادق از سال ۱۳۷۹ تاکنون
# وزیر کشور در دولت احمدی نژاد(پس از دو سال و نیم کنار گذاشته شد)
# ریاست سازمان باززسی کل کشور به حکم شاهرودی رییس قوه قضائیه.

== پانویس‌ها ==

== منابع ==

* وب‌گاه رسمی مصطفی پور محمدی
* پایگاه رسمی شورای اطلاع رسانی دولت جمهوری اسلامی ایران – وزیر کشور

== پیوند به بیرون ==

* اعتراض رسمی ایران به ندادن روادید ورود به آمریکا به مصطفی پورمحمدی خبرگزاری رسمی ایرنا (انگلیسی)
* شکایت دولت از وزیر سابق کشور

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.