محمد قاضی (نگارگر)

محمد قاضی اسدالهی (مهر ۱۳۰۳ در تهران- آذر ۱۳۸۲ در تهران) هنرمندایرانی، نقاش (پرتره)، مجسمه ساز (سردیس) و خوشنویس معاصر است.

== زندگی ==

محمد قاضی اولین تابلوی رنگ و روغن خود را در سن پانزده سالگی روی جعبه شیرینی ساخت. در سال ۱۳۲۲ دانشگاه هنر را نیمه کاره رها کرد و بلافاصله از او دعوت شد به عنوان معلم و سپس دبیر نقاشی در مدارس «فردوسی» و «فیروز بهرام» به تدریس بپردازد. تابلوی معروف «عیسی مسیح» او که در سن شانزده سالگی کشیده بود از تلویزیون آمریکا به نمایش درآمد و برای او شهرت و موفقیت بسیاری به ارمغان آورد، این کاردر سال ۱۹۵۸ در یک حراج آمریکائی ۴۰٫۰۰۰ دلار قیمت گذاری شد. او در سال ۱۳۳۷ در شیکاگوی آمریکا در «استودیوی مک» مشغول به آموزش نقاشی و مجسمه‌سازی شد.

همسر محمد قاضی پس از درگذشت او در سال ۱۳۸۲ طی یک موافقت اصولی نگهداری بخشی از آثارش را به سازمان میراث فرهنگی و گردشگری سپرد که بعدها از سرنوشت آنها خبری منتشر نشد. محمدقاضی اسداللهی ازنوادگان قاضی اسدالله کوهپایی کاشانی {یاقاضی اسدقهبایی قاسانی}عارف معروف و قاضی کاشان درعهدصفوی است که مقبره اش درمیدان قاضی اسدالله کاشان زیارتگاه اهل دل ودردمندان است.پدردرپدرخطاط واهل هنربودند.ابوالفضل ساوجی وفضل الله ساوجی وذبیح بهروزهم ازاین خاندان اند.

== آثار ==

از کارهای معروف او می‌توان به پرتره‌هایی از «بهزاد»ها، «ملک الشعرای بهار»، پروفسور «محسن هشترودی»، «کمال الملک»، دکتر «محمد مصدق»، «ابوالحسن صبا»، «فرانس یوناس» (رئیس جمهور اسبق اتریش)، «الکسی کاسیگین» (نخست وزیر سابق اتحاد جماهیر شوروی) و جمعی دیگر از بزرگان ایرانی و غیر ایرانی اشاره کرد.ازجمله آثاراهدایی به میراث فرهنگی، که جمعا۲۳تابلوازخودنقاش وچندکپی راشامل می شود، تابوی مادراستاداست ونیزعیسی مسیح که درتاریخ نقاشی ایران نظیرندارد.تابلوهابه موزه کاخ سعدآبادسپرده شده است.

== منبع ==

* هنر و اندیشه وب‌گاه پیک

منبع:زبیده جهانگیری{شبنم}همسراستاد/سندموزه کاخ سعدآبادبای تحویل تابلوها/سیمای هنرمندان{جلدپنجم}شرح حال استاد به قلم زبیده جهانگیری{بدون امضا}/مقدمه عرفان داروی دردهای بی درمان{وزیرنویس مقدمه}اثر نویده/آسمان باران گریست{دفترشعر}زبیده جهانگیری

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.