محمد ایوبی

محمد ایوبی (۱۳۲۱ – ۱۹ دی ۱۳۸۸) داستان‌نویس ایرانی بود.

== زندگی ==

او متولد سال ۱۳۲۰ در شهر اهواز بود . وی از معدود نویسندگان دهه چهل است که بعد از انقلاب هم در ایران ماند. او از اعضای قدیمی کانون نویسندگان بود. رمان‌های راه شیری و سفر تا سرطان مغول همچنین سه گانه آواز طولانی جنوب و نیز مجموعه داستان مراثی بی پایان از اوست.

او سردبیر مجلهٔ اینترنتی-ادبی خزه بود که گاه به گاه به روز می‌شود.

محمد ایوبی، روز شنبه ۱۹ دی ۱۳۸۸ در سن ۶۷ سالگی و بر اثر بیماری ریوی در بیمارستان ابن سینای تهران از دنیا رفت و در قطعه هنرمندان بهشت زهرا به خاک سپرده شد.

== آثار ==

از آثار او می توان از “گزیده اشعار نیما یوشیخ”، سه گانه رمان “آواز طولانی جنوب” (“غمزه مردگان”، “سفر سقوط” و “زیتون تلخ، خرمای گس”)، داستان بلند “راه شیری”، رمان‌های “صورتک‌های تسلیم”، “زیر چتر شیطان” و “راه گراز” و مجموعه داستان‌های “مراثی بی پایان”، “پایی برای دویدن” و “شکفتن سنگ” نام برد.

رمان “صورتک‌های تسلیم” او در سال جاری از نامزدهای دریافت جایزه جلال آل احمد است.

ایوبی در دهه هفتاد مدتی مسئول صفحه ادبی روزنامه سلام بود که مجموعه مقالات او در آن روزنامه، بعدها در قالب کتاب “جان شکر” گردآوری و منتشر شد.

آقای ایوبی مجموعه داستان “جنوب سوخته” و رمان “طیف باطل” را نیز پیش از انقلاب سال ۱۳۵۷ ایران نوشته بود که به گفته خود او “هر دو به دست ممیزان دوران به مقوا بدل گشته اند”.

رمان “با خلخال‌های طلایم خاکم کنید” نوشته محمد ایوبی نیز در سال‌های اخیر موفق به گرفتن مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران نشد و نهایتا در وب سایت رادیو زمانه منتشر شد.

دو رمان “مرد نشویش همیشه” و “آب بازی” نوشته محمد ایوبی زیر چاپ هستند که به زودی منتشر خواهند شد.

== منابع ==

* درباره کتاب محمد ایوبی، خبرگزاری مهر
* مصاحبه با محمد ایوبی، روزنامه ایران
* محمد ایوبی، داستان نویس ایرانی، درگذشت – فرهنگ و هنر – فارسی BBC
* محمد ایوبی نویسنده ایرانی درگذشت

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *