مصطفی مصباح‌زاده

مصطفی مصباح‌زاده بنیانگذار روزنامه کیهان و عضو سابق مجلس سنای ایران در دوران حکومت شاهنشاهی محمدرضا شاه پهلوی بود.

وی فارغ التحصیل در رشته حقوق در سطح دکترا از دانشگاه سوربون از کشور فرانسه بود.

== بنیانگذاری موسسه کیهان ==

مصباح‌زاده در سالهای دهه ۱۳۲۰ خورشیدی (مرادف با دهه چهل میلادی) روزنامه کیهان را بنیان نهاد. وی بعدها اعلام کرد که نام روزنامه کیهان ظاهراً الهام گرفته از روزنامه مشهور فرانسوی لوموند است. لوموند در زبان فرانسوی به معنای کیهان است.

روزنامه کیهان، در دوران سلطنت محمدرضا شاه پهلوی به نوعی بازتاب دهنده مواضع جریان چپ روشنفکر و ملی گرایانه در ایران بود. بعدها مصباح‌زاده با انتشار چندین نشریه پرطرفدار جنبی به خانواده کیهان، در کنار روزنامه اطلاعات به یکی از دو منبع اصلی مطبوعاتی ایران بدل گردید.

زن روز، کیهان بچه‌ها و کیهان ورزشی سه مجله پرطرفداری بودند که مؤسسه کیهان در کنار روزنامه سراسری خود به صورت هفتگی منتشر می‌کرد. انتشار آنها هنوز هم بعد از نیم قرن در کنار این روزنامه ادامه دارد.

== خروج از ایران و وقوع انقلاب اسلامی ==

دو سال قبل از سرنگونی حکومت سلطنتی و پیروزی انقلاب و در پی آن استقرار نظام جمهوری اسلامی، مصطفی مصباح‌زاده از ایران خارج شد و ادارهٔ امور روزنامه را عملاً به پسرش ایرج واگذار کرد.

== بنیانگذاری کیهان لندن ==

پس از انقلاب روزنامه کیهان به مصادره دولت انقلابی درآمد. اما مصباح‌زاده که در آنزمان در شهر لندن سکنی گزیده بود با جمع کردن تعدادی از بهترین نویسندگان و روزنامه‌نگارانی که از کشور گریخته بودند به انتشار روزنامه‌ای با نام “کیهان در تبعید” که به صورت هفتگی در لندن منتشر می‌شود اقدام کرد که بعدها به کیهان لندن و یا «کیهان سلطنت‌طلبان» مشهور شد.

== وفات ==

مصطفی مصباح‌زاده نهایتاً در سن نودوهفت سالگی در سال ۲۰۰۶ در شهر سن دیگو در ایالت ایرانی‌نشین کالیفرنیا چشم از جهان فروبست.

== جُستارهای وابسته ==

* وب‌گاه روزنامه کیهان لندن

== منابع ==

* بنیانگذار کیهان درگذشت بی بی سی فارسی
* بنیانگذار روزنامه کیهان درگذشت وب‌گاه جبهه ملی ایران

رده:اموال مصادره شده پس از انقلاب ایران{ترتیب:مصباح‌زاده، مصطفی}

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.