مزار شریف

مَزار شَریف یا مَزاری شّریف مرکز ولایت بلخ در شمال افغانستان و از جمله پنج شهر عمدهٔ افغانستان (پس از شهرهای کابل، هرات، قندهار و جلال‌آباد) است. مزار شریف در ده کیلومتری شرق بلخ واقع شده‌است. این شهر را برای آن مزار شریف می‌خوانند که علی بن ابی‌طالب در مسجد کبود این شهر مدفون است.

== نامگذاری ==

این شهر را برای آن مزار شریف می‌خوانند که به عقیدهٔ اهالی آن، علی بن ابی‌طالب در این شهر در مسجد کبود مزارشریف مدفون است. مزار شریف تقریباً در ده کیلومتری شرق شهر باستانی بلخ است.

در عصر شاهرخ شاه تیموری، به همت همسرش گوهرشاد بیگم، در این شهر مزار بزرگی تعمیر گشت که هنوز هم پابرجا است. در این مزار کتابی است به نام تاریخچهٔ روضهٔ شریف که در آن آمده‌است که این محل، مزار علی است. همچنان بر روی یکی از دروازه‌های شهر(برروی دروازه ورودی جنوبی این مزار) شعری از عبدالرحمن جامی حک شده، که چنین است:

همچنان هر سال در نوروز در مزار شریف جشن بر پا می‌شود، که به نام میله گل سرخ مشهور است. و این جشن ۴۰ روز دوام می‌کند.

همه ساله مردم از تمام افغانستان در ایام سال نو به این شهر می‌آیند و سال نو را جشن می‌گیرند و با بر افراشتن ژنده (پرچم) روضه شریف سال نو راآغاز می‌کنند و الی چهل روز این ژنده بر افراشته میباشد و به تاریخ ده ثور یا اردیبهشت دوباره پایین میشود. مزار شریف ۴۲۵ کیلومتر از کابل فاصله دارد.

== مردم ==

اکثر مردم مزار شریف را تاجیک‌ها شامل می‌شوند. همچنین اقلیتی از هزارها، ازبک‌ها، پشتون‌ها و ترکمن‌ها نیز حضور دارند.

== منابع ==

* مختصات و ارتفاع

== پیوند به بیرون ==

www.mazar-i-sharif.de

* Map of Mazari Sharif نقشه مزار شریف

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.