مسعود بارزانی

مسعود بارزانی، رهبر کنونی حزب دموکرات کردستان عراق و رئیس کنونی دولت فدرال کردستان عراق در عراق است. او متولد شهر مهاباد در ایران در سال ۱۹۴۶ و پسر مصطفی بارزانی است.

خاندان بارزانی یکی از خاندان‌های بزرک دینی منطقه و مورد احترام در کردستان عراق هستند که از زمان حکومت عثمانی برای گرفتن حقوق بایمال شده کردها در حال مبارزه بودند و از این رو اغلب در تبعید و اوارگی به سر می‌بردند. عموی بزرگ مسعود, شیخ عبدالسلام بارزانی در سال ۱۹۱۴ بعد از یک سری مبارزات در موصل به دست حکومت عثمانی اعدام شد. بعد از او شیخ احمد بارزانی به مبارزه ادامه داد و جندین بار توسط حکومت سلطنتی عراق تبعید شد. سلسله مبارزات در این جا هم پایان نیافت و ملا مصطفی بارزانی ادامه این مبارزات را به دست گرفت و در سال ۱۹۴۵ بعد از یک سری مبارزات و جنک با دولت عراق بهمراه خانواده و قبیله بارزانی وارد ایران شد و در ایران هم با پیشمرگـان خود به دفاع از حکومت جمهوری مهاباد برداخت. در همین زمان مسعود بارزانی در شهر مهاباد متولد شد. پس از این که حکومت جمهوری مهاباد برداشته شد ملا مصطفی در بین سه دولت مخالف ایران و عراق و ترکیه ناچار شد با جنگ و گریز با سه دولت به شوروی پناهنده شود. مسعود بارزانی خردسال با خانواده خود به عراق رفت و از آن جا به جنوب عراق تبعید و عموها و برادرهایش زندانی شدند.

در سال ۱۹۵۸ پس از کودتای عبدالکریم قاسم خانواده بارزانی بعد از ۱۲ سال از تبعید و زندان آزاد شدند و ملا مصطفی به خاک وطن برگشت ولی پس از دو سال دوباره حکومت عراق به وعده‌های خود برای دادن حقوق کردها عمل نکرد و ملامصطفی در سال ۱۹۶۱ دوباره برای گرفتن حقوق کردها با حکومت به مبارزه برخاست. در این میان مسعود بارزانی که نوجوانی بیش نبود وارد میدان مبارزه شد و به صف پیشمرگان پیوست. درسال ۱۹۷۹ در وین، سوء قصد ناموفقی به جان آقای مسعود بارزانی صورت گرفت که طی آن یکی از دستیارانش مجروح شد. مسعود بارزانی در سال ۱۹۷۹ بعد از وفات ملا مصطفی از سوی اعضا و طرفداران حزب دموکرات کردستان عراق به رهبری حزب برگزیده شد و به مبارزات ادامه داد تا توانست در سال ۱۹۹۱ پس از یک نبرد بزرگ و مردمی خاک کردستان را آزاد کند و به همکاری سازمان ملل پس از تحدید خط پرواز ممنوع و پس از یک انتخابات داخلی که ۵۱٪ آرا را به دست آورد. به همراهی اتحادیه میهنی کردستان، حکومت اقلیم کردستان عراق را تشکیل دهد. درحال حاضر مسعود بارزانی رئیس منتخب اقلیم کردستان عراق است.

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *