مسافری از گرونگول

‍‍{تمیزکاری}{ویکی‌سازی} مسافری از گرونگول، یکی از مجموعه‌های کودک و نوجوان سیمای ایران است که سری اول آن بهار ۸۵ از شبکه دوم سیما پخش شد. این مجموعه در قالب سیمای نوجوان پخش می‌شد و قسمت‌های آن به صورت دنباله دار بود.

== ویژگی‌های داستانی{نشان|۱} ==

این مجموعه آمدن یک موجود فضایی به زمین را روایت می‌کند . اقتباس خفیفی از فیلم ای تی ساختهٔ استیون اسپیلبرگ در آن دیده می‌شود . اما کلیات و جزئیات داستان ربط چندانی به آن فیلم ندارد و شاید تشابه این دو را بتوان در روبرو شدن بچه‌های زمینی و فضایی دید و در باقی موارد کاملاً متفاوت اند .

گورگول موجودی فضایی است که به زمین آمده . برای تمام ویژگی‌های او دلیلی می‌شنویم . مثلاً اگر به راحتی به زبان فارسی حرف می‌زند آن را از طریق تماشای تلویزیون فرا گرفته و البته اگر به این راحتی توانسته فارسی را بیاموزد دلیلش توانایی بالایی است که همه چیز را می‌تواند به راحتی در ذهن خود بریزد و نیازی به حفظ کردن آن ندارد . اصلاً دلیل آمدنش روی زمین ترس از رباتی به نام گالاک است که اتفاقا در گفته‌هایش کاملاً گرونگول، گالاک، پدر خود و … را معرفی می‌کند . او توانایی‌هایی دارد که از انسان‌ها متمایزش می‌کند . مانند انداختن تصویر آنچه در فکرش است و یا انداختن اشعه‌ای از طریق شاخکش به چشم افراد که هر چه را گورگول بخواهد فراموش می‌کنند . دیالوگ‌هایی هم که برای او نوشته شده بسیار بامزه‌است.

== شخصیت‌ها ==

* «فرشید»، پسر خانواده که قوهٔ تخیل قوی دارد و اولین کسی است که با گورگول روبرو می‌شود.
* «پرهام»، دوست فرشید که همکاری‌های جالبی با هم دارند و او هم با گورگول دوست می‌شود.
* «فرناز»، خواهر فرشید که به صورت اتفاقی گورگول را می‌بیند.
* «مادر»، مادر فرشید
* «حمید»، پدر فرشید که نقشه کش ساختمان است.
* «سعادت»، پیرمرد همسایهٔ فرشید که قصد دارد به نحوی دست فرشید را رو کند.

* «گورگول (عروسکی)»، موجود فضایی که از ترس رباتی به نام گالاک از سیاره اش «گرونگول» فرار کرده و با خراب شدن گالاژ (چیزی شبیه چوبدستی) مشکلاتش دوچندان شده است.

== اشاره‌ها و کنایه‌ها ==

* نشان دادن کودکان و بزرگ‌ترها به شکلی غیر شعاری و واقعی و با دوری از کلیشه در روابط آنها از جمله ویژگی‌های این مجموعه‌است و نوع روابط موجود فضایی با زمینی‌ها هم در نوع خود جدید است . مرز میان فانتزی و واقعیت به خوبی رعایت شده و زمینی‌ها در عین اخلاقیات و روابط عادی خود با آن موجود روبرو می‌شوند و گورگول هم روابط خاص خود با هم سیاره‌ای‌هایش را به نوعی دیگر مطرح می‌کند.

== شناسنامه{نشان|۲} ==

* کارگردان : مرتضی متولی
* نویسندگان: حمید برزگر، مهراب قاسم خانی (بر اساس طرحی از سید جواد فرزین فر)
* بازیگران : محمد شادانی (فرشید) ترلان پروانه ( فرناز ) پویا شمسایی (پرهام)، باقر صحرارودی (سعادت) نسرین غلامی (مادر) سیاوش مفیدی (پدر) رضا بنفشه‌خواه (مدیر مدرسه)، آرش میراحمدی (معلم) ناصر گیتی جاه (پدر بزرگ) نفیسه روشن (خاله آتوسا) … و سروش خلیلی (دکتر)
* صداپیشگان : مرجان پورغلام حسین (گورگول) وحید نفر (گالاک)
* سازنده و بازی دهندهٔ عروسک : محمد اعلمی
* مدیر فیلمبرداری : فرشید رسولی
* موسیقی: حامد پناه پور
* تهیه کنندگان : سید جواد فرزین فر، سید جلیل فرزین فر

* محصول : ۱۳۸۴ – گروه کودک و نوجوان شبکه دوم سیما
* پخش : بهار ۱۳۸۵ – سیمای نوجوان شبکه دوم سیما

== پانویس ==

== منبع ==

* سایت شبکه دوم سیما، مشخصات و عکسهای مجموعه

== پیوند به بیرون ==

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.