محتوای آزاد

محتوای آزاد یا اطلاعات آزاد هر کار عملی، هنری یا کارهای خلاقانه دیگر است که محدودیت قانونی چشمگیری بر آزادی افراد در کاربرد، توزیع، تغییر و توزیع کارهای منتج‌شده از محتوا نداشته باشد. محتوای آزاد از محتوای باز متمایز است؛ در محتوای آزاد می‌توان دست برد، در حالی‌که اگر محتوایی «باز» باشد اما «آزاد» نباشد، ممکن است نتوان در آن دست برد. در این‌جا واژه «محتوا» طیف گسترده‌ای، از موسیقی تا کتاب و از نرم‌افزار تا چندرسانه‌ها را دربرمی‌گیرد.

محتوای آزاد همه کارهای در مالکیت عمومی و کارهای دارای کپی‌رایت که اجازه‌نامه‌شان آزادی‌های برشمرده در بالا را محترم بدانند، دربرمی‌گیرد. از آن‌جا که در بیش‌تر کشورها قانون کپی‌رایت اجازه کنترل انحصاری به دارنده اثر می‌دهد، محتواهایی که در مالکیت عمومی نیستند برای آن‌که آزاد شوند باید صریحا (معمولا از درون اثر) اعلام کنند که این محتوا دارای اجازه‌نامه آزاد است.

محتویات آزاد برای استفاده به منظور اهداف گوناگون آزادند (تجاری و…)، هر کس نیز می‌تواند از آن نسخه‌برداری کند، یا آن را تغییر دهد و توزیع کند.

همانند نرم‌افزارهای آزاد، محتویات آزاد باید پس از تغییر، شرایط نسخهٔ اصلی را حفظ کنند، یعنی توزیع نسخه‌های تغییر یافته تنها با شرایط اجازه‌نامهٔ محتوا آزاد نسخهٔ اصلی منتشر شوند.

اجازه‌نامهٔ مستندات آزاد گنو و نیز کریتیو کامانز اجازه‌نامه‌هایی هستند که شرایط را حفظ می‌کنند، درصورتی‌که به عنوان نمونه اجازه‌نامهٔ مستندات FreeBSD این چنین نیست.

محتویات ویکی‌پدیا تحت «اجازه‌نامهٔ CC Attribution/Share-Alike» منتشر می‌شود و تضمین‌کنندهٔ آزادی همیشگی محتویات است.

== پانویس ==

== جستارهای وابسته ==

* دانشنامه آزاد

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.