مردم مازندرانی

رضا شاه • نیما یوشیج |caption= |population = ۳ تا ۴ میلیون (۲۰۰۶) |region1 = مازندران |languages = مازندرانی، فارسی‌

== زبان ==

مازندرانی، زبان بومی تپوری‌ها (مازندرانی‌ها) یعنی ساکنان اصلی استان‌های مازندران، گلستان، و مناطق شمالی استان‌های سمنان و تهران است . ساکنان مناطق مختلف آن را به نام‌های مختلفی می‌شناسند، به ویژه پس از جدایی استان گلستان در سال ۱۹۹۷ (۱۳۷۶ شمسی و ۱۵۰۸ مازندرانی) مردم آن دیار ترجیحاً خود را تبری (تپوری) می‌شناسند. همچنین در کوهپایه‌های جنوبی البرز (حومهٔ تهران)، علاوه بر نام مازنیکی (مازندرانی) با نام بومی گیلکی نیز شناخته شده‌است.

در میان زبان‌های ایرانی، این زبان بیشترین آثار نوشتاری را در طی سده‌های دهم تا پانزدهم میلادی، به خود اختصاص داد؛ که با حکومت مستقل و نیمه مستقل اسپهبدان در تبرستان این وضعیت بدست آمده‌است. کارهای بزرگ و ارزشمندی به این زبان نوشته شد که غیر از برخی خرده‌نوشتارهای میان مطالب مرتبط به مازندران در فارسی؛ همگی از بین رفتند. مازندرانی متعلق به گروه زبان‌های شمال غربی ایرانی بوده و از لحاظ زبان‌شناختی با فارسی به صورت دوجانبه غیر مفهوم می‌باشد، ذکر این نکته بایسته‌است که برخلاف تصور بیشتر غیر مازندرانی‌ها، زبان (گویش)مازندرانی همان گویش گیلکی گیلانی نیست. اگر چه برخی گیلانی و مازندرانی را یکی می‌دانند، این امر درست نیست و گیلکی گویشی جدا از مازندرانی است.

== پراکندگی جغرافیایی ==

این مردم در زبان مازندرانی به نام تبری خود را می‌شناسند و به صورت کم یا زیاد در استان‌های گلستان، تهران، سمنان، گیلان (تا رودسر و لنگرود)، اصفهان (در فولاد شهر و شهر اصفهان) و سایر نقاط ایران؛ گسترده شده‌اند.

==فهرست افراد مشهور==

=== شاعران ===

==== شاعران مازندرانی‌زبان ====

* امیر پازواری
* طالب آملی
* مولانا سراج‌الدین قمری آملی
* نیما یوشیج

==== شاعران فارسی‌زبان ====

* سلمان هراتی
* پرویز ناتل خانلری
* نیما یوشیج

=== مورخین ===

* محمد بن جریر طبری
* ابن اسفندیار
* اولیاءالله آملی
* سید ظهیرالدین مرعشی

== منابع ==

=== پانویس ===

=== عمومی ===

* تاریخ ماد؛ نوشته دکتر کشاورز
* مردم مازندران؛ نوشته اسماعیل مهجوری
* تاریخ تبرستان؛ نوشته اردشیر برزگر
* تاریخ پادشاهی تبرستان؛ نوشته پور اسفندیار؛ پدر تاریخ نگاران مازندرانی

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *