مرودشت

مَرودَشت یکی از شهرهای ایران است که در استان فارس قرار گرفته‌است. این شهر در ۴۵ کیلومتری شمال شیراز واقع شده و آب و هوای آن کوهستانی و معتدل است. شهر «مرو دشت» مرکز شهرستان مرودشت است. جمعیت آن بر طبق سرشماری سال ۱۳۸۵، برابر با ۱۲۴٫۳۵۰ نفر است .

این شهر یکی از مراکز تولید محصولات کشاورزی ایران است. چنانکه برنج مرغوب کامفیروز، انار سیدان، گردوی دشتک *، چغندر و ذرت از این جمله‌است. مرودشت بیش از یک دهه مقام اول تولید گندم ایران را به خود اختصاص داده‌است.

از جمله دیدنی‌های این شهر می‌توان به تخت جمشید، نقش رستم و نقش رجب اشاره کرد. کاوش‌های علمی تاریخی{مدرک|کدام؟|تاریخ=۲۶ اکتبر ۲۰۰۷} نشانگر آن است که هزاران سال پیش از آنکه داریوش تپه سنگی را بر دامان کوه رحمت برای احداث کاخ‌های خود انتخاب کند، اقوام متمدن در دشت وسیع مرودشت می‌زیسته‌اند.

ویرانه‌های شهر باستانی استخر و تخت جمشید بخشی از تاریخ این شهر را به نمایش می‌گذارند.از جمله مناطق دیدنی آن می‌توان به بهشت گمشده، ابشار دشتک، تیر باغ و تنگ خشک اشاره نمود. رود کُر پرآب‌ترین روخانه زیرحوضه دریاچه بختگان از جنوب مرودشت می‌گذرد. مرودشت به دلیل دارا بودن دانشگاه آزاد اسلامی واحد مرودشت, دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات فارس در جایگاه خوبی از نظر علمی در بین سایر شهر های استان قرار دارد.شهرستان مرودشت از نظر آب و هوا چهار فصل می باشد. وجود سد مخزنی درود زن با گنجایش یک میلیارد متر مکعب بستر مناسبی را برای توسعه کشاورزی در این شهرستان فراهم کرده است.

== منابع ==

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.