مارک تواین

ساموئل لنگهورن کلمنس {انگلیسی|Samuel Langhorne Clemens} (زادۀ ۳۰ نوامبر ۱۸۳۵ – درگذشتۀ ۲۱ آوریل ۱۹۱۰) که بیشتر با نام قلمی‌اش، مارک تواین (مارک توِین) (Mark Twain)، شناخته می‌شود، نویسنده و طنزپرداز آمریکایی بود. او شهرت خود را مدیون رمان ماجراهای هاکلبری فین (۱۸۸۵) و ماجرا‌های تام سایر (۱۸۷۶) است.

== بیوگرافی ==

او در ۳۰ نوامبر ۱۸۳۵ در مرز میسوری در روستای فلوریدا با کلبه‌های چوبی پراکنده به دنیا آمد. پدرش قاضی بخش و تاجری کوچک و اصلالتاً اهل ویرجینیا بود که در کنتاکی درس حقوق خوانده و در همانجا به جین همپتون موخرمایی برخورده و با او ازدواج کرده‌بود. در ۱۲سالگی پدرش فوت کرد و سمیوئل مجبور شد در چاپخانه‌های محلی پادویی کند و بعد در روزنامه‌ای که برادرش اوریون دایر کرده‌بود، ابتدا حروفچین و سپس چاپچی شد. صفحاتی از روزنامه به مقالات طنزآمیز اختصاص داشت که سمیوئل آنها را می‌نوشت و با امضای عجیب‌غریب چاپ می‌کرد. در ۱۸ سالگی به سنت لوئیس بزرگ‌ترین شهر میسوری رفت. سپس به نیویورک رفت و مدت کوتاهی در چاپخانه‌های کوچک کار کرد. در طی ۲-۳ سال به شهرهای مختلف می‌رفت و در آنجا حروفچینی می‌کرد. وی سفر نافرجامی به آمریکای جنوبی داشت. از ۱۸۵۷ تا ۱۸۶۴ سوار بر کشتی بخار بر میسی‌سیپی سفر می‌کرد .در ۱۸۵۹ مجوز ناخدایی کشتی گرفت و در این حین با امضاهای مختلف برای مجلات مقاله‌های طنز می‌نوشت. در جنگ داخلی آمریکا نقش کوچکی را بر عهده گرفت. در سال ۱۸۶۶ با آلتا کالیفرنیا برجسته‌ترین روزنامه غرب قراردادی به این مضمون امضا کرد: خبرنگار سیار بدون محدودیت مکان زمان و سمت که دور کره زمین می‌گردد و ضمن سفر گزارش می‌نویسد.

با اولیوه لنگدن دختر یکی از صاحبان صنایع ثروتمند نیویورک پس از مغازلات بسیار ازدواج کرد. در بیست سال بین ۱۸۷۵ و۱۸۹۴ شادترین و ثروتمندترین نویسنده بود و بهترین کتاب‌هایش را در این مدت نوشت. اما در نپمه دهه ۱۸۹۰ اندوه و تلخ‌کامی روز افزونی نصیبش شد. دختر جوانش سوزی وقتی پدر و مادرش در خارج بودند مرد، خانم کلمنس که سال‌ها بیمار بود از دنیا رفت و کوچک‌ترین دخترش ناگهان در شب کریسمس فوت کرد. در ۱۹۰۶ انشای سرگذشتش را آغاز کرد. ۱۵ سال آخر عمرش را با نوشتن کتاب‌های جدّی و چند کتاب طنز گذراند. کلمنس نام مارک تواین (مارک توِین) را از ناخدای یک کشتی که با این نام در مجلات می‌نوشت به‌عنوان ادای دِین گرفت و در تمام کارهای طنزش از این اسم استفاده کرد.

== آثار ==

* جست و خیز قورباغه ولایت کالاوراس
* عصر طلایی
* ماجراهای تام سایر
* یک قتل یک راز یک ازدواج
* شاهزاده و گدا
* ماجراهای هاکلبری فین
* یک یانکی اهل کانکتیکات در دربار شاه آرتور
* تام سایر در خارج
* تراژدی ویلسون کله پوک
* خاطرات شخصی ژاندارک
* بدنبال خط استوا
* مردی که هایدلبرگ را تباه کرد
* بشر چیست
* بیگانه مرموز
* زندگی بر روی میسی‌سی‌پی
* خاطرات حوا
* داستان یک سگ (۱۹۰۳)
* داستان یک اسب (۱۹۰۷)

== تجربیات فوق‌طبیعی مارک تواین ==

اوّلین تجربۀ انتقال فکر و تلگراف ذهنی برای مارک تواین با هلن کلر رخ داده‌است.

در سال ۱۸۸۵ میلادی، در اوّلین نشریۀ انجمن تحقیقاتیِ SPR، با عنوان «تلگرافِ ذهن»، مقالاتی نوشت که در آنها از اهمیت و جایگاه ذهن و بیشتر تله‌پاتی صحبت می‌کرد.

در ادامۀ تحقیقاتش درزمینۀ تله‌پاتی، روشی به نام «فرنوفن» را معرفی نمود که با کمک این روش ارتباطی بین یک ذهن با ذهن شخص دیگری (با کنترل و هدایت ذهنی) برقرار می‌شود.

==خودزندگی‌نامه==

پس از گذشت ۱۰۰ سال از مرگ مارک تواین، خودزندگی‌نامه‌اش به تازگی در آستانهٔ انتشار است. او این خودزندگی‌نامه را در دههٔ آخر عمر خویش نوشته و خواسته بوده که تا یک قرن پس از مرگش انتشار نیابد. اکنون پس از گذشت این مدت دانشگاه برکلی کالیفرنیا اولین جلد این خودزندگی‌نامه را در دست انتشار دارد. انتظار می‌رود با نشر این خودزندگی‌نامه ابعاد تازه‌ای از شخصیت مارک تواین روشن شود.

وب‌گاه آمازون هم‌اکنون این کتاب را به پیش‌فروش گذاشته‌است.

== پانوشت ==

== منابع ==

* لیری، لوئیس. مارک توین. ترجمهٔ هدی غبرانی. انتشارات کهکشان. تابستان ۱۳۷۶
* {یادکرد-ویکی |پیوند =http://en.wikipedia.org/wiki/Mark_Twain |عنوان =Mark Twain |زبان = انگلیسی |بازیابی =۱۶ ژانویه ۲۰۱۰ }

== پیوند به بیرون ==

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.